Radio Białystok | Patronaty | W kręgu życia - wystawa w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

W kręgu życia - wystawa w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

14.02.2023

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.W KRĘGU ŻYCIA

do 14 lutego 2023 r.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17Michał Jackowski to jeden z najbardziej znanych i utalentowanych rzeźbiarzy współczesnego pokolenia artystów, urodzony w 1978 r. w Białymstoku. Po uzyskaniu dyplomu magistra sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od ponad 20 lat tworzy w swojej białostockiej pracowni niezwykłe dzieła artystyczne. Rzeźbiarz realizuje nie tylko małe formy rzeźbiarskie, ale również wnętrza sakralne i projekty urbanistyczne.

Artystę wyróżniają monumentalne prace tworzone w marmurze kararyjskim i brązie.

Obecnie Michał Jackowski ma na koncie ponad 150 realizacji przestrzennych oraz prac konserwatorskich na terenie Polski, Ukrainy, Turcji i Austrii. W swoich dziełach podejmuje tematykę związaną z człowiekiem oraz jego relacjami z naturą. Jak sam podkreśla, poprzez rzeźbę kształtuje nie tylko materiał plastyczny, ale samego siebie i otaczającą go rzeczywistość. Zainteresowania artysty oscylują wokół człowieka i jego relacji społecznych, w których ulokowana jest historia naszej cywilizacji. Rzeźbiarz tworzy postaci jako symbole naszych ludzkich osobowości w oparciu o starą mitologię, która pozostaje aktualna również w obecnych czasach. Rozmiary jego rzeźb, sięgające nawet 5 metrów wysokości, to nie tylko wyzwanie, ale i wielkie marzenie wielu artystów.

Ekspozycję tworzy seria prac powstałych z inspiracji stanów i relacji życia artysty, z ukochaną żoną. Cykl prac narodził się z wielkiej miłości do życia i żony gdzie mężczyzna i kobieta tworzą ciało i symbol koła jako uniwersalną opowieść o pięknie i cudownej relacji. Prace poruszają sferę wzajemnego dawania sobie przestrzeni, wspólnoty duchowej po rozdarcie, namiętności i oczekiwania wobec siebie, od cudu współtworzenia nowego życia po powidoki szczęśliwych chwil zamkniętych w małżeńskiej obrączce symbolu trwającej obietnicy. Unikatowe prace artysty pierwszy raz ujrzą światło dzienne w jego rodzinnym mieście Białymstoku. Jest to zamierzone działanie rzeźbiarza, który bardzo emocjonalnie podchodzi do stworzonych w cyklu życia dzieł. Tworzył je intymnie niejako obok głównego nurtu swojej twórczości z przekonaniem, że ukazane zostaną najbliższym z przesłaniem kontemplacji życia i miłości.

Wystawa przedstawia cykl niezwykle okazałych dużych rzeźb wykonanych z marmuru kararyjskiego i brązu, które wzbogacą wnętrza muzealne. Duża plenerowa praca artysty wkomponowana będzie w strefę ogrodu na terenie posesji otaczającej budynek muzeum. Integralną częścią wystawy będą rysunki artysty i szkice rzeźbiarskie, które były początkiem dla końcowych kompozycji, oraz fotografie ukazujące warsztat pracy artysty.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLETDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok