Radio Białystok | Patronaty | Projekt "Młodzieżowy teatr włączający" - spektakl "Wróg"
Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na interaktywny spektakl pt. "Wróg", który powstał w ramach projektu Młodzieżowy teatr włączający. W roli aktorów wystąpią wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Białymstoku.
Młodzi artyści wystąpią w czterech miejscowościach: w Mońkach, Gródku, Augustowie oraz Białymstoku. Ostatniej prezentacji będzie towarzyszyć piknik integracyjno-edukacyjny oraz finał projektu. Spektakl jest dedykowany do wszystkich, bez ograniczeń wiekowych.
Przedstawienie performatywne pt. "Wróg" jest efektem pracy twórczej dzieci i młodzieży na warsztatach teatralnych i historycznych prowadzonych przez pracowników Muzeum oraz Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku. Opracowany na podstawie współpracy z wychowankami SOSW scenariusz dotyka problemu wojny w ogólnym ujęciu, choć punktem odniesienia dla aktorów jest obecnie trwająca wojna w Ukrainie.
Młodzi aktorzy nie tylko pokażą, jak w swój dziecięcy sposób widzą i rozumieją wojnę, ale przede wszystkim zaproszą widzów do refleksji nad jej okrucieństwem i bezsensownością. Obnażą tytułowego wroga, pokazując, że w gruncie rzeczy jest takim samym człowiekiem jak my sami, a instrukcja prowadzenia wojny i dramat osobisty jej uczestników po obu stronach konfliktu jest taki sam. Barwny, oparty na naturalności młodych aktorów i interakcji z publicznością spektakl będzie wypowiedzią tych którzy głosu w sprawach politycznych nie mają.
Wszystkie spektakle rozpoczynają się o 11:00. Wstęp bezpłatny.
Występują: Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Białymstoku im. Waldemara Kikolskiego oraz studenci Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku
Scenariusz: Paula Czarnecka
Choreografia: Dorota Baranowska
Teksty i dialogi: Karolina Czarnecka
Scenografia: Maria Żynel
Projekt "Młodzieżowy teatr włączający" realizowany w ramach Programu Kultura Dostępna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Koordynator projektu: Ewelina Sarosiek