Radio Białystok | Reportaż | "Dwór" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Dwór" - reportaż Doroty Sokołowskiej

16 września 2019, godz. 17:15 i 22:15

Dwór w Jamiołkach-Godziebach, choć tknięty zębem czasu, zachował swoją świetność sprzed stuleci.

Dwór w Jamiołkach Godziebach, fot. Marian Olechnowicz
Dwór w Jamiołkach Godziebach, fot. Marian Olechnowicz

"Dwór" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Według niepotwierdzonych dokumentami przekazów ustnych, Jamiołki-Godzieby powstały na przełomie XV i XVI wieku. Osadę założył Ralik Jamiołkowski, brat Klosa, na otrzymanej części ojcowizny. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich podaje, że w roku 1827 w Jamiołkach-Godziębach w 7 domach żyło 37 mieszkańców. W pobliżu w roku 1893 zbudowano Kolej Nadnarwiańską z Łap do Ostrołęki. Przez lata wiele się zmieniło, ale jedna rzecz się zachowała. Okazały dwór, w którym można jeszcze przyjmować gości. Choć tknięty zębem czasu, zachował swoją świetność sprzed stuleci. Najciekawsze jest to, że obok dworu mieszka jego właścicielka i dziedziczka, pani Alina Dąbrowska z domu Jamiołkowska, która ma sporo pamiątek z dawnych czasów. Niestety, jeśli nie znajdzie się sposobu na uratowanie tego dworu, odejdzie wraz z dziedziczką, która jest już starszą panią....
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower

"Doula" - reportaż Joanny Sikory

Zapewnia wsparcie psychiczne, towarzyszy przy porodzie, a nawet przygotuje wyprawkę dla malucha. Doula, bo niej mowa, to w Polsce nowy zawód. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza "kobieta, która służy". Doule są też w Białymstoku, jedna z nich to Emilia Jaworska.

23 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Monika" - reportaż Alicji Pietruczuk

Modą interesuje się od dziecka. Robienie makijażu i fryzur ćwiczy na sobie, młodszej siostrze, kuzynkach i przyjaciółkach. Ma kolekcję kilkudziesięciu par szpilek, w których jej długie nogi wyglądają pięknie. Podczas gali I Wyborów Miss na Wózku w 2013 roku Monika zdobyła tytuł I Wicemiss Polski na wózku i Miss Foto. Chce pokazać, że choroba, która zabiera sprawność, nie pozbawia optymizmu i radości życia, nie niszczy ambicji i marzeń.

22 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Dałam szansę bieganiu" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

Kinga nie znosiła biegania. Ta forma aktywności była dla niej nie do zaakceptowania. Gdy jej drugie dziecko miało półtora roku postanowiła się "przewietrzyć" i poszła pobiegać. Z każdym dniem zwiększała dystans i dzisiaj ma na koncie kilka ukończonych maratonów, ultramaratonów i triathlon Iron Man.

21 października 2019, godz.17:15 i 22:15


"Droga na tamę" - słuchowisko Zbigniewa Branacha

W tym roku mija 35. rocznica śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - kapelana Solidarności, budziciela ludzkiej godności w czasie nocy stanu wojennego, okrutnie zamordowanego przez specjalną grupę komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

20 października 2019, godz. 18:05


"Gadający z łosiami" - reportaż Eweliny Karpacz - Oboładze

Żeby zobaczyć łosie, trzeba wstać o świcie, wiedzieć, gdzie pójść i jak się zachowywać, żeby ich nie spłoszyć. Potrzebną wiedzę ma Piotr Dembowski – zafascynowany łosiami od dziecka, dziś pracownik Biebrzańskiego Parku Narodowego. Piotr potrafi także z łosiami rozmawiać. Jakie warunki decydują o rozpoczęcie przez łosie bukowiska? Od czego zaczęła się przygoda bohatera z tymi zwierzętami?

18 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Droga do Czerwonego Boru" - reportaż Marcina Matysiuka

Prosta historia. Mężczyzna poznaje kobietę. Ślub. Dwoje dzieci. Szczęśliwa, przeciętna rodzina. Ale to, co stało się później, już takie oczywiste nie jest. Wydarzyło się coś nieoczekiwanego, co zmieniło życie mężczyzny i jego dzieci. A kilka lat później kolejny dramat... Jest to opowieść o tym, że moment nierozwagi może zmienić nawet najpiękniejsze życie.

17 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Pauza, cisza i łza. Antologia reportażu radiowego" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Reportaż - jeden z najbardziej wymagających gatunków literackich. Żeby go robić, trzeba umieć szukać, słuchać, współodczuwać. I być artystą, bo ta forma, jak żadna inna w radiu, potrzebuje także pięknej oprawy.

16 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Tablica" - reportaż Dominika Gila

Bronisław Wilgos pseudonim „Wilk” - żołnierz podziemia niepodległościowego - zamordowany w niejasnych okolicznościach, wykorzystany przez peerelowska propagandę, po latach ma szansę na rehabilitację. Paradoksalnie tą szansą stał się proces dekomunizacji.

15 października 2019, godz.17:15 i 22:15


"Żywa lekcja" - reportaż Anny Bogdanowicz

W sali nie ma ławek i tablicy, a nauczycielka nie siedzi za biurkiem. Jeśli już siada, to tylko wraz z dziećmi przy dużym, okrągłym stole. Pani Mirosława Beździel uczy inaczej. Nauczycielka pracuje w Szkole Podstawowej w Studziankach i realizuje program edukacji wczesnoszkolnej własnymi, wypracowanymi przez lata metodami.

14 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Życie jest jak podróż na kres świata. Olga Tokarczuk" - audycja Doroty Sokołowskiej

Literacki Nobel 2018 dla Olgi Tokarczuk pokazuje, że mamy wspaniałych pisarzy wokół nas. Olga Tokarczuk wpisuje się w ogólnoświatową historię literatury, a Dorota Sokołowska w swojej audycji nie tylko zbiera głosy czytelników dumnych z nagrody, ale także próbuje dociec fenomenu pisarskiego noblistki.


"Historia w torebkach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Wszystko zaczęło się od próby rekonstrukcji pewnej starej fotografii – poszukiwania kopertówki w stylu art deco przypominającej torebkę noszoną przez babcię pani Elżbiety. Elżbieta Smoleńska, białostoczanka, mieszka w Wielkiej Brytanii, a oprócz imienia, łączy ją z królową brytyjską Elżbietą II zamiłowanie do pięknych ozdób.

11 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Kyks" - reportaż Aleksandry Sążnik

„Janek to był blues, całkowicie śląski blues”. To zdanie pada między wspomnieniami przyjaciół i bliskich Jana Kyksa Skrzeka. Kyks to postać nietuzinkowa, związana ze Śląskiem muzyką i sercem. Chociaż tradycją rodzinną był skierowany do pracy na kopalnię, wybrał bluesa.

10 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Aby na tamtą stronę" - reportaż Eweliny Buczyńskiej i Jerzego Leszczyńskiego

W 1944 roku dziewięć miejscowości leżących przy wschodniej granicy Polski, mimo, iż wg traktatu granicznego między Polską a ZSRR, miało znaleźć się w granicach PRL - znalazły się na terytorium Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Po czterech latach w ramach tzw. prostowania granicy, wsie te wróciły do Polski. Mimo to, władze radzieckie chciały mieszkańców przesiedlić do siebie.

9 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Wodnik" - reportaż Marty Dobrowolskiej

Do pełni szczęścia potrzebna mu woda. Najlepiej zimna. W wolnych chwilach pływa - w rzekach, stawach, ale i w Bałtyku, a nawet w wodach Arktyki i Antarktydy. Leszek Naziemiec - to bohater reportażu o niezwykłej pasji.

8 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Kreska na mapie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Pociągi pędzące 200 kilometrów na godzinę północną obwodnicą Białegostoku to dziś główny temat rozmów przerażonych mieszkańców miejscowości Osowicze, Sielachowskie, Sochonie, Dobrzyniewo Fabryczne, Nowe Aleksandrowo, Leńce, Podleńce  a także osiedli Zawady i Dziesięciny. Planowana obwodnica kolejowa ma zostać poprowadzona przez środek posesji albo w ich bliskim sąsiedztwie. Niektóre domy mają być wyburzone.

7 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Zbuntowana Halka, czyli spotkanie z Marią Fołtyn" - audycja Andrzeja Danilczuka

Maria Fołtyn popularyzowała polską kulturę i opery Stanisława Moniuszki. Wybitna śpiewaczka operowa, reżyserowała także spektakle operowe na całym świecie. Ta znana sopranistka założyła w latach 80. ubiegłego wieku Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki, w 1992 roku zorganizowała I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki.

4 października 2019, godz. 17:15 i 22:30


"Dwa w tył, trzy w przód" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Damian Kądzior do końca życia będzie pamiętał 84. minutę meczu z Izraelem w eliminacjach do Mistrzostw Europy w czerwcu tego roku. Wówczas strzelił swojego pierwszego w karierze gola dla reprezentacji Polski. Damian wraz z ojcem Robertem opowiadają o swojej "pierwszej miłości" - piłce nożnej oraz o pełnej determinacji i pasji walce o największe piłkarskie marzenia, pomimo przeciwności losu czy własnych błędów.

3 października 2019, godz.17:15 i 22:15


"Wojenne życie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Historia, zwłaszcza ta, która dotyczy mieszkańców Sejneńszczyzny i ich wojennych losów, to temat, który pojawia się podczas spotkań 90-letniego Antoniego Tomkiewicza z młodszym kolegą Marianem Gołaszewskim. Łączy ich nie tylko wspólna pasja, ale też rodzinna wieś Bosse. Czteroletnia okupacja niemiecka, a później - od 1944 roku sowiecka boleśnie dotknęły ich rodziny.

2 października 2019, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok