Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Galeria Arsenał wzbogaca "Kolekcję II". Trzy nowe prace za 220 tys. zł
Obiekty, obrazy i film - trzy nowe prace zasiliły zbiory Galerii Arsenał w Białymstoku. Uzupełniają w ten sposób "Kolekcję II" jednej z najciekawszych galerii sztuki współczesnej, bo Arsenał wielokrotnie pojawia się w rankingach na najwyższych miejscach.
Prace, kupione za 220 tysięcy złotych rejestrują najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej i zza wschodniej granicy, często można je oglądać na wystawach - podkreśla dyrektorka Galerii Monika Szewczyk.
Oprócz filmu Joanny Rajkowskiej i obiektów Janka Simona Galeria Arsenał kupiła także pracę malarską ukraińskiej artystki Kateryny Lysovenko, która opowiada o macierzyństwie i roli kobiet wobec wojny. To praca o traumie i nadziei.
Kolekcja II co roku powiększa się o prace artystów polskich i zagranicznych (ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy Środkowo-Wschodniej) powstałe po roku 1989. Na ten zbiór składa się około 300 pozycji: malarstwo, obiekty, instalacje, wideo, fotografie, rysunek i prace efemeryczne - idee.
Na zakup w tym roku nowych prac instytucja pozyskała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (120 tys. zł) oraz budżetu Białegostoku (101 tys. zł), łącznie ponad 220 tys. zł.
Żeglarze mówią, że nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. Uczestnicy Festiwalu Dojlidy Folk Szanty mogli się o tym przekonać, bo w trakcie koncertów na plaży miejskiej w Białymstoku lunął deszcz i przeszła burza. Mimo kapryśnej aury nie zabrakło ani muzyki, ani miłośników morskich klimatów.
Muzyka gospel przez ostatnie trzy dni rozbrzmiewała w Suwałkach. Za nami IX edycja festiwalu Soulwałki Gospel Workshop, który po raz kolejny przyciągnął miłośników tego wyjątkowego gatunku z całej Polski i nie tylko.
Słowa i obraz intuicyjnie szukają w abstrakcji porządku, przywołując wyraziste portrety. Jak przenikają się te światy można sprawdzić na wystawie „Małomiasteczkowi” w Galerii Marszand.
Wraca "Kraina Bugu" i po dłuższej przerwie ukazuje się nowy numer. Pismo skupia się na kwestiach przyrodniczo-kulturalno-społecznych, w tym na rzece, pograniczu polsko-białorusko-ukraińskim i tematach jeszcze dalej na wschód.
Mają to być działania i rozwiązania, takie jak np. lepsze oznakowanie przestrzeni, z których skorzystają przede wszystkim osoby niewidome i słabowidzące. Pracownicy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku realizują projekt, w ramach którego we wszystkich budynkach podlegających placówce osoby z niepełnosprawnościami będą mieć lepszy dostęp do dzieł sztuki i innych treści.
Siedem dekad prac badawczych, setki przeprowadzonych ekspedycji, tysiące ocalonych artefaktów. Najnowsza wystawa w białostockim Ratuszu nie tylko pokazuje to, co udało się znaleźć archeologom, ale też jest podróżą przez najdawniejsze dzieje Podlasia i północno-wschodniej Polski.
Przyzwyczailiśmy się do oglądania bajkowych kadrów Podlasia: romantyczne wschody i zachody słońca, spokojne rzeki i dostojne żubry. Tymczasem wielu z nas, jeśli nie większość, widzi podlaską codzienność z nieco mniej malowniczej strony. O tym traktuje wystawa "Podlasie bez filtra".
Perfekcjonista i wizjoner, znany ze swojej niezwykłej ekspresji scenicznej - Jerzy Maksymiuk spotkał się w Białymstoku z miłośnikami swojego talentu. Maestro w Auli Magna Pałacu Branickich świętował swoje 90. urodziny. Spotkanie było okazją do uczczenia niezwykłych osiągnięć artystycznych Jerzego Maksymiuka.
Obcy, inni są wśród nas. To zdanie wraca w kulturze jak refren – raz jako lęk, raz jako nadzieja, raz jako metafora naszej własnej obcości wobec świata. Można tę prawdę ubrać w opowieści o Spidermanie, niekoniecznie w wersji supernowoczesnej.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz