Białystok: Odkryj Bojary!

18.05.2014, 09:12


fot. Katarzyna Cichoń
fot. Katarzyna Cichoń

Anna Niemyjska zwyciężyła w tegorocznej edycji terenowej gry miejskiej "Odkryj Bojary". Drugie miejsce zajęła Aneta Karczewska a trzecie Mariusz Sokołowski. W sumie w terenowej zabawie uczestniczyło prawie sto osób.

Nowością w tej edycji zabawy były spotkania z mieszkańcami Bojar. Uczestnicy gry mogli z nimi porozmawiać, podpytać o nurtujące ich sprawy.

Gra miejska "Odkryj Bojary!" to pomysł na popularyzację i zainteresowanie mieszkańców miasta historią jednej z najstarszych części Białegostoku. Niektóre zabytkowe, drewniane budynki mają tam ponad sto lat, ale z roku na rok jest ich coraz mniej.

Popularyzacją Bojar, dzielnicy leżącej w śródmieściu, ale nieco na uboczu ruchliwego centrum, od kilku lat zajmuje się Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. "Chcemy, żeby mieszkańcy odkrywali Bojary, żeby tam poszli na spacer i poczuli klimat tego miejsca" - powiedział dyrektor tej miejskiej placówki Jerzy Szerszunowicz.

Gra miejska pod hasłem "Odkryj Bojary!", która odbyła się w Noc Muzeów 17 maja, polegała na odnalezieniu kilkunastu miejsc w tej dzielnicy na podstawie zdjęć. Ponieważ budynki znajdują się w różnych jej punktach, aby zobaczyć je wszystkie, trzeba się będzie po Bojarach przespacerować.

Dodatkowo trzeba było rozwiązać zagadki dotyczące historii tej dzielnicy. Jeśli ktoś miał problem z odpowiedzią na któreś z pytań, mógł poprosić o podpowiedź mieszkańców Bojar. Mieszkańcy, którzy zaangażowali się w grę, opowiadali historię swoich domów, ale także o codziennym życiu na Bojarach sprzed lat.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa, dzięki współpracy i zaangażowaniu mieszkańców Bojar w projekty placówki, wydało albumy, w których znalazły się fotografie i opowieści ludzi mieszkających lub związanych z Bojarami. Dzielnicę sprzed lat wspominają też najstarsi mieszkańcy Białegostoku w wywiadach, których można wysłuchać w centrum.

Bojary - jak pisze we wstępie do albumu "Bojary" dr Małgorzata Dolistowska z wydziału architektury Politechniki Białostockiej - na początku były wsią, leżącą tuż przy granicy miasta. Do Białegostoku przyłączył ją częściowo w XVIII wieku Jan Klemens Branicki, a jako cała dzielnica w granicach miasta znalazła się pod koniec XIX wieku.

Dr Dolistowska zaznacza, że mimo iż Bojary znajdowały się w pobliżu głównych ulic, ich wygląd pozostawał taki sam, a zabudowa miała charakter podmiejski. Znajdowały się tu zarówno drewniana zabudowa - domy chłopskie, drobnomieszczańskie wille, czynszówki czy domy wielorodzinne, jak i murowane wille czy kamienice.

Najstarsze zachowane domy mają ponad sto lat i bogatą historię. Np. do jednego z nich, w 1905 roku, na spotkanie z członkami konspiracyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej przybył Józef Piłsudski, kiedy nie był jeszcze marszałkiem.

Od lat białostoccy historycy, architekci i stowarzyszenia apelują o zachowanie ponad stuletniej drewnianej zabudowy Bojar. Budynki są wpisywane do rejestru zabytków, znalazły się na miejskich szlakach turystycznych, jest też pomysł, by na Bojarach utworzyć park kulturowy.

Z roku na rok zabytkowych budynków jest tam jednak coraz mniej. Coraz więcej z nich popada w ruinę, a na dawnych posesjach powstaje nowoczesne budownictwo. (og, PAP, oprac. kjs, wsz)

Zobacz też:
Białystok: Album "Bojary 3"


"Bona Jazzowo” - Artur i Ewa Żmijewscy w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy


Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.



Prace dyplomowe w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu


Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.



Dominik Sołowiej recenzuje siódmy sezon serialu "Black mirror"


Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.





Finał Nagrody Kazaneckiego - kto wygra?


Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?



Wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży "Podarowane muzeum"


Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?



Premiera w BTL-u musicalu rockowego "Serial Killer Story“


Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.



Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku


Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.



Ks. Leoncjusz Tofiluk świętuje 90 urodziny. Niezwykła wystawa jego dzieł w Supraślu


Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok