Radio Białystok | Podcasty | POD ZNAKIEM POGONI

POD ZNAKIEM POGONI


podcast

Audycja w języku białoruskim. Codziennie mówimy wydarzeniach, problemach ważnych i ciekawych dla społeczności białoruskiej zamieszkującej nasz region.

18.04.2024
Leon Pawluczuk wybrany na drugą kadencję na wójta Orli 18.04.2024


Leona Pawluczuk został wybrany na wójta gminy Orla w pierwszej turze. Będzie to już jego druga kadencja jako wójta.

W audycji rozmawiamy o przyszłości gminy Orla i o najważniejszych inwestycjach.

W drugiej części audycji opowiemy o życiu monastycznym w czasie Wielkiego Postu. Zaprasza Marek Zabrocki.

0:00
0:00
17.04.2024
Zbiórka dla więźniów politycznych i Białorusinów uciekających od reżimu 17.04.2024


Więźniowie polityczni i Białorusini uciekający od reżymu potrzebują wsparcia. Białoruski Hub „Novaja ziamla” w Białymstoku organizuje zbiórkę żywności, artykułów higienicznych i pościeli dla Białorusinów, którzy przyjeżdżają do naszego miasta. Represje polityczne na Białorusi zaostrzyły się podczas protestów społecznych po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku i do tej pory nie uległy osłabieniu. W więzieniach i koloniach karnych przebywa ponad półtora tysiąca więźniów politycznych. Rzeczy i żywność można przynosić do siedziby Hub-u przy ul. Wyszyńskiego 6a w godzinach 18 do 21, a w weekendy od 10 do 20.

W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy także o nowym sezonie kursów "Mova nanova", które rozpoczęły się w Białymstoku.

Zaprasza Anna Petrovska

0:00
0:00
16.04.2024
Białoruska Szkoła Medialna 2.0 w Białymstoku – 16.04.2024


Jak pracować z informacją oraz jakie tajniki kryje praca dziennikarzy różnych mediów, m.in. tego się uczą uczestnicy Białoruskiej Szkoły Medialnej w Białymstoku. Po raz drugi coworking Media-Port Białoruś zorganizował nabór chętnych poznawać specyfikę pracy mediów. Grupa uczestników odwiedziła również nasze radio. O wizycie opowiemy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.

Wspomnimy dziś również o wywózkach na Sybir w latach 1940-1941. O tym strasznym czasie opowiada naoczny świadek tych wydarzeń.

Zaprasza Źmicier Kościn

0:00
0:00
15.04.2024
Białoruskie książki na targach w Białymstoku 15.04.2024
Reżim Łukaszenki po 2020 roku zlikwidował niemal wszystkie niezależne wydawnictwa zajmujące się literaturą białoruską. Niektóre z nich przeniosły się za granicę, gdzie powstają także nowe wydawnictwa nastawione na prace z emigracją białoruską.


Reżim  Łukaszenki po 2020 roku zlikwidował niemal wszystkie niezależne  wydawnictwa zajmujące się literaturą białoruską. Niektóre z nich  przeniosły się za granicę, gdzie powstają także nowe wydawnictwa  nastawione na prace z emigracją białoruską. Największym graczem jest tu niewątpliwie Andrej Januszkiewicz, który przeniósł swoje wydawnictwo do  Warszawy, gdzie otworzył też księgarnię „Knihauka”. W audycji „Pad  znakam Pahoni” Andrej Januszkiewicz opowie m.in. o książkach, które będą  dostępne na białoruskim stoisku podczas rozpoczynających się w  najbliższy piątek Targów Książki w Białymstoku.
W drugiej części programu spotkamy się z prawnikiem Alesiem Michalewiczem.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.

0:00
0:00
14.04.2024
"Nasi" radni do sejmiku województwa podlaskiego 14.04.2024


Sprawy gospodarcze ale także kultura i szeroko rozumiany rozwój naszego regionu - to główne punkty działalności nowowybranych radnych do sejmiku województwa podlaskiego Igora Łukaszuka i Mikołaja Janowskiego. W audycji porozmawiamy o planach i oczekiwaniach nowych radnych. 

To nie choroba lecz zaburzenie. Trwa kwiecień, czyli miesiąc świadomości autyzmu. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

W audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy także o planach i sukcesach Zespołu Tanecznego "Podlaski Wianek".

Zaprasza Anna Petrovska

0:00
0:00
12.04.2024
Sytuacja powyborcza w powiatach hajnowskim i bielskim 12.4.2024


Za nami wybory samorządowe. W powiatach, zamieszkałych przez największą liczbę mniejszości białoruskiej, czyli hajnowskim i bielskim sytuacja za bardzo nie ulegnie zmianom.

W audycji porozmawiamy również o sztucznej inteligencji w literaturze. Czy należy jej się obawiać, czy też może być nam pomocna, rozmawiamy z bibliotekarką z Gminnej Biblioteki w Dubiczach Cerkiewnych – Mirosławą Siemieniuk  Morawską. Zaprasza Marek Zabrocki.

0:00
0:00
11.04.2024
Ponad trzy dekady w samorządzie lokalnym 11.04.2024
Bazyli Leszczyński z lokalnym samorządem w Bielsku Podlaskim związany był od pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku. Będąc jeszcze dyrektorem słynnej „Trójki” – szkoły podstawowej, w której wszyscy uczniowie uczą się języka białoruskiego jako ojczystego, został wybrany do rady miasta.

Bazyli Leszczyński z lokalnym samorządem w Bielsku Podlaskim związany był od pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku. Będąc jeszcze dyrektorem słynnej „Trójki” – szkoły podstawowej, w której wszyscy uczniowie uczą się języka białoruskiego jako ojczystego, został wybrany do rady miasta. Potem został radnym powiatowym, a przez ostatnie dwie kadencje zasiadał także w Zarządzie Powiatu Bielskiego. W tych wyborach nie dostał się jednak do rady powiatu. W audycji „Pad znakam Pahoni” porozmawiamy o przyczynach porażki, a samorządzie w Bielsku oraz o przyszłości Koalicji Bielskiej.

W drugiej części programu odwiedzimy wieś Dasze w gminie Kleszczele.

Zaprasza Jarosław Iwaniuk.



0:00
0:00
10.04.2024
Wyniki wyborów Forum Mniejszości Podlasia - 10.04.2024


Tylko 2 z 5 kandydatów reprezentujących Forum Mniejszości Podlasia znalazło się w Radzie Miasta Białegostoku nowej kadencji. W wyborach do sejmiku z kolei reprezentanci Forum nie uzyskali wystarczającego poparcia. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o wyniku wyborczym kandydatów od białorusko-prawosławnego środowiska do białostockiej rady miejskiej i sejmiku województwa. Oprócz tego rozmawiamy o problemie migracji. Konferencję na ten temat organizuje Białoruska Akademia w Polsce.

Zaprasza Źmicier Kościn

0:00
0:00
9.04.2024
dr. Ewa Tokajuk – reprezentantka mniejszości w Radzie Miasta Białystok 09.04.2024


Za nami wybory samorządowe. W Białymstoku mniejszość białoruską reprezentowali kandydaci z Forum Mniejszości Podlasia. Mandaty uzyskały dwie reprezentantki Forum – Anna Leonowicz i Ewa Tokajuk. Dziś o mniejszościach, licznie zamieszkujących stolicę Podlasia rozmawiamy z dr. Ewą Tokajuk.   

W drugiej części audycji odwiedzimy Gminny Ośrodek Kultury w Dubiczach Cerkiewnych. Zaprasza Marek Zabrocki.

0:00
0:00
8.04.2024
Wyniki wyborów samorządowych na Białostocczyźnie - 08.04.2024


Były to najbardziej skomplikowane pod względem organizacji wybory w Polsce. Wczoraj (07.04) mieszkańcy kraju obierali gospodarzy gmin i radnych na poziomach gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Większość wyników już są znane. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni opowiemy o wyborach na Białostocczyźnie. Podamy też pierwsze wstępne wyniki do sejmiku województwa.

Zaprasza Źmicier Kościn

0:00
0:00
7.04.2024
Święto Zwiastowania Bogurodzicy. Podlaskie obrzędy i zwyczaje 07.04.2024


Dziś prawosławni wierni świętują Zwiastowanie Bogurodzicy – Błahovieszczenie. W audycji o podlaskich obrzędach i zwyczajach związanych z tym świętem, opowiada prof. Irena Matus.

Wczesna wiosna i piękna pogoda sprzyjają turystyce. Problemy na polsko – białoruskiej granicy, wojna w Ukrainie czy ostatnie zamieszanie związane z ochroną Puszczy Białowieskiej nie sprzyjają jednak zainteresowaniu turystycznemu naszym regionem – mówi Jerzy Bobrowski z Biura Turystycznego „Junior”.

W audycji również rozmowa z prezesem Fundacji „Okno na wschód” – Pawłem Mickiewiczem, oskarżonym przez białoruskie władze o ekstremizm.

Zaprasza Marek Zabrocki.

0:00
0:00
5.04.2024
Warsztaty wypieku "busłowych łap" w świetlicy w Juszkowym Grodzie 5.04.2024


To postne małe bułeczki z drożdżowego ciasta, które tradycyjnie gospodynie wypiekały przed świętem Zwiastowania NMP. Tradycję tzw. "busłowych łap" poznawali dzieci z świetlicy w Juszkowym Grodzie, gdzie odbyły się warsztaty wypieku bocianich łapek.

Ponad trzy tysiące eksponatów, które pokazują życie naszych przodków zebrał Michał Filianowicz w swej białoruskiej Izbie Regionalnej, którą nazwał "Chata". W audycji wraz z panem Michałem zobaczymy, jakie skarby przeszłości skrywa jego muzeum. 

Odwiedzimy także Koszele, gdzie zanurzymy się w zapachy, kolory i kształty niezwykłego ogrodu Tamary Rusaczyk. 

Zaprasza Anna Petrovska

0:00
0:00
4.04.2024
Konkurs recytatorski "Rodnaje słova" i białoruska piwowarska tradycja - 04.04.2024


Jest to najstarszy białoruski konkurs recytatorski w Polsce. Dziś (04.04) w Bielsku Podlaskim odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu recytatorskiego „Rodnaje słova”. W naszej audycji odwiedzimy to wydarzenie. W drugiej części audycji porozmawiamy o białoruskiej tradycji warzenia piwa.

Zaprasza Źmicier Kościn

0:00
0:00
3.04.2024
Nowa książka Hanny Yankuty „Czas pustaziella” 03.04.2024


Hanna Yankuta dotychczas była znana w białoruskiej literaturze głównie jako poetka i tłumaczka oraz autorka książek dla dzieci o Kocie Szprocie. Dużą popularnością cieszyły się jej zbiorki wierszy „Geologia” wydany jeszcze w Mińsku oraz „Konstytucja” wydany już na emigracji w Białymstoku. Teraz Hanna Yankuta zadebiutowała książką prozy „Czas pustaziella”, o której opowie w audycji „Pad znakam Pahoni”.

W drugiej części programu spotkamy się z Doroteuszem Fionikiem z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziowodach, który opowie o planach wydawniczych Stowarzyszenia.

Zaprasza Jarosław Iwaniuk.



0:00
0:00
2.04.2024
Pod znakiem Pogoni od dziś również jako podcast 2.04.2024
W audycji opowiemy o tym, na których platformach podcastowych, już od dziś, będzie można znaleźć nasze audycje.

To kolejne miejsce, w którym będzie można posłuchać naszych informacji o białoruskiej tematyce. Od dzisiaj audycje Pad znakam Pahoni nadawane w Polskim Radiu Białystok będą się również ukazywać na platformach podcastowych. Gdzie będzie można nas znaleźć? Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki krok? Opowiemy o tym w naszej audycji.

Podczas naszego dzisiejszego spotkania porozmawiamy też o pisaniu wierszy dla najmłodszych czytelników.

Zaprasza Michał Stepaniuk.

0:00
0:00
2.04.2024
Pozaszkolne edukacyjne projekty w szkole im. Cyryla i Metodego w Białymstoku 01.04.2024


Pozaszkolne edukacyjne projekty pozwalają szerzej i bardziej praktyczniej zapoznać się uczniom z tematami, które omawiają teoretycznie na zajęciach szkolnych – mówi nauczycielka języka białoruskiego w Szkole im. Cyryla i Metodego w Białymstoku – Joanna Marko.

Szkoła bierze udział w dwóch projektach. Jeden zapoznaje młodzież z bogactwem wielokulturowego Podlasia, w drugim  młodzi ludzie poznają bliżej kulturę swych rówieśników z Grecji.

Zaprasza Marek Zabrocki.

0:00
0:00
31.03.2024
Wielkanoc - najważniejsze święto chrześcijan 31.03.2024
W audycji porozmawiamy o wielkanocnych tradycjach wiernych kościoła rzymsko-katolickiego w Orli.

Nabożeństwa, spotkania rodzinne i zabawy z pisankami. Dziś Wielkanoc - najważniejsze święto chrześcijan. W audycji porozmawiamy o wielkanocnych tradycjach wiernych kościoła rzymsko-katolickiego w Orli. Będziemy również na świątecznych warsztatach Stowarzyszenia Sympatyków wsi Borysówka. Nie zabraknie także rozmowy o tym, co dzieje się na Białorusi. Areszty, tortury, tysiące więźniów politycznych i bezkarność reżymu Łukaszenki -  o tym w rozmowie z Pawłem Łatuszką, kierownikiem Narodowego Zarządu Antykryzysowego.

Zaprasza Anna Petrovska

0:00
0:00
29.03.2024
Podsumowanie wydarzeń marca 29.03.2024
Wydarzenia stycznia w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).

Wydarzenia stycznia w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz  Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).

Wśród poruszanych tematów: uroczystości związane z 106. rocznicą ogłoszenia niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej w Białymstoku i na świecie, 80 lat II Liceum Ogólnokształcącego z białoruskim językiem nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim, przedwyborczy krajobraz Podlasia – białoruscy kandydaci w wyborach samorządowych.

Zaprasza Jarosław Iwaniuk.



0:00
0:00
28.03.2024
Międzynarodowe nagrody dla Podlasian 28.03.2024


„Za wkład w białoruską kulturę i edukację” – działacze z naszego regionu zostali odznaczeni przez emigracyjny rząd Białorusi. Dziś (25.03) z okazji Dnia Woli Rada Białoruskiej Republiki Ludowej uhonorowała białostocką nauczycielkę i autorkę podręczników do nauki języka białoruskiego Alinę Wawrzeniuk oraz twórcę białoruskiej biblioteki internetowej Kamunikat, naszego redakcyjnego kolegę Jarosława Iwaniuka medalem Orderu Pogoni.

Na początku marca natomiast podczas rozdania tegorocznych Oskarów przez Amerykańską Akademię Filmową został nagrodzony brytyjsko-polski film „Strefa interesów”. Nagroda ta ma również podlaski akcent. Za kostiumy do nagrodzonego filmu odpowiadała Małgorzata Karpiuk.

W dzisiejszej audycji Pod znakiem Pogoni porozmawiamy o sukcesach z Jarosławem Iwaniukiem i Małgorzatą Karpiuk.

Zaprasza Źmicier Kościn

0:00
0:00
27.03.2024
Zajęcia po – svojomu w Dubiczach Cerkiewnych 27. 03.2024
Z inicjatywy bibliotekarki Mirosławy Siemieniuk – Morawskiej, w gminnej bibliotece w Dubiczach Cerkiewnych, dzieci i młodzież ucząca się języka białoruskiego w miejscowej szkole, może uczestniczyć w zajęciach bibliotecznych na jakich poznaje język i kulturę swych przodków.

Z inicjatywy bibliotekarki Mirosławy Siemieniuk – Morawskiej, w gminnej bibliotece w Dubiczach Cerkiewnych, dzieci i młodzież ucząca się języka białoruskiego w miejscowej szkole, może uczestniczyć w zajęciach bibliotecznych na jakich poznaje język i kulturę swych przodków.

W audycji spotkamy się również z mieszkanką wsi Reduty – Zoją Majstrowicz, która opowie nam o podlaskich tradycjach, zwyczajach, a także kulinariach związanych z okresem wielkopostnym.

Dziś audycja po – svojomu. Zaprasza Marek Zabrocki.

0:00
0:00





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok