Radio Białystok | Patronaty | Cykl spotkań "PROaktywnie z książką"

Cykl spotkań "PROaktywnie z książką"

5.10.2022

Od 5 maja 2022 r. Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na cykl spotkań pt. "PROaktywnie z książką" poświęconych promowaniu postaw proekologicznym, prozdrowotnym, prorodzinnym oraz oczywiście czytelnictwa i literatury.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Znani autorzy książek: Tomasz Samojlik, Boguś Janiszewski, Joanna Krzyżanek, Marta Fox, a także psycholog Jarek Żyliński i edukatorka prozdrowotna Marzena Żurek przeprowadzą zajęcia edukacyjne, warsztaty literacko-kulinarne, grywalizacyjne, psychologiczne i wezmą udział w spotkaniach autorskich.

Wydarzenia będą miały miejsce w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej w Białymstoku przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 14A, w kilku wybranych miejskich filiach bibliotecznych i bibliotekach województwa podlaskiego w: Surażu, Poświętnem, Czyżach, Perlejewie, Suwałkach, Mońkach, Nowince i Płaskiej.

Projekt "PROaktywnie z książką" będzie realizowany dzięki dotacji, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Partnerstwo dla książki 2022". Adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych, szczególnie w wieku 60+.

W czwartek, 5 maja startują skierowane do dzieci spotkania z Joanną Krzyżanek – autorką bajek, opowieści i wierszy dla najmłodszych, w tym serii o Ignasiu Ziółko, Kurze Adeli i Kocie Papli. O 9:30 w Filii nr 3 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku przy ulicy Ciepłej 15 odbędą się zajęcia pt. "Dobre maniery z rodziną Wafelków", a o 11:30 w Bibliotece w Poświętnem warsztaty literacko-kulinarne Gotowanie z Cecylką Knedelek i Ignasiem Ziółkiem.

Projekt "PROaktywnie z książką" obejmuje następujące wydarzenia:

1. Na ratunek Mateczce Ziemi – spotkanie z Tomaszem Samojlikiem oparte na autorskim komiksie „Na ratunek Mateczce Ziemi”, który w lekkiej formie pokazuje poważny problem, przed którym stoi cała ludzkość – ochronę przyrody i klimatu

2. Dobre rady na odpady – spotkanie autorskie z Bogusławem Janiszewskim połączone z interdyscyplinarnym warsztatem dla dzieci na bazie książki „Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią. Bo często sami nie widzą”. Najmłodsi czytelnicy zapoznają się z zagadnieniami zanieczyszczenia środowiska naturalnego i właściwej segregacji odpadów.

3. Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią – spotkanie warsztatowe dla młodzieży z Bogusławem Janiszewski inspirowane książką „Klimat. To, o czym dorośli Ci nie mówią. Bo często sami nie wiedzą”. Uczestnicy warsztatu wezmą udział w grupowej grze biznesowej przygotowanej przez autora, która ma na celu uświadomienie odbiorcom wpływu człowieka na degradację środowiska, w tym na zmiany klimatyczne.

4. Czytanie remedium na wszystko - jak poprawić swój komfort życia? – Marzena Żurek, autorka książki „Dieta dorosłego człowieka” oraz doradca i edukator żywieniowy, podczas spotkania z seniorami opowie o zasadach zdrowego stylu życia i prawidłowego komponowania pełnowartościowych posiłków oraz o prozdrowotnych wartościach literatury.  

5. Gotowanie z Cecylką Knedelek i Ignasiem Ziółkiem – warsztaty literacko-kulinarne dla dzieci, które poprowadzi Joanna Krzyżanek. W ich trakcie najmłodsi będą mieli okazję poznać świat smaków i bajkowo opisanych przepisów na pyszne potrawy.

6. Dobre maniery z rodziną Wafelków – zajęcia z Joanną Krzyżanek kierowane do dzieci będą krążyć wokół tematów savoir-vivre’u i zachowywania się w różnych sytuacjach. W ich trakcie autorka zaprezentuje swoje dwie książki: „Rodzina Wafelków. Porady na dziecięce sprawy” i „Dobre maniery dla dzieci. Rodzina Wafelków”.

7. Komunikacja międzypokoleniowa – rozmowy bezproblemowe - warsztat z psychologiem na temat porozumiewania się i wzajemnego zrozumienia między młodszymi a starszymi w rodzinie i miejscu pracy.

8. Wolni od uzależnień –  warsztaty z elementami wykładu skierowane do młodzieży.

 Dzięki bohaterom książek Marty Fox uczestnicy spotkania poznają funkcjonowanie człowieka uzależnionego od różnych substancji i zachowań.

9. Młodzież wobec wyzwań codzienności – spotkanie autorskie z Martą Fox skierowane do młodzieży, którego tematem przewodnim będą problemy, z którymi borykają się na co dzień młodzi ludzie.

10. Najnowsza literatura dla młodzieży wobec wyzwań współczesności - co mówi o nastolatkach? Jak dotrzeć z literaturą do młodzieży? – spotkanie z dr Anną Czernow – badaczką literatury dziecięcej i młodzieżowej – adresowane do: rodziców, seniorów, bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów kultury i studentów.


Wydarzenia w ramach projektu "PROaktywnie z książką" potrwają do 5 października. Szczegółowe informacje na temat spotkań już niebawem na stronie internetowej www.ksiaznicapodlaska.pl i profilu facebookowym Książnicy Podlaskiej.


Główny organizator: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Współorganizator: Podlaski Okręg Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok