3.11.2024
Przypominamy dzieje audycji kulturalnych w Polskim Radiu Białystok
Przez cały rok przypominamy dzieje audycji kulturalnych w Polskim Radiu Białystok, przyglądając się osobom, które ją tworzyły i tematom, jakie poruszały. Zaduszkowo wspominamy Teresą Kudelską, Janusza Weroniczaka, Wiesława Szymańskiego. Pamiętamy.
3.11.2024
W Książnicy Podlaskiej można zobaczyć m.in. walizkę noblisty Czesława Miłosza
Unikalną kolekcję materiałów związanych z Czesławem Miłoszem zdobyła Książnica Podlaska. Wszystkie kupione rzeczy są z kolekcji Adama Lizakowskiego - pisarza, dziennikarza oraz przyjaciela noblisty.
3.11.2024
Sebastian Kochaniec recenzuje wystawę malarstwa grupy twórczej Bochemia
Zaglądamy do galerii w Podlaskim Instytucie Kultury, tam przedstawia się 19 autorów i jest ponad 80 prac do obejrzenia. A wszystko to wystawa malarstwa grupy twórczej Bochemia, którą obejrzał Sebastian Kochaniec.
3.11.2024
Land art, czyli sztukę ziemi możemy oglądać w Parku Zwierzynieckim
Dzieła na tej wystawie ulegną zniszczeniu. Część prac zostanie rozwiana przez wiatr. Land art, czyli sztukę ziemi możemy oglądać w Alei Myrchów w Parku Zwierzynieckim w Białymstoku.
3.11.2024
W Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku można oglądać wystawę "Białystok Nocą”
Najpopularniejsze budynki Białegostoku można oglądać na znaczkach pocztowych. To małe dzieła sztuki, które powstały na bazie większych obrazów.
3.11.2024
Dominik Sołowiej poleca film "Strefa interesów"
Chociaż w filmie tym oglądamy głównie piękny ogród i bawiące się dzieci, “Strefa interesów” to obraz, który nie jest łatwy w odbiorze. Jest to bowiem opowieść z piekła rodem, pokazująca kilka lat z życia Rudolfa Hössa - komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym podczas II wojny światowej zamordowano co najmniej milion 100 tysięcy osób (chociaż liczby te mogą być znacznie zaniżone).
3.11.2024
Andrzej Lechowski
Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.
3.11.2024
Marcin Halicki wydał książkę o kryminalnej przeszłości Suwalszczyzny
Jaki jest związek słuchania radia z zażywaniem środków odurzających i popełnianiem przestępstw? To okaże się przy okazji książki Marcina Halickiego "W oparach eteru. Opowieść o kryminalnej przeszłości Suwalszczyzny, czyli co kto komu ukradł, co przemycał i dlaczego zabił. Historie sprzed wieku".
3.11.2024
Studenci białostockiej Akademii Teatralnej przygotowują spektakl "Dziewczyno, takie konfundujące"
To czas kiedy mogą pokazać wszystko czego nauczyli się w szkole i najchętniej mówią o tym co jest dla nich ważne. Studenci białostockiej Akademii Teatralnej przygotowują spektakl dyplomowy "Dziewczyno, takie konfundujące" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.
3.11.2024
Ryszard "Skiba" Skibiński ma swój mural w Białymstoku [zdjęcia]
Wirtuoz harmonijki ustnej, współzałożyciel Kasy Chorych, wielka osobowość sceniczna, wybitny muzyk Ryszard Skibiński ma w Białymstoku swój mural. Jego wizerunek zdobi ścianę bloku przy ulicy Broniewskiego 7 w Białymstoku.
3.11.2024
Wielkie Dziadowisko na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?”- cytatem z Mickiewiczowskich Dziadów studenci wydziału filologicznego wraz z Klubem Humanistów zaprosili nas przed 1 listopada na Wielkie Dziadowisko na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku.
27.10.2024
Nowa książka dr Eweliny Sadanowicz "Szeptuchy - religijność ludowa na Podlasiu"
"Podobno zawsze płakałem, będąc kilkulatkiem, gdy odwiedzali nas w domu ciocia i wujek. A jako, że nie mieli jeszcze wtedy dzieci, a bardzo chcieli mieć, wszystko stawało się jasne: rzucali na mnie urok i mieli "złe oczy". Chyba z tego powodu nie jeździliśmy później do szeptuchy w Orli, raczej z powodu "przestrachu", którego doznałem po tym, jak się kiedyś topiłem".
27.10.2024
Dni Czeskie w Nie Teatrze, czyli wspólne świętowanie czeskiej kultury
Ahoj! Jeszcze tylko dziś spotkanie z językiem czeskim i próba zrozumienia czym jest ta intrygująca kultura. Dni Czeskie w Nie Teatrze to wspólne świętowanie czeskiej kultury, odkrywanie jej na nowo i czerpanie radości z poznawania tego, co inne, a jednocześnie bliskie - piszą organizatorzy.
27.10.2024
Rozpoczyna się Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej
W niedzielę (27.10) zaczyna się wyjątkowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej . Ma być platformą prezentacji kultury, sztuki i muzyki dawnej w nawiązaniu do świetności kulturalnej Wersalu Północy jak zwano wyjątkową rezydencję białostocką Hetmana W.K. Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli Branickiej z Poniatowskich.
27.10.2024
Galeria Arsenał zaprasza na nowe wystawy - "I am not me, the horse is not mine" i "Rośliny i ludzie"
William Kentridge" I am not me, the horse is not mine" i Alevtina Kakhidze wystawą "Rośliny i ludzie" przyciągnęli mnóstwo widzów na wernisaż do Galerii Arsenał.
27.10.2024
Ekspozycja "Życia nigdy dość" w Galerii Sleńdzinskich przy Wiktorii 5 w Białymstoku
Gęsta od znaczeń i emocji jest najnowsza wystawa w Galerii Sleńdzinskich przy Wiktorii 5 w Białymstoku. Prezentowana ekspozycja "Życia nigdy dość" to historie osób, które otrzymały nowe życie dzięki transplantacji.
27.10.2024
Trwa Festiwal CIEKAWI ŚWIATA w Białostockim Ośrodku Kultury
To okazja by przeżyć podróż dookoła świata bez wyjeżdżania z Białegostoku. Trwa Festiwal CIEKAWI ŚWIATA w Białostockim Ośrodku Kultury.
27.10.2024
Setki białostoczan przyszły na przedpremierowe pokazy filmu "U Pana Boga w Królowym Moście"
Fani kultowej serii filmowej "U Pana Boga..." nie zawiedli. Setki białostoczan przyszły na przedpremierowe pokazy.
27.10.2024
Festiwal sztuki w klubach osiedlowych "Witaj w klubie"
Bardzo ciekawa inicjatywa ma miejsce w ten weekend. Tomek Pawłowski-Jarmołajew jest niezależnym kuratorem wystaw i performansu. Właśnie ruszył z nową inicjatywą Społem Fest, w ramach której organizuje wydarzenia artystyczne w nietypowych miejscach poświęcone tematom miejskim.
27.10.2024
Czy sztuka ludowa przeżywa na Suwalszczyźnie swój renesans?
Czy sztuka ludowa przeżywa na Suwalszczyźnie swój renesans? M.in o tym dyskutowali przez dwa dni w Muzeum Okręgowym w Suwałkach twórcy, animatorzy, muzycy i etnografowie.