Radio Białystok | Reportaż | "Historie spod lady" - serial Dominiki Dębskiej. Odcinek 2 "Świeżynka u Małgosi". Pełne pasji, śmiechu i łez opowieści sprzedawców z popularnej w Białymstoku giełdy przy Andersa
Małgorzata Sokolewicz uczyła się handlu już jako nastolatka. Początki jej biznesu to wspólna praca z tatą na legendarnej już hali mięsnej przy ulicy Bema w Białymstoku. Od 15 lat handluje na giełdzie przy Andersa.
"Historie spod lady" to serial o ciężkiej pracy i sile międzyludzkich więzi, dzięki którym lokalni sprzedawcy mogą wytrzymywać bezpardonową konkurencję z wielkopowierzchniowymi sklepami.
Małgosia najpierw pomagała w rodzinnym gospodarstwie w Knyszynie. Ciężka praca od najmłodszych lat zahartowała ją na kolejne. Już jako nastolatka pracowała wspólnie z tatą na legendarnej już hali mięsnej przy ulicy Bema w Białymstoku. Od 15 lat handluje na giełdzie przy Andersa. W swoim sklepie sprzedaje mięso tylko od lokalnych podlaskich hodowców. I choć przyznaje, że konkurencja z wielkimi sieciami handlowym jest bezpardonowa, utrzymać się na rynku pomagają wierni klienci. Przy ladzie Małgosi zrodziły się setki znajomości i przyjaźni, bo można tam porozmawiać, pożartować, a nawet się pożalić.
Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe w Białymstoku to nie tylko miejsce transakcji, to tętniący życiem mikrokosmos, gdzie obok palet ziemniaków i skrzynek jabłek, kwitną wieloletnie przyjaźnie, rodzinne tradycje i sąsiedzka rywalizacja. Tu nie ma anonimowości. Na Andersa sprzedawca wie, co naprawdę smakuje jego stałemu klientowi, a kupujący od lat wracają po najlepszą w okolicy wędlinę czy najświeższe warzywa.
Co tydzień - we wtorki - przedstawiamy ludzi, którzy tworzą giełdę. Każdy odcinek to jedna historia, jedno stoisko, jedna lada – a za nią osobista opowieść o sprzedawcach – barwnych postaciach, dla których giełdowy handel to życie.