Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Białowieży można oglądać wystawę poświęconą Wikingowi - najsłynniejszemu żubrowi z Puszczy Białowieskiej
Wiking - był to najsłynniejszy żubr z Puszczy Białowieskiej. Jego szkielet i wystawę mu poświęconą możemy oglądać w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dyrektor instytutu, autor części zdjęć i książki "Wiking Żubr co się zowie!" Rafał Kowalczyk przypomina, że żubry to najpotężniejsze zwierzęta lądowe w Europie - wzbudzają strach i fascynacje, a Wiking był... przyjaznym celebrytą, pozwalał się fotografować. Mówi się, że Wiking zrobił wiele dobrego w relacjach żubrzo-ludzkich.
Wiking zmarł ze starości w 2017 roku. Miał około 20 lat.
Z twórcami książki "Wiking Żubr co się zowie!" profesorem Rafałem Kowalczykiem i ilustratorką Agatą Łukszą rozmawiał Andrzej Bajguz przy okazji spotkania autorskiego w kawiarni Miodosytnia w Białymstoku.
Przypomnijmy też, że do 1 marca możemy oglądać wystawę poświęconą Wikingowi w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
Serial "Portland Tower" nakręcony został na podstawie powieści Kate London, autorki trylogii kryminalnej "Metropolitan".
Co może być przyszłością kina? Jak zmieni je sztuczna inteligencja, gry komputerowe? Jak będziemy reagować na możliwość swego rodzaju "wchodzenia" do filmów wirtualnych oraz wpływania widza na przebieg fabuły?
Czy tytułowe "Ubytki", które są metaforą niedopracowania, luki, wymagają jakiegoś uzupełniania ze strony nas, odbiorców?
Genealogia to atrakcyjny sposób nie tylko na szukanie swoich korzeni, także poznawanie historii swego kraju.
Malika Tomkiel pisze, uczy jogi, nie boi się konfrontacji z trudnymi tematami. Mieszka na Podlasiu, choć nie przywiązuje się za bardzo do miejsc i przedmiotów.
Prawie 100 autorów pojawiło się na czternastu edycjach festiwalu "Zebrane". To literackie święto przygotowują pasjonaci Fabryki Bestsellerów i za każdym razem mają nosa do tego, żeby zaprosić najgorętsze nazwiska literackie.
Tkaniny, dywany i malarstwo Beaty Palikot-Borowskiej można oglądać na najnowszej wystawie przy ul. Legionowej.
W nauce rysunku liczą się zarówno teoria, jak i praktyka, można korzystać z licznych książek na ten temat czy darmowych materiałów edukacyjnych umieszczonych w internecie.
Łomżyńskie więzienie i wiele innych miejsc z rodzinnego miasta Anny Rybakiewicz pojawi się w jej najnowszej książce "Agentka wroga". Autorka kolejny raz opowiada historię wojenną, związaną z bliskimi z jej rodu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz