Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Przedstawienie "Faust" w białostockiej Akademii Teatralnej
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Każdy artysta pragnie stworzyć dzieło idealne, wznieść się ponad ludzkie ograniczenia.
Co się dzieje w głowie człowieka, którego pragnienie jest tak wielkie, że zamienia się w destrukcyjną siłę, a otaczająca rzeczywistość staje się obłędem, chichotem świata? Czy należy wybierać między rodziną, a dążeniem do doskonałości? Czy istnieje mniejsze lub większe zło? Przeszkodą są nasi bliscy? A może my sami?
"Faust" w wykonaniu studentów
W Akademii Teatralnej zainteresowani będą mogli obejrzeć "Fausta" według dramatu Tomasza Mana. Studenci III roku kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku zaaranżowali spotkanie z artystą – pisarzem, w jego pracowni skąpanej w kłębach dymu i oparach wosku, w której przedmioty zakrzywiają świat bohatera i skrywają jego największe lęki.
Przedstawienie "Faust" zrealizowane pod opieką Artura Dwulita odbędzie się w niedzielę (19.03) na szkolnej scenie o 19:00.
"Bleee…" - słuchowisko teatralne
O 15:00 dzieci wraz z rodzicami będą mogły uczestniczyć w słuchowisku teatralnym, zrealizowanym na podstawie tekstu Maliny Prześlugi pt.: "Bleee…". To opowieść doskonała dla całych rodzin – o zwątpieniu i wierze, przełamywaniu kompleksów i odnajdywaniu piękna w sobie. Słuchowisko zostało zrealizowane przez adeptów sztuki lalkarskiej w studiu Polskiego Radia Białystok.
Pokazy odbywają się w ramach szkolnych obchodów święta lalkarstwa.
Czy są wśród nas słuchacze, którzy pamiętają genialny serial Davida Lyncha "Miasteczko Twin Peaks" albo film "Miasteczko Salem"? Jeśli tak, moja dzisiejsza propozycja na pewno przypadnie Wam do gustu, chociaż daleko jej do opowieści o agencie Dale’u Cooperze.
Jak wyobrażali sobie sceny biblijne najwybitniejsi twórcy sprzed kilku wieków, a jak - na swój sposób - odczytali je nam współcześni? Od kilku dni możemy sprawdzić to i porównać w Łomży.
Czy w dobie Tik-toków, Instagramów i Facebooków, w dobie szybkiego przewijania kolejnych stron w komórce młodzież ma jeszcze czas na chodzenie do teatru? Czy teatr może ich zaciekawić? A może teatry powinny grać więcej przedstawień skierowanych do nastolatków?
Czy codzienność jest dobrym tworzywem i inspiracją poetycką? Jak cielesność może wyrażać się w wierszu? Czym jest dziś męskość? Te tematy podejmuje w swojej twórczości poeta, krytyk literacki i tłumacz Jerzy Jarniewicz.
Rodzina i przyjaciele pożegnali w minionym tygodniu polonistę, reżysera teatralnego i radiowego, wykładowcę Zdzisława Dąbrowskiego. Zmarł 17 marca w wieku 94 lat.
W Sokółce - w odnowionej kamienicy Antoniego Tyzenhauza - powstało studio muzyczne Qultura. Mimo krótkiej działalności zdążyło już wypuścić w eter muzyczne pocztówki, piosenki śpiewane przez dzieci i dorosłych, ale też słuchowiska.
Polskie Radio Białystok wspólnie z Podlaskim Instytutem Kultury zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury".
Z okazji Dnia Lalkarstwa Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA przyznaje m.in. nagrodę dla najbardziej obiecującego aktora - lalkarza młodego pokolenia. W tym roku jury doceniło Marcina Tomkiela - współtwórcę Grupy Wolność.
Galeria Biuro Wystaw Kulturoznawczych działająca przy Instytucie Studiów Kulturowych UwB zaprasza na wystawę Jakuba Jaroszewicza, absolwenta kulturoznawstwa.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz