Dorota Sokołowska

dsokolowska@radio.bialystok.pl
Redakcja Programów Kulturalnych

Dorota Sokołowska

Nieformalnie powiedziałabym o sobie tak:  

Szczodra i spontaniczna. Otwarta na świat, nowe wyzwania, przygody i ludzi. Szczera – w podejściu do tego co najważniejsze: miłości, przyjaźni i pracy. Zawsze ciekawa. Chętna do współpracy, oddana sprawom ważnym.  Lubię ludzi. I chyba- nawzajem. 

Formalnie brzmiałoby to trochę dłużej:

Dorota Sokołowska, dziennikarka i prezenterka Polskiego Radia Białystok, wydawca magazynu kulturalnego „Podróże po kulturze”, autorka programów promujących czytelnictwo, recenzentka teatralna i autorka (wielokrotnie nagradzanych) audycji dokumentalnych i reportaży. Inicjatorka corocznego konkursu literackiego „Gwiazdka z książką”. Odznaczona PIK-owym Laurem 2015 za promocję czytelnictwa. W 2019 otrzymała Medal Glogera za promocję regionu w mediach.

Nagrody i wyróżnienia

 • 2007: nagroda od Prezydenta Białegostoku za upowszechnianie kultury
 • 2007: wyróżnienie w VII Ogólnopolskim Konkursie na reportaż radiowy za „Wierszalin. Wyprawa do stolicy świata”
 • 2013: nagroda od Marszałka Woj. Podlaskiego za ochronę dóbr kultury
 • 2013: wyróżnienie za reportaż, nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego;
 • 2014: nagroda główna w kategorii "Historia Regionalna", przyznawana w konkursie IPN za audycję "Powstanie Styczniowe 150 lat później"
 • 2014: I nagroda konkursu literackiego „Tutaj jestem”
 • 2015: odznaczona „PIK-owym Laurem 2015” za promocję czytelnictwa
 • 2015: nagroda w kategorii „Dziennikarz Roku”, nagroda od Rady Programowej Polskiego Radia Białystok
 • 2017: nagroda Specjalna w Konkursie Grand PIK za reportaż „Jak łabędzie-opowieść o Saszy”
 • 2018: I nagroda w konkursie na reportaż prasowy „Narew. Ludzie. Przyroda. Kultura”
 • 2021: I nagroda w ogólnopolskim Konkursie ZAIKS-u „Kultura w pandemii”
 • 2021: nominacja do finału Ogólnopolskiego Konkursu „Skarby polskiej kultury narodowej” za „Legenda o Ritzu”
 • 2022: stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego - na program stypendialny: „Mój dom. Artyści Podlasia” – cykl dziesięciu reportaży literackich      
 • 2022: III nagroda w konkursie Artystycznych Form Radiowych za reportaż „Pyszna historia”

Prowadzi: Czytam książki, Nowy dzień i Podróże po kulturze

Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl

Dorota przy pracy:
ZOBACZ TEŻ:


"Dreszczyk przeszłości" - reportaż Doroty Sokołowskiej

6.02.2024, 06:08

Co kryją kufry ukryte w starych domach? Iwona Zinkiewicz od lat zbiera stare zdjęcia, przedmioty i wspomnienia związane z rodzinnymi miejscowościami Szastały i Stryki.


"Fotograf powstańców. Szloma Kryński" - reportaż Doroty Sokołowskiej

22.01.2024, 06:26

Szukanie śladów historii sprzed lat, jest jak układanie puzzli. Czasami drobny szczegół na zdjęciach prowadzi do celu, jak postument na którym układali ręce do fotografii Powstańcy Styczniowi.


"Ten dom nazywa się Radość" - reportaż Doroty Sokołowskiej

8.01.2024, 06:57

Czy święta mogą trwać przez dwa tygodnie? To jest możliwe na Podlasiu, gdzie mieszkają mieszane małżeństwa. To w ich domach brzmią polskie i białoruskie kolędy, a spotkaniom rodzinnym nie ma końca. Na białostockiej Wygodzie w jednym z domów wigilię przygotowuje się się dwa razy, a potem podwójnie także świętuje w gronie trzydziestu osób.


"Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo" - słuchowisko Doroty Sokołowskiej [zdjęcia]

22.06.2024, 10:00

Alusia budzi się pewnego dnia w pustym domu dziadków, do których zazwyczaj przyjeżdżała z tatą. Zaniepokojona zauważa, że oprócz nieobecności domowników zniknął również jej cień, a nad głową także kawałek nieba.


"Ślady w moim sercu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

8.12.2023, 06:32

Mieszka w tym samym miejscu od ponad osiemdziesięciu lat, choć Białystok w tym czasie ogromnie się zmienił i zabrał mu rodzinny dom.


"Gwiazdy nad Jaryłówką" - audycja Doroty Sokołowskiej

25.11.2023, 21:02

"Podlasie jest płaskie. Nad równiną Podlasia unosi się melancholia" - te dwa zdania kultowej książki "Metafizyka prowincji" pamięta każdy, kto interesuje się literaturą. Jan Kamiński, pisarz, autor felietonów związany z Kartkami rozmawiał w niej z ważnymi postaciami z regionu, szukając tego co zbliża i oddala od Podlasia.


"Dom, kreska, pamięć. Henryk Wilk" - reportaż Doroty Sokołowskiej

2.07.2024, 06:20

Uwieczniał zaułki, uliczki i budynki Białegostoku. Projektował przyszłość, szkicował kupowanymi na bazarze piórkami, a ślad zostawiał na starym naświetlonym papierze fotograficznym.


"Kogut na kołach, czyli Centralne Dożynki w Białymstoku" - reportaż Doroty Sokołowskiej

22.09.2023, 06:32

Białystok lat 70. – czas Kasy Chorych, "Kolorowych jarmarków" Laskowskiego, "Konopielki" Redlińskiego i… dożynek.


"Ocalały Bialystoker" - reportaż Doroty Sokołowskiej

12.09.2023, 06:00

Ben Midler - to ostatni Bialystoker, który pamięta zagładę Żydów w Białymstoku. W Stanach Zjednoczonych odnalazła go pisarka Marta Sawicka – Danielak i opisała jego historię w książce. Ben przeżył Majdanek, Bliżyn, Auschwitz-Birkenau, Oranienburg, Sachsenhausen. Teraz wrócił do Białegostoku, żeby opowiedzieć o historii, którą nosi w sercu przez całe życie.


"Zwyczajne życie" - reportaż Doroty Sokołowskiej

16.11.2023, 14:25

To wyjątkowa rodzina. Ona, Regina Sokołowska wyszła za mąż za Teodora Sokołowskiego i ustalili, że oboje wywodzą z jednego pnia.


"Zaczynamy panie kierowniku" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

2.06.2024, 09:00

"Kwadratura owalu", "Wczasy pod kartką", "Ufo nad Biebrzą"- pod tymi tytułami kryje się najciekawsze zjawisko radiowe sprzed czterdziestu lat - Teatr Naturalny.


"Pani Nina od historii”- reportaż Doroty Sokołowskiej

6.10.2023, 07:03

Jest prawdziwą historią Michałowa, nie tylko przez swoje długie życie i bycie naocznym świadkiem najważniejszych wydarzeń w XX wieku.


"Metafizyka nieobecności. Wiesław Szymański" - audycja Doroty Sokołowskiej

26.02.2023, 09:07

Nikt nie może uwierzyć, ze to już dziesięć lat, jak z anteny Polskiego Radia Białystok zniknął Wiesław Szymański. Wciąż dźwięczą nam w uszach jego słowa informujące, że jest „przy mikrofonie”, gotowy by prowadzić program kulturalny, bluesowy, literacki.


"Kołysanka dla taty" - reportaż Doroty Sokołowskiej

10.02.2023, 05:26

Czy można przestać tęsknić za kimś najbliższym? Tęsknota często trwa, mimo że czas płynie i fala codzienności przykrywa zdarzenia z przeszłości.


"Wplątani w Karo" - reportaż Doroty Sokołowskiej

1.05.2024, 09:07

Co zostało po największej fabryce w gminie Gródek, która przez prawie pół wieku zatrudniała mnóstwo osób? Zdjęcia, maszyny, ubrania - a wśród nich kolorowe kalesony i fartuchy, bluzeczki i sportowe kostiumy, w których ćwiczyło się na wuefie.


"Zapach łąki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

5.07.2023, 10:00

To miała być prawdziwa perła - Kombinat Łąkarski Wizna w Grądach Woniecko. Wybudowano w latach 60. XX w. w większości na nadnarwiańskich bagnach, które osuszono.


"Filcowe korale" - reportaż Doroty Sokołowskiej

20.10.2023, 05:00

Są jak koraliki w naszyjniku - kolorowe i różne, ale łączy je trudne doświadczenie. Każda z nich walczyła z chorobą onkologiczną, wszystkie były śmiertelnie przerażone tym, co dalej. Dlatego mówią, że są sfilcowane, dotknięte tym, co przyniosło życie.


"Waga złomu" - reportaż Doroty Sokołowskiej [fotokast]

18.01.2024, 00:01

Zrobił najdłuższy rower w Białymstoku, który jeździ. Naprawia zezłomowane przedmioty, ciesząc się, że daje im nowe życie. Działa charytatywnie i proekologicznie, ucząc szacunku do rzeczy wytworzonych przez ludzkie ręce.


"Miasto w kadrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

4.10.2023, 00:00

Pierwsze zdjęcie Białegostoku - z fotografii z 1861 roku patrzą na nas uczniowie klasy VI gimnazjum przy Warszawskiej.


"Zapach ognia, smak metalu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

30.10.2023, 00:01

Kuźnia talentów, kuźnia smaków - z tym najczęściej teraz kojarzy nam się to słowo. Prawdziwe kuźnie znikają z naszego otoczenia i języka. A tymczasem w Augustowie mieszka artysta kowal, który zafascynował się pracą w ramach tej dziedziny sztuki. 


"Siła miłości - Nocne Radio Sowa" - reportaż Doroty Sokołowskiej

27.04.2023, 00:01

To był absolutny fenomen wśród radiowych audycji - Nocne Radio Sowa, jakie nadawało ze Świerkowej 1, gromadziło przed odbiornikami wielu słuchaczy.


"Zamaskowani" - reportaż Doroty Sokołowskiej

12.05.2020, 00:01

Oddzielamy się od siebie maseczkami, unikamy kontaktów, trzymamy dystans. Maska stała się symbolem Covid -19, ale trzeba pamiętać, że była znana od początków ludzkości.


"Nocą i w kolorze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

27.04.2020, 00:01

W czasach pandemii szukamy kolorów, które rozjaśniają nam świat, a kiedyś mogliśmy je znaleźć... na ulicach Białegostoku. Dawały je neony: żonkil, olimpijskie kółka, rycerz, tęcza. Cały Białystok lśnił i błyskał na kolorowo!


"Stąpając po Jego śladach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

11.04.2020, 00:01

Ta ziemia tętniła zawsze od stóp pielgrzymów, ściągających z całego świata. Teraz Ziemia Święta, jak każdy zakątek globu, jest pusta. Pandemia sprawiła, że Wielki Tydzień przeżywamy samotnie, we własnym domu.


"Dom w teatrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej i Olgi Gordiejew [wideo]

27.03.2020, 00:01

To jest prawdopodobnie najmniejszy teatr, jaki można sobie wyobrazić - zaledwie kilka foteli przejętych po dawnym Kinie Pokój, równie maleńka scena, a wszystko w prywatnym domu, w centrum Supraśla.


"Bałagan w wierszach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

18.03.2020, 00:01

Jest wybitnym reżyserem, jego sztuki zapadają w pamięć, a cykl "Krótkich kursów…" to już kultowe przedstawienia. Mało kto wie, że Wojciech Szelachowski imał się różnych zajęć, kiedyś miał nawet własny kiosk z gazetami.


"Dom w dolinie" - reportaż Doroty Sokołowskiej

26.02.2020, 00:01

Dolina, jako miejsce najważniejsze w życiu - tak można podsumować wybór miejsca, a potem mieszkanie i tworzenie na wzgórzu w Drozdowie. Wybrał je poeta i dramaturg Henryk Gała i przeniósł się tu z Wrocławia w latach siedemdziesiątych. Nazwał je Księstwem Nadnarwiańskim i wielokrotnie w poezji wracał do Doliny, pisanej wielką literą - tak ważnym symbolem się okazała.


"Ożeż..., czyli jak przeklinać ładniej" - reportaż Doroty Sokołowskiej

21.02.2020, 00:01

Podobno ośmiu na dziesięciu Polaków lubi rzucić mięsem. Przeklinanie  kojarzyło się z brakiem wychowania, dobrych manier czy towarzyskiej ogłady.


"Ogród w obrazie. Tadeusz Nieścier" - reportaż Doroty Sokołowskiej

4.02.2020, 00:01

Tadeusz Nieścier wraz z żoną Izą mieszka od lat w Katrynce. Wybrał to miejsce z uwagi na rośliny, które są w pobliżu: sam je sadzi, uprawia, zbiera, a potem fotografuje i na podstawie uschniętych kompozycji maluje swoje obrazy.


"Powstanie w długiej sukni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

22.01.2020, 00:01

Ziemianki, pisarki, chłopki i robotnice - to ciche bohaterki Powstania Styczniowego. Kobiety z naszego regionu też wiodły znaczącą rolę w powstaniu. 


"Król śledzik" - reportaż Doroty Sokołowskiej

13.03.2023, 08:41

Śledź - niesamowita ryba, która potrafi rozmawiać z innymi śledziami, mimo, że przecież ryby głosu nie mają.


"Budowniczy na motorze. Ksiądz Wacław Rabczyński" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej i Mirosława Bielawskiego

21.12.2019, 12:00

Był skupiony na czymś ważniejszym niż powierzchowny wygląd, choć ludzie zapamiętali go jako kapłana o artystycznym, lekko niedbałym wyglądzie. Jego dzieło to wspaniały kościół w Wasilkowie, niezwykłe figury na cmentarzu, odbudowa Świętej Wody czy nieistniejąca już Kalwaria.


"My wszyscy z Mickiewicza" - reportaż Doroty Sokołowskiej

3.05.2024, 10:32

Mieszkają tuż przy cmentarzu na Rossie, od dziada pradziada są Polakami, zamieszkującymi te ziemie.


"Tropiciel znaczków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

11.05.2023, 11:01

Znaczki, kartki pocztowe i koperty ze specjalnymi stemplami nie maja przed nim tajemnic. Franciszek Skrypko zna najciekawsze i najdroższe egzemplarze.


"Życie jest jak podróż na kres świata. Olga Tokarczuk" - audycja Doroty Sokołowskiej

13.10.2019, 09:43

Literacki Nobel 2018 dla Olgi Tokarczuk pokazuje, że mamy wspaniałych pisarzy wokół nas.


"Los jak kromka chleba" - reportaż Doroty Sokołowskiej

6.07.2020, 00:01

Jak smakuje prawdziwy chleb? Zapamiętał to Andrzej Modzelewski z Woli Zambrowskiej i przez lata wypiekał go zgodnie z dawnymi rodzinnymi recepturami.


"Piękno jest w środku kamienia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

12.03.2024, 00:01

Łączy ze sobą najszlachetniejsze z kamieni i zatapia je w złocie. Lubi opowiadać o turmalinach, które docenia za wspaniałą kolorystykę. Uszczęśliwia kobiety prawdziwymi arcydziełami, które noszą na sobie: pierścionkami czy kolczykami.


"Odnaleziony. Julian Kupcewicz" - reportaż Doroty Sokołowskiej

17.08.2019, 00:01

Po stu latach udało się odkryć prawdę i przywrócić imię strzelca poległego w 1920 roku.


"Nieuleczalnie chory na teatr" - reportaż Doroty Sokołowskiej

7.07.2019, 11:47

Piotr Tomaszuk skończył 60 lat. Większość życia poświęcił teatrowi, w tym szczególne miejsce zajmuje Teatr Wierszalin, który stworzył wraz z grupą przyjaciół w 1991 roku.


"Testament pani Stefanii" - reportaż Doroty Sokołowskiej

19.06.2019, 00:01

Wszystko jest tam nietypowe: dojazd przez aleję prawie stuletnich drzew, rozmach - zwłaszcza po remoncie wspaniale wyglądające zaplecze - korty, boiska, najnowocześniejsze pomoce szkolne, a przede wszystkim patronka i założycielka szkoły w Krzyżewie – Stefania Karpowicz.


"Odnaleziony po latach"- reportaż Doroty Sokołowskiej i Adama Dąbrowskiego

15.11.2021, 08:01

Przypadek sprawił, że odkryto prawdziwy grób zasłużonego kapitana Władysława Dąbrowskiego.


"Wielkanoc u państwa Bralczyków" - audycja Doroty Sokołowskiej [wideo]

21.04.2019, 00:01

"Inaczej myśli się o świętach, kiedy jest się starszym. My wspominamy, to co było miłe, wspominamy rodziców, dziadków. Jest wiele wspomnień związanych z pisankami" - mówi Lucyna Kirwil. Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil.


"Cała Twoja" – reportaż Doroty Sokołowskiej

7.08.2019, 00:01

Nigdy nie sądziła, że będzie żyć właśnie tak. Życie konsekrowane widziała jako wielkie wyzwanie i trud nie do uniesienia. Tymczasem pewnego dnia poczuła potrzebę złożenia ślubów Jezusowi i mimo wielu przeszkód - od czterech lat żyje tak, jakby był jej mężem. Odpiera ironiczne komentarze, mówiąc, że taka relacja uczy ją cierpliwości i większej uwagi na drugiego, potrzebującego pomocy człowieka.


"Pauza, cisza i łza. Antologia reportażu radiowego" - reportaż Doroty Sokołowskiej

16.10.2019, 00:01

Reportaż - jeden z najbardziej wymagających gatunków literackich. Żeby go robić, trzeba umieć szukać, słuchać, współodczuwać. I być artystą, bo ta forma, jak żadna inna w radiu, potrzebuje także pięknej oprawy.


„Rzemieślnik zawsze pierwszy. Bema 11”- reportaż Doroty Sokołowskiej

23.07.2019, 10:01

Jedno z najważniejszych miejsc Białegostoku w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - rynek na Bema. To tu powstała pierwsza galeria w mieście czyli Rzemieślnik przy Bema 11. Historia budynku jest powiązana z dożynkami centralnymi, które w 1973 r. odbywały się w Białymstoku. Ówczesne władze chcąc zlikwidować zbiorowisko obskurnych budek na Siennym Rynku zezwoliły na budowę pierwszego w naszym regionie pawilonu, mieszczącego prywatnych rzemieślników i kupców.


"Jasne z pianką. Historia białostockiego browaru" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

1.01.2022, 00:01

Kiedy uwarzono pierwsze piwo w Białymstoku? Czy Browar Dojlidy naprawdę działał od 1768 roku, kiedy to został wybudowany przez Jana Klemensa Branickiego? Dlaczego majątek dojlidzki znalazł się w rękach hrabiowskiego rodu Rüdigerów? I co jest takiego w piwie, że od 250 lat niezmiennie piją je obywatele? 


"A to historia. Zambrów" - reportaż Doroty Sokołowskiej

20.11.2018, 09:17

Zambrów- niewielkie miasto z dużą historią wojskowości. To tu nauki pobierał w Mazowieckiej Szkole Rezerwy Artylerii Konstanty Ildefons Gałczyński, a chłopcy, z korzeniami szlacheckimi jeszcze do II połowy XX wieku nosili specjalne fryzury, jak ich pradziadowie. Zambrów słynie z dawnych zakładów włókienniczych, pracowało w nich więcej osób niż w samym mieście.
Ma też piękny cmentarz, a także sporo lokalnych historyków, którzy pielęgnują pamięć.


"Równolatek Niepodległej" - reportaż Doroty Sokołowskiej

2.08.2021, 00:01

Dziś kończy 100 lat, ale mimo to ciągle jeszcze w znakomitej formie - śpiewaja piosenki z napisanymi do nich słowami i muzyką.


"Uśmiech do całego świata" - reportaż Doroty Sokołowskiej

2.11.2018, 00:01

Zanim został gwiazdą telewizyjną i radiową, znaną w całej Polsce - pracował w biurze marketingu Polskiego Radia Białystok. Bogdan Sawicki to był dla nas po prostu Boguś - chłopak z uroczym uśmiechem, serdeczny, ciepły, tworzący głębokie relacje z wieloma osobami. Był nie tylko naszym przyjacielem, także świadkiem na ślubach czy ojcem chrzestnym naszych dzieci.


"Na końcu świata" - reportaż Doroty Sokołowskiej

26.06.2019, 00:48

Mała miejscowość tuż przy naszej wschodniej granicy - Chomontowce. Kiedyś mieszkało tu dużo ludzi, a wieś tętniła życiem. Teraz starsi umarli, a młodsi powyjeżdżali do pobliskich miast, w miejscowości jest tylko kilka zamieszkałych domów.
Nie przeszkadza to jednak robić w jednym z nich spotkań literacko-artystycznych, na których bawić się mogą miejscowi z przyjezdnymi. Takie spotkania zapoczątkował nasz nieżyjący kolega redakcyjny Wiesław Szymański...


"Czytając Żeromskiego" - audycja Doroty Sokołowskiej

8.09.2018, 00:01

Dlaczego "Przedwiośnie" ciągle jest aktualną lekturą, w której młodzi ludzie mogą znaleźć drogę do naśladowania? Czym Stefan Żeromski potrafi zaintrygować współczesnego człowieka?


"Tajemnica sprzed stu lat" - reportaż Doroty Sokołowskiej

15.08.2018, 00:01

Jan Kuncewicz czy Julian Kurcewicz? Kto jest pochowany w grobie tuz przy zabytkowym kościele w Narwi? I dlaczego ktoś chciał zatrzeć bohaterską śmierć polskiego żołnierza, poległego w wojnie bolszewickiej?


"Śledzik w poezji" reportaż Doroty Sokołowskiej

17.07.2018, 00:01

Wszystko zaczęło się dwadzieścia lat temu. Niby banalny "Wieczór Cebulowy" zapoczątkował Salon Muz, który narodził się na drugim piętrze jednego z białostockich bloków. Takich spotkań, inspirowanych kulturą, z muzyka graną na żywo, wierszami i limerykami czytanymi przez znanych poetów i pisarzy, z prywatnymi wernisażami - było prawie czterdzieści.


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

24.01.2023, 10:01

Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski to znany nie tylko w Białymstoku rzeźbiarz.


"Twarze romantyzmu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

30.07.2019, 00:01

Dwa spojrzenia na jedną z najważniejszych epok w literaturze polskiej i dwie różne osobowości. Profesor Halinę Krukowską z Uniwersytetu w Białymstoku pamiętają wszyscy studenci polonistyki: była wymagająca, ale też oddana nauce. To ona stworzyła w Białymstoku silny ośrodek badań nad „czarnym romantyzmem”. Choć zdać egzamin u pani profesor nie było łatwo…
Z książek profesor Aliny Kowalczykowej uczyli się wszyscy przyszli filologowie. Jest autorką monumentalnych słowników i monografii. Cały czas pracuje, tym razem nad uporządkowaniem historii rodzinnej, a zwłaszcza ojca Stanisława Lorenza, znanego muzeologa.


"Taka historia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

25.01.2024, 12:01

Czy ponad 40 lat to dużo czy mało? Co nam zostaje w pamięci z wydarzeń sprzed lat? I co zostaje w kronikach policyjnych czy aktach prokuratorskich? Zwłaszcza, jeśli chodzi o słynną kradzież kolekcji bursztynu w Łomży.


"Ten wielki dzień" reportaż Doroty Sokołowskiej i Olgi Gordiejew

10.08.2018, 00:01

W kościele czy w plenerze? Gdzie chcemy sobie ślubować, że „nie opuścimy się na wieki”? Okazuje się, że białostoczanie podchodzą do tego wyjątkowego dnia tradycyjnie, najczęściej wybierając mszę świętą z błogosławieństwem kapłana. Nie brakuje jednak par decydujących się na śluby w balonie, na pomoście, dachu opery czy w ogrodzie restauracji.


"Dusza moja wielbi Pana. Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

8.01.2023, 09:01

"Bóg się rodzi!" - to zawołanie po raz pierwszy znalazło się w niewielkim tomiku opublikowanym w supraskiej drukarni bazylianów w 1792 roku. Napisał je Franciszek Karpiński, a kolęda wraz z innymi 28 pieśniami po raz pierwszy zaśpiewana została w Starym Kościele Farnym w Białymstoku dwieście dwadzieścia pięć lat temu.


"Drugie życie szkoły" - reportaż Doroty Sokołowskiej

9.07.2018, 00:02

Miejsce to przez długie lata tętniło życiem, ale od wielu lat szkoła w Pietkowie stoi zamknięta, nikt się w niej nie uczy. Ma wielką historię i uczniów, jak Barbara Kraszewska, którzy ciągle wracają do niej pamięcią. Mieszkańcy nie mogli jednak patrzeć na to, jak niszczeje, więc postanowili ponownie wziąć sprawy we własne ręce. Budynek szkoły w Pietkowie dostał drugą szansę.


"Legenda o Kontrastach" – reportaż Doroty Sokołowskiej

29.06.2018, 00:01

Minęło 50 lat od powstania „Kontrastów”, w 1990 roku wydano ich ostatni numer. Gazeta zaczynała działalność jako „jednodniówka”, aż stała się magazynem dokumentującym białostockie życie artystyczne.


"Granice miłości" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

14.02.2020, 00:01

W dzisiejszym świecie otwartych granic, szybkich kontaktów międzyludzkich i nietrwałych związków ta historia o miłości może wydawać się nieprawdopodobna.


"Gwiazdki przy moim stole" - reportaż Doroty Sokołowskiej

24.12.2016, 00:01

Święta. To słowo sprawia, że uśmiechamy się do naszych wspomnień, cieszymy na spotkanie z najbliższymi, szykujemy przyjęcie, kupujemy prezenty, czekamy.


"Jak łabędzie. Opowieść o Saszy" - reportaż Anety Gałaburdy i Doroty Sokołowskiej

7.11.2019, 00:01

Tysiące łabędzi, jedenaście krajów, jedna kobieta na moto-paralotni - brytyjska ekolog jako pierwsza kobieta na świecie podjęła się bardzo trudnej wyprawy.


"To się wytnie. Akademicka Rozgłośnia Radiowa Radio Akadera" - reportaż Doroty Sokołowskiej

22.11.2016, 00:01

Pół wieku temu nikt nie przypuszczał, że zabawa w radio przetrwa nie tylko we wspomnieniach. Radio Akadera, które zaczynało od grania w toczkach w akademikach – właśnie skończyło 50 lat.


"Z drgnienia serca" - reportaż Doroty Sokołowskiej

14.10.2021, 00:01

Pamięta swoich uczniów po imieniu. Kocha Łomżę, w której się urodził i wychował. Jest człowiekiem niezwykłym, któremu kłaniają się wychowankowie, przyjaciele i liczni znajomi. 


"Kołysanka dla aktorki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

30.09.2016, 00:01

Piękna i szalenie zdolna- tak o Dorocie Radomskiej, aktorce Teatru Dramatycznego mówią wszyscy, którzy ją znali.


"Teatr na końcu świata" - reportaż Doroty Sokołowskiej

26.08.2016, 00:01

W Policznej koło Kleszczel w stodole Adam Walny otwiera własną, niezależną (czyli nie dotowaną przez żadnego skrytego protektora) scenę teatralną.


"Dotyk Boga" - audycja Doroty Sokołowskiej

29.07.2016, 00:01

Autorka rozmawia z księdzem Krzysztofem Kralką. To pallotyn, ewangelizator i rekolekcjonista.


"Odnaleźć dziecko w sobie" - reportaż Doroty Sokołowskiej

13.07.2016, 00:01

Pisane przez dzieci tajemnicze, barwne, przepełnione humorem i grozą legendy, które w formie książkowej wydała białostocka Galeria Arsenał.


"Zanurzony w życiu. Jerzy Lengiewicz" – reportaż Doroty Sokołowskiej

9.06.2016, 00:01

Białostocki malarz - Jerzy Lengiewicz pozostał wierny sztuce do końca życia.


"Ślad Świętego. Jan Paweł II w Białymstoku" – audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

4.06.2016, 00:01

Po 25 latach wspominamy czas obecności Świętego Jana Pawła II w Białymstoku i wcześniejszych przygotowań.


"Radio bez skali" - reportaż Doroty Sokołowskiej

11.04.2024, 00:01

Słowo „toczka” jest regionalizmem białostockim. "Kołchoźniki" czyli głośniki radiowęzłowe to pierwowzór dzisiejszej kablówki.


"Dwór" - reportaż Doroty Sokołowskiej

25.01.2021, 08:01

Dwór w Jamiołkach-Godziebach, choć tknięty zębem czasu, próbuje zachować swoją świetność sprzed stuleci.


"Kawa z kogucikiem czyli historia Empiku" - reportaż Doroty Sokołowskiej

23.03.2023, 11:01

Kawa i malutki andrucik - to pierwsze skojarzenie z dawnym Klubem Międzynarodowej Książki i Prasy czyli Empikiem. Nieistniejąca kawiarnia przy Sienkiewicza przez dziesiątki lat PRL-u skupiała życie towarzyskie i artystyczne dawnego Białegostoku. Drugie skojarzenie to niepowtarzalna atmosfera, którą tworzyła białostocka elita artystyczna, nie do podrobienia we współczesnym świecie.


"Dyktando" - reportaż Doroty Sokołowskiej

23.10.2018, 00:01

Mieszkają na Łotwie od pokoleń. Bardzo często w domu posługują się kilkoma językami, najczęściej łotewski, rosyjskim. Polski słychać tylko w domach, gdzie są jeszcze dziadkowie, pamiętający swój rodzinny język. A jednak- wybierają polskie przedszkola i szkoły, słuchają polskiego radia i czytają polską literaturę, najczęściej klasyczną.


"Marzyciele. Placyda, Stanisław i Andrzej Bukowscy"- reportaż Doroty Sokołowskiej

31.10.2019, 00:00

Dlaczego tak łatwo zapominamy o tych, którzy tworzyli kulturę miasta, w którym żyjemy? Czy choroba dziecka może dawać wielką siłę do tworzenia? Co jest najważniejsze w życiu?


"Słynne, gładkie Ł" - reportaż Doroty Sokołowskiej

14.11.2022, 00:01

To będzie pożegnanie z pewną arcypolską głoską... "Ł" przedniojęzykowo-zębowe, wymawiane tak jak dawniej robili to artyści: poeci, muzycy, aktorzy - odchodzi z naszej polszczyzny.
TERAZ NA ANTENIEZNAJDŹ NAS
REDAKTOR NACZELNY, LIKWIDATOR

Marcin Tomkiel
Marcin Tomkiel
Redaktor Naczelny, Likwidator


ZESPÓŁ

Edyta Wołosik
Edyta Wołosik
zastępca Redaktora Naczelnego, dziennikarka


Ludzie Radia
Jarosław Dobrowolski
Dyrektor Techniki, Informatyki i Administracji
Grażyna Kacperczyk
Grażyna Kacperczyk-Hryszko
Dyrektor Reklamy, Marketingu i Promocji

Dorota Niebrzydowska
Dorota Niebrzydowska
Dyrektor Programowy

Anna Pochodin
Anna Pochodin
Dyrektor Finansowy - Główny Księgowy


Agnieszka Czarkowska
Agnieszka Czarkowska
Kierownik Studia Reportażu i Dokumentu, dziennikarka
Olga Gordiejew
Olga Gordiejew
Kierownik Redakcji Kultury i Publicystyki, dziennikarka


Adam Janczewski, fot. Sylwia Krassowska
Adam Janczewski
Kierownik Redakcji Aktualności, dziennikarz
Źmicier Kościn
Źmicier Kościn
Kierownik Redakcji Mniejszości Narodowych, dziennikarz


Marcin Kozłowski
Marcin Kozłowski
Kierownik Redakcji Muzycznej, dziennikarz

Wojciech Szubzda
Wojciech Szubzda
zastępca Kierownika Redakcji Aktualności, dziennikarz

Mirosław Bielawski
Mirosław Bielawski
Koordynator Biura Obsługi Programu
Jerzy Kułakowski
Jerzy Kułakowski
koordynator Sportu, dziennikarzTomasz Piekarski
Tomasz Piekarski
Koordynator Anteny, dziennikarz


Paweł Antosiewicz
Paweł Antosiewicz
realizator
Sebastian Artemiuk
Sebastian Artemiuk
Reklama i Marketing

Andrzej Bajguz
Andrzej Bajguz
dziennikarz

Ruta Burdyn
Ruta Burdyn
dziennikarka


Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski
dziennikarz
Jacek Dąbrowski
Jacek Dąbrowski
dziennikarz


Dominika Dębska
Dominika Dębska
dziennikarka
Aneta Gałaburda
Aneta Gałaburda
dziennikarka


Marek Gąsiorowski
Marek Gąsiorowski
dziennikarz

Marcin Gliński
Marcin Gliński
dziennikarz

ks. Marcin Gołębiewski
ks. Marcin Gołębiewski
duszpasterz
Jarosław Iwaniuk
Jarosław Iwaniuk
dziennikarzLudzie Radia
Marcin Iwanowicz
realizator dźwięku, dziennikarz
Ludzie Radia
Raszyd Jabłoński
Reklama i Marketing

Kamil Kalicki
Kamil Kalicki
dziennikarz, realizator

Tomasz Kleszczewski
Tomasz Kleszczewski
dziennikarz


Adam Klimiuk
Adam Klimiuk
dziennikarz
Iza Kosakowska
Iza Kosakowska
dziennikarka


Katarzyna Kozłowska
Katarzyna Kozłowska
dziennikarka
Sylwia Krasowska
Sylwia Krassowska
dziennikarka


Wojciech Kujałowicz
Wojciech Kujałowicz
dziennikarz

Gabriela Lasota
Gabriela Lasota
dziennikarka

Ludmiła Łabowicz
Ludmiła Łabowicz
dziennikarka
Miłka Malzahn
Miłka Malzahn
dziennikarkaMarcin Mazewski
Marcin Mazewski
dziennikarz
Ryszard Minko
Ryszard Minko
dziennikarz

ks. Tomasz Mnich
ks. Tomasz Mnich
duszpasterz

Marta Nazarko
Marta Nazarko
dziennikarka


Agnieszka Oniszko
Agnieszka Oniszko
sekretarka
Anna Petrovska
Anna Petrovska
dziennikarka


Magdalena Pietruczak
Magdalena Pietruczak
dziennikarka
Alicja Pietruczuk
Alicja Pietruczuk
dziennikarka


Lech Pilarski
Lech Pilarski
dziennikarz

Grzegorz Pilat
Grzegorz Pilat
dziennikarz

Helena Podgajecka
Helena Podgajecka
Starszy Spec.ds.socjalnych i kadr
Agnieszka Puchalska
Agnieszka Puchalska
Starszy specjalista ds. księgowościRenata Reda
Renata Reda
dziennikarka
Marek Rutkowski
Marek Rutkowski
realizator

Eugeniusz Ryżyk
Eugeniusz Ryżyk
dziennikarz

Aleksandra Sadokierska
Aleksandra Sadokierska
dziennikarka


Monika Sakowska
Monika Sakowska
Starszy specjalista ds. księgowości
Sławomir Sawczuk
Sławomir Sawczuk
dziennikarz


Iza Serafin
Iza Serafin
dziennikarka
Joanna Sikora
Joanna Sikora
dziennikarka


Robert Słowik
Robert Słowik
dziennikarz

Barbara Sokolińska, fot. Monika Kalicka
Barbara Sokolińska
dziennikarka

Dorota Sokołowska
Dorota Sokołowska
dziennikarka
Marta Sołtys
Marta Sołtys
dziennikarkaMichał Stepaniuk
Michał Stepaniuk
dziennikarz
Joanna Szubzda
Joanna Szubzda
koordynatorka Redakcji Nowych Mediów, dziennikarka, fotoreporterka

Emil Śmigielski
Emil Śmigielski
realizator

Marta Tomiczek
Marta Tomiczek
Reklama i Marketing


Areta Topornicka
Areta Topornicka
dziennikarka
Agnieszka Tyszkiewicz
Agnieszka Tyszkiewicz
dziennikarka, Redakcja Internetu


Zyta Wasiluk
Zyta Wasiluk
dziennikarka
Paweł Wądołowski
Paweł Wądołowski
dziennikarz


Mariusz Woroniewski
Mariusz Woroniewski
realizator

Marek Zabrocki
Marek Zabrocki
dziennikarz

Barbara Zduniuk
Barbara Zduniuk
Starszy specjalista ds. płac
Iwona Komor
Iwona Żukowska
sekretarka
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok