6.09.2024
Trudne powroty po wakacjach - do pracy i szkoły
To na pewno nie są łatwe chwile w życiu uczniów i ich rodziców, ale też nauczycieli. Trzeba przestawić się z trybu wakacyjnego i wdrożyć do obowiązków związanych ze szkołą czy pracą.
21.06.2024
Młodzi mediatorzy wybierają się na wakacje
Grupa uczniów z II LO w Białymstoku odbiera certyfikaty za swoją ciężką, pozalekcyjną działalność. Nie chodzi o świadectwa, które dostają uczniowie w całym kraju. To certyfikaty ukończenia kursu dotyczącego mediacji rówieśniczych.
14.06.2024
Zabójcza samotność
Czy rzeczywiście samotność jest aż tak destrukcyjna? Jak wpływa na naszą psychiką i zdrowie fizyczne? Czy można coś z tym zrobić?
7.06.2024
Walczymy o dobrą formę - nie tylko na wakacje
Wszelkie badania pokazują, że Polacy coraz bardziej interesują się tematyką zdrowego stylu życia. Zdecydowana większość - bo blisko 70 procent ankietowanych - uważa, że odżywia się zdrowo. Z aktywnością może jest trochę gorzej, bo tylko nieco ponad 36 procent Polaków ćwiczy regularnie, co piąty nie uprawia żadnego sportu.
31.05.2024
Czy sharenting jest niebezpieczny?
Nazwa "sharenting" powstała z połączenia dwóch angielskich słów: share (udostępniać, dzielić się) i parenting (rodzicielstwo). Określa zachowania rodziców, którzy mają tendencję do nadmiernego publikowania zdjęć swoich dzieci w mediach społecznościowych i relacjonowania niemal wszystkich momentów z ich życia.
24.05.2024
Jak się uczyć szybko i skutecznie
Maturzyści już mają wakacje. Ale dla tych, którzy np. chcą poprawić oceny na koniec roku, przełom maja i czerwca to czas intensywnej nauki. Studenci też niebawem rozpoczynają sesję egzaminacyjną. Trzeba wkuwać, zaliczać lub pisać jakieś sprawdziany czy kolokwia, a czasu - zawsze za mało.
17.05.2024
Do czego jest nam potrzebne krytyczne myślenie
Ten przedmiot wykładany jest na najlepszych światowych uczelniach, to także ważna pozycja w CV na liście kompetencji. Krytyczne myślenie pomaga przede wszystkim w podejmowaniu właściwych decyzji. Pozwala też skuteczniej negocjować czy bronić się przed manipulacją.
10.05.2024
Mediacje w szkole
Zgodnie z definicją mediacja to procedura rozwiązywania różnych konfliktów w relacjach międzyludzkich, oparta na woli porozumienia stron, prowadzona przez mediatora, z poszanowaniem zasad dobrowolności, bezstronności szacunku i poufności. Czy tę metodę można też wykorzystać w szkole?
26.04.2024
Pokolenie płatków śniegu
Pokolenie płatków śniegu. W ten sposób określa się osoby, które weszły w dorosłość po 2010 roku albo wchodzą teraz.
5.04.2024
"AlienAkcept" - jak sobie radzić z wyobcowaniem i odrzuceniem
"AlienAkcept", czyli "Obcy Akceptuj" - to nazwa projektu, który pod okiem opiekunów realizują uczniowie V LO w Białymstoku.
22.03.2024
Era nowych uzależnień
Początek XX wieku uznaje się za erę nowych uzależnień, bo - oprócz substancji, takich narkotyki czy alkohol - wpadamy w nałogi pewnych zachowań.
15.03.2024
Mężczyźni o mężczyznach
Jak współcześni mężczyźni definiują męskość? Czy mamy rzeczywiście do czynienia z kryzysem męskości, o którym mówi się coraz więcej?
8.03.2024
Z kobietami o kobietach
Czym jest dla nas kobiecość, jak się wyraża dziś i wyrażała kiedyś? Czy i w jaki sposób trzeba o nią dbać?
1.03.2024
Dlaczego warto doceniać pracowników
Dzień Docenienia Pracownika przypada zawsze w pierwszy piątek marca. Skąd się wziął taki dzień w kalendarzu? Czy to święto potrzebne? Dlaczego warto inwestować w dobrostan pracowników? Czy to tylko wydatek, czy inwestycja?
16.02.2024
Razem przeciwko przemocy i w obronie wolności
"Nazywam się Miliard" to polska nazwa akcji "One Billion Rising", która jest ogólnoświatowym protestem w formie tańca. Zwraca uwagę na przemoc wobec kobiet, na aspekty pojęcia przemocy i jej przeciwdziałania, a przede wszystkim na przemoc seksualną.
9.02.2024
Konflikty - nieodłączny element życia
Znawcy tematu twierdzą, że konflikt z natury nie jest czymś negatywnym. To po prostu informacja, że nasze zachowania, słowa, postawy nie spotykają się z akceptacją drugiej osoby. Zatem czym rzeczywiście są te konflikty, jak wpływają na nasze życie, jak na nie reagować i konstruktywnie rozwiązywać te, na które mamy wpływ?
2.02.2024
Przeciwdziałajmy dyskryminacji seniorów
Lekceważenie, obojętność, nieprzyjemne żarty, wykorzystywanie materialne, zastraszanie czy przemoc fizyczna - z takim traktowaniem spotyka się wielu seniorów. Potwierdza to prawie jedna czwarta badanych.
26.01.2024
Po co nam kompetencje miękkie
To umiejętności, które mają coraz większe znaczenie - zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, są bardzo pożądane na rynku pracy, ale też dość unikatowe. Do czego są potrzebne, czy i ewentualnie jak można się ich nauczyć, a raczej rozwijać?
19.01.2024
Czy możliwe jest życie po zdradzie
Badania dowodzą, że nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, zdrada wydaje się mieć tendencję wzrostową.
12.01.2024
Dzieci z dysleksją
W Polsce wciąż rośnie liczba dzieci z orzeczoną przez lekarzy dysleksją. Z oficjalnych statystyk wynika, że dyslektykiem jest co dziesiąty uczeń, a w niektórych regionach nawet co szósty. Badania wykazują, że problem dotyczy około 15 proc. polskich dzieci.