Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Białowieży można oglądać wystawę poświęconą Wikingowi - najsłynniejszemu żubrowi z Puszczy Białowieskiej
Wiking - był to najsłynniejszy żubr z Puszczy Białowieskiej. Jego szkielet i wystawę mu poświęconą możemy oglądać w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dyrektor instytutu, autor części zdjęć i książki "Wiking Żubr co się zowie!" Rafał Kowalczyk przypomina, że żubry to najpotężniejsze zwierzęta lądowe w Europie - wzbudzają strach i fascynacje, a Wiking był... przyjaznym celebrytą, pozwalał się fotografować. Mówi się, że Wiking zrobił wiele dobrego w relacjach żubrzo-ludzkich.
Wiking zmarł ze starości w 2017 roku. Miał około 20 lat.
Z twórcami książki "Wiking Żubr co się zowie!" profesorem Rafałem Kowalczykiem i ilustratorką Agatą Łukszą rozmawiał Andrzej Bajguz przy okazji spotkania autorskiego w kawiarni Miodosytnia w Białymstoku.
Przypomnijmy też, że do 1 marca możemy oglądać wystawę poświęconą Wikingowi w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
Brodaci, doskonale zbudowani, z dziką energią w oczach i rękoma wielkości bochnów chleba. Oto wikingowie - postacie z odległej historii, które dziś, za sprawą platform streamingowych z serialami, goszczą na szklanych ekranach, fascynując i kobiety, i mężczyzn.
Wyjątkowa wystawa w wyjątkowym miejscu - budynku dawnej synagogi Cytronów. W Galerii Kultury Żydowskiej w Białymstoku przy ul. Waryńskiego oglądać można prace artystów z diaspory żydowskiej.
"Intrawersum" - czyli kobiety pełne energii powstałe w wyobraźni można oglądać w galerii w Domu Kultury Śródmieście przy ul. Kilińskiego w Białymstoku.
Miały być piękne, skromne, i …nie nazbyt wykształcone. Tak u schyłku epoki wiktoriańskiej traktowano kobietę. Wyraźnie widać to na wystawie w białostockim ratuszu, gdzie oglądać można "Prezentacje debiutantek na brytyjskim dworze”.
Czy znacie stronę skorupy.bialystok.pl? Nie? To czas nadrobić tę zaległość.
Kolaborantka czy też lekarka-chirurg wierna etosowi, by udzielić pomocy medycznej wszystkim bez względu na to, kim są? Ten dylemat będzie nam towarzyszył podczas lektury debiutanckiej powieści Anny Rybakiewicz "Lekarka nazistów”. Akcja książki osadzona jest w wojennych realiach m.in. miasta tej pisarki - Łomży, a także w Nowogrodu, Warszawy i Wiednia.
"Polish Stories” z kompozycjami Mikołaja Hertla, Mikołaja Piotra Góreckiego, Alicji Gronau i Krzysztofa Herdzina to najnowsza płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Ekipa filmowa zakończyła prace na Podlasiu nad kolejną częścią filmu z serii "U Pana Boga...". W ostatnich dniach zdjęcia kręcono m.in. w Sokółce.
Oczywiście nigdy nie było tak łatwo nagrać płyty, jak teraz, choćby w domowych warunkach, czasem online, z kimś oddalonym o tysiące kilometrów (i nigdy się nie spotkać), ze wsparciem technologii, która pozwala na bycie one-man-bandem, ale co dalej?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz