Radio Białystok | Patronaty | Rudnia projekt - Dziedzictwo Zatopionych Wsi

Rudnia projekt - Dziedzictwo Zatopionych Wsi


Gra plenerowa, wystawa piktogramowych map, warsztaty plastyczne, wokalne i kulinarne, festiwal plażowy "Rudnia Projekt", koncerty pieśni i śpiewów obrzędowych - te i wiele innych atrakcji przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Bondary, które zaprasza do siebie w gościnę 7 i 8 sierpnia.

Mariusz Tabaka D3Studio, źródło: mat. org.
Mariusz Tabaka D3Studio, źródło: mat. org.

Na terenach linii brzegowej Zbiornika Siemianówka w obrębie gmin Michałowo i Narewka odbędzie się szereg wydarzeń realizowanych w ramach zadania z Programu EtnoPolska 2020 sygnowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Wielbicieli lokalnych historii organizatorzy zapraszają na plenerową wystawę map piktogramowych "Zatopione wsie", które powstały w wyniku wcześniejszej analizy dokumentów archiwalnych, wywiadów z mieszkańcami i pozyskania materiału edukacyjnego. Mapy, w symboliczny sposób pokażą umiejscowienie domów i innych obiektów charakterystycznych dla poszczególnych wsi zatopionych w wyniku utworzenia zbiornika Siemianówka.

Rodziny z dziećmi, na terenie plaży Rudnia będą mogły wziąć udział w festiwalu plażowym, podczas którego powstanie wyjątkowa makieta zatopionych wsi zbudowana z piasku, patyków, kamieni, trzciny i mchu oraz w grze plenerowej "Od wioski do wioski" o tematyce nawiązującej do stylu życia i twórczości dawnych mieszkańców tych terenów.

Fanów rękodzieła ludowego z pewnością zainteresują warsztaty tkactwa ze słomy, które poprowadzi Zoja Majstrowicz oraz filcowania wełny w wykonaniu Doroty Sulżyk. Gospodynie z koła natomiast w Remizie OSP Bondary poprowadzą warsztat "Tutejsze smaki i przysmaki", gdzie będzie można dowiedzieć się, czym jest na przykład podlaska tołkanica.

O muzyczny wymiar imprezy zadba zespół Żemerwa, który poprowadzi warsztat pieśni tradycyjnych. Gościnnie towarzyszyć im będą zespoły Bierendiejka i Abra z Łotwy. Wykonawcy i animatorzy tradycyjnej muzyki i kultury białoruskiej zaprezentują kunszt jedno i wielogłosowego posługiwania się tzw. "białym głosem" - techniką charakterystyczną dla zaśpiewu Podlasia i Polesia.

Całość zwieńczy zabawa ludowa połączona z promocją regionalnych produktów.


Szczegółowy program imprezy:

7 sierpnia 2020 r./ Plaża Rudnia

godz. 11:00 ­- otwarcie wystawy plenerowej "Zatopione wsie" - pomost na plaży

godz. 12:00 ­- festiwal plażowy "Mapa na piasku. Rudnia Projekt"

godz. 16:00 - gra plenerowa "Od wioski do wioski" (start przy wieży widokowej)

8 sierpnia 2020 r.

godz. 10:00 - uliczny warsztat muzyczny "Śpiewaj duszo. Z korowodami, pieśniami i tańcami wokół jeziora Siemianowskiego" (start korowodu Osiedle Bondary przez wieś Rybaki - plaża Rudnia, Juszkowy Gród, wieś Bachury, Nową Łukę, finał na placu Zajazdu Carino)

Remiza OSP Bondary

godz. 11:00 - warsztat  kulinarny "Tutejsze smaki i przysmaki"

Bondary (namiot na placu wspólnoty Bondary 2)

godz. 11:00 - warsztat filcowania wełny - "Filcaki", warsztat tkania ze słomy - "Słomą i nitką malowane"

Cerkiew Juszkowy Gród

godz.11:30 - Koncert pieśni religijnych

Siemianówka

godz. 15:00 - Koncert pieśni obrzędowych z pokazem obrzędu Kust


*Zgłoszenia udziału i odbiór wejściówek na festiwal, grę plenerową oraz warsztaty do odebrania siedzibie KGW Bondary (tel. 730 780 200). Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok