17.04.2023
Nowe życie Polaków, którzy uciekli z Białorusi
Jak wygląda codzienności Polaków na Białorusi, ale także tych, którzy wybrali życie w Polsce? Uciekający przed represjami najczęściej trafiają w pierwszej kolejności do Białegostoku.
21.03.2023
Jak zmienia się patrzenie na kulturę związaną z dawnymi Kresami?
Kultura łączy pokolenia i przenosi wartości. Jak zmienia się patrzenie na kulturę związaną z dawnymi Kresami? Jak pamięć historyczna dostosowuje się do współczesnych czasów?
8.02.2023
Sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia
Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę (08.02) wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
17.01.2023
Początek procesu Andrzeja Poczobuta
W programie o początku proces Andrzeja Poczobuta oraz roli kościoła katolickiego na Białorusi.
30.12.2022
Konkurs Recytatorski im. Adama Mickiewicza dla Polaków z zagranicy "Kresy" 2022
Nauka języka polskiego w Kazachstanie lub Mołdawii czy ogarniętej wojną Ukrainie? Jak uczyć się języka polskiego, mieszkając setki lub tysiące kilometrów od Polski? O tym opowiadali młodzi uczestnicy i ich opiekunowie podczas 31. Konkursu Recytatorskiego imienia Adama Mickiewicza dla Polaków z zagranicy "Kresy" 2022 w Białymstoku.
23.11.2022
"To jestem ja - Helena Abramowicz"
Helena Abramowicz to polska artystka z Białorusi. Jej najbardziej znanym utworem jest piosenka „Polsko Moja”.
21.11.2022
Wizerunek Polaka na Litwie
Jaki jest dziś wizerunek Polaka na Litwie? Jak siebie postrzegają mieszkający na Wileńszczyźnie Polacy? Jakie stoją przed nimi wyzwania związane z poczuciem tożsamości? Z jakimi problemami muszą się borykać?
17.10.2022
Reforma szkolnictwa na Litwie
Na Litwie trwa reforma szkolnictwa. W związku z nią i zmianami w liczbie uczniów problemy mają małe szkoły, w tym szkoły mniejszości narodowych.
19.09.2022
Sytuacja Polaków na Białorusi
Portal znadniemna.pl poinformował, że Sąd Najwyższy Białorusi rozpatruje wniosek o likwidacji najstarszej po Związku Polaków na Białorusi organizacji polskiej w kraju – Społecznego Zjednoczenia „Polska Macierz Szkolna”.
18.07.2022
Na Białorusi może dochodzić do kolejnych dewastacji grobów polskich żołnierzy AK
Obawiamy się, że takich sytuacji będzie więcej - tak o niszczeniu polskich grobów żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi mówi wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.
20.06.2022
XXVI Festiwal Teatrów Szkolnych w Wilnie
Język polski ma tam szczególne miejsce. Na Festiwalu Teatrów Szkolnych w Wilnie jest on niemal najważniejszy. Wydarzenie to oczywiście szansa dla młodych aktorów na sprawdzenie się na scenie, ale przede wszystkim na kontakt z polskim słowem.
20.06.2022
Polskie media na Litwie a zachowanie tożsamości
Gdzie informacji najchętniej szukają mieszkający na Litwie Polacy? Czy polskie media przegrywają z rosyjskimi? Jak walczyć o polskiego słuchacza, widza?
6.06.2022
Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna powołana przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Współpraca badaczy z Polski i Kazachstanu, dostęp do archiwów w Kazachstanie, a przede wszystkim badania naukowe dotyczące deportacji Polaków na Wschód - będą możliwe dzięki powołanej przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku polsko-kazachstańskiej komisji.
26.05.2022
Białostocka akcja solidarnościowa z prześladowanymi liderami Związku Polaków na Białorusi
Akcja solidarnościowa z prześladowanymi przedstawicielami polskiej mniejszości na Białorusi - Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem - odbyła się w środę (25.05) wieczorem w Białymstoku. Apelowano, by nie zapominać o represjonowanych Polakach i nagłaśniać ich sprawę.
2.05.2022
W Białymstoku otwarto plenerową wystawę "Uwięzieni za polskość"
Wystawa poświęcona jest działalności Związku Polaków na Białorusi. Tytuł nawiązuje do represji, które od miesięcy dotykają liderów tej organizacji - w tym jej prezes Andżelikę Borys.
25.04.2022
Jak z codziennymi trudami radzą sobie mieszkańcy Ukrainy?
To namiastka normalności w czasie wojny. W obrębie Lwowa, w dziesięciu nadleśnictwach, posadzono 50 tysięcy drzew.
25.03.2022
Andżelika Borys uwolniona z białoruskiego więzienia
Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została zwolniona z białoruskiego więzienia - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Wiceszef resortu Marcin Przydacz przekazał, że Borys czuje się dość dobrze i w tej chwili potrzebuje odpoczynku i rekonwalescencji.
23.03.2022
Rok temu białoruskie reżimowe władze aresztowały Andżelikę Borys
Spotkanie w rocznicę aresztowania liderów Związku Polaków na Białorusi - Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta - odbyło się w środę (23.03) wieczorem w Teatrze Wierszalin w Supraślu k. Białegostoku. Podkreślano, że zwłaszcza w obecnej sytuacji należy wspierać Związek i upominać się o uwolnienie jego liderów.
25.01.2022
W Białymstoku przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi apelowali o uwolnienie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta
We wtorek (25.01) wieczorem odbyła się w Białymstoku kolejna akcji solidarnościowa z aresztowanymi liderami Związku Polaków na Białorusi - Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem. Uczestnicy chcieli tą akcją znów pokazać, że pamiętają i wspierają więzionych.
24.01.2022
Sejm Litwy przyjął ustawę o pisowni nazwisk