Radio Białystok | Patronaty | Wystawa "Kolory podróży. Malarstwo Aleksandra Szturmana (1869-1944)"

Wystawa "Kolory podróży. Malarstwo Aleksandra Szturmana (1869-1944)"


W Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim można zobaczyć około czterdziestu najlepszych prac Aleksandra Szturmana wykonanych w różnych okresach jego działalności artystycznej.

A. Szturman, Motyw z Kazimierza, płótno na płycie, olej, 30x42,5 cm
A. Szturman, Motyw z Kazimierza, płótno na płycie, olej, 30x42,5 cmKolory podróży. Malarstwo Aleksandra Szturmana (1869-1944)

Wystawa eksponowana od 11 maja do 29 sierpnia 2021 r.

Wernisaż wystawy: 28 maja 2021 r. godz. 17:00 w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Ratusz, ul. Mickiewicza 45

Kurator wystawy: Katarzyna Malinowska

Współpraca: Katarzyna Sołub, Jerzy SołubAleksander Szturman nazywany jest malarzem kolorystą. Szczególnie wrażliwy na barwę, operował nią w niezwykle szerokiej skali, szukając wciąż nowych środków wyrazu. Poszukiwał doznań estetycznych w ruchu, zmienności pór dnia i wibracji barw. Chętnie pracował w plenerze, skąd czerpał inspiracje. Portretował przede wszystkim włoskie miasta - Sienę, Asyż, Wenecję czy Orvieto. Potrafił zanurzyć się w krajobrazie, a potem zamknąć go w niewielkim kawałku materii, łącząc przy tym z powodzeniem świat przyrody i artystycznej kreacji.

Tematem przewodnim ekspozycji są podróże artysty do najciekawszych miejsc Europy. Wiadomo, że miały one charakter długotrwały i dość częsty. Przeważnie malarz wyruszał na wojaże spontanicznie, w czasie przerw świątecznych oraz wakacyjnych na wileńskiej uczelni. Tak o jego wyprawach pisał przyjaciel, Arkadij Ryłow: "Był to miły, dobry kolega, który wiele widział i świetnie znał sztukę zachodnioeuropejską. To wprost niepojęte, jak ten biedak, mając w kieszeni zaledwie 150 rubli zdobyte za sprzedany obraz, potrafił odbyć podróż do Wenecji, stamtąd do Belgii i Holandii".

Losy kolekcji

Losy kolekcji prac Aleksandra Szturmana z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku są zawiłe. Po śmierci artysty w 1944 r. uczniowie i przyjaciele malarza dołożyli wszelkich starań, by przetransportować jego dorobek z Wilna do Polski. Spuścizna artystyczna została powierzona rzeźbiarzowi Edwardowi Nowickiemu. W ramach akcji repatriacyjnej w latach 1945-1946 zaoferował on swą pomoc w przewiezieniu obrazów do Polski. Płótna miały trafić bezpośrednio do Muzeum Narodowego w Warszawie. Tak się jednak nie stało.

Starania o odzyskanie kolekcji musiał podjąć prof. Jan Borowski, współpracownik Szturmana i wykładowca Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Za sprawą interwencji prof. Borowskiego, przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Sztuki, ok. 1964/1965 r. zabezpieczono i przekazano obrazy malarza najpierw do Muzeum Sztuki w Łodzi, a finalnie do Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzięki staraniom Stanisława Lorenza w 1987 r. prace trafiły do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, które prezentuje swoistą opowieść o podróżach i inspiracjach artystycznych tego wszechstronnego malarza.

Aleksander Szturman

Urodził się 18 kwietnia 1869 roku w Petersburgu. Był synem Iwana Mitrofanowicza Szturmana, wyznania prawosławnego, i Julii Augustynowny, wyznania ewangelicko-augsburskiego. Od lat 70. XIX wieku mieszkał w Warszawie. Razem z Eligiuszem Niewiadomskim kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Od roku 1889 pobierał nauki w Szkole Rysunku Odeskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych w Odessie.

Rok później podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, kształcąc się pod okiem Archipa Kuindżiego. Tam poznał między innymi Ferdynanda Ruszczyca, Konrada Krzyżanowskiego, a także Arkadija Ryłowa, z którym się przyjaźnił. W 1895 roku uzyskał stopień artysty III klasy i wrócił do Warszawy. W 1898 roku przeprowadził się do Monachium, by tam podjąć naukę u Antona Ažbego, założyciela prywatnej szkoły rysunku. Swoje prace prezentował na wystawach w Rosji i Polsce.

Krytycy sztuki doceniali technikę oraz koloryt jego prac. Był uznawany za brawurowego artystę z dużym temperamentem. Od 1905 do 1911 roku podróżował do Włoch, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, skąd przywiózł liczne szkice tamtejszej architektury.

 W 1912 roku malarz rozpoczął karierę akademicką. Został zatrudniony w Szkole Sztuk Pięknych w Penzie, gdzie nauczał malarstwa do 1922 roku. W tym okresie ucierpiała jednak jego własna twórczość. W 1923 roku na zaproszenie Ferdynanda Ruszczyca osiedlił się w Polsce i dołączył do grona pedagogicznego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Objął stanowisko starszego asystenta przy katedrze malarstwa pejzażowego Wydziału Sztuk Pięknych. Prowadził zajęcia z martwej natury i pejzażu. W pracowni zastępował Ferdynanda Ruszczyca.

W latach 1923-1932 podróżował po Europie. Odwiedził Włochy, Niemcy, Holandię, lecz i Polska nie była mu obojętna: na swych obrazach uwiecznił na przykład Kazimierz Dolny i Toruń. Zmarł 12 lutego 1944 roku. Spoczął w prawosławnej części cmentarza na Antokolu w Wilnie.źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok