Radio Białystok | Reportaż | "Matka Nieznanych Żołnierzy" - reportaż Jana Smyka

"Matka Nieznanych Żołnierzy" - reportaż Jana Smyka

6 listopada 2018, godz. 17:15 i 22:15

Życie Jadwigi Zarugiewiczowej nie było łatwe. Osiwiała będąc jeszcze młodą kobietą na wieść o śmierci pierworodnego syna. Konstanty zginął w 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem, która została nazwana Polskimi Termopilami. Pięć lat później matkę bohaterskiego obrońcy Lwowa poproszono o wskazanie trumny z bezimienną ofiarą walk na warszawski Grób Nieznanego Żołnierza.

Mogiła J. Zarugiewicz, Powązki, Warszawa, fot. Jan Smyk
Mogiła J. Zarugiewicz, Powązki, Warszawa, fot. Jan Smyk

"Matka Nieznanych Żołnierzy" - reportaż Jana Smyka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Po II wojnie światowej los skazał ją na tułaczkę po Polsce. Końcówkę ziemskiego życia spędziła w Białymstoku i Suwałkach. Była skazana na niepamięć, a jednak historia upomniała się o Jadwigę. Odnaleziono ją na suwalskim cmentarzu i ponownie ożyła jako matka nieznanych żołnierzy w grobie na warszawskich Powązkach w kwaterze żołnierzy z 1920 roku.
Reportaż zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Programy Radiowe na XIII Festiwalu Polonijnym "Losy Polaków 2018". Jury doceniło również reportaż "Chory na Polskę" autorstwa Jana Smyka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Skarb" - reportaż Doroty Sokołowskiej

5 maja 1939 roku Józef Popławki, w niewielkim, przygranicznym miasteczku na północnym wschodzie Polski, podczas wykonywania drzwi dla jednego z mieszkańców Niezbudki (obecnie Michałowa) wkłada w filong list. List, który jest sprzeciwem wobec niespokojnych czasów, list, który jest wyrazem jego patriotyzmu. Po 73 latach ten list odnajduje Roman Tarasewicz, miłośnik mebli z duszą, który przycina stare drzwi do swojego domu i...rusza śladem Józefa Popławskiego. Odnajduje jego meble, dom, znajomych, wreszcie grób na cmentarzu. Świat tych, którzy odeszli plącze się z naszym, a liściki wysyłane przed laty trafiają w ręce żyjących.

24 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Problem z głowy" - reportaż Anny Bogdanowicz

Wstyd, odrzucenie, załamanie, depresja – to bardzo dużo jak na czternastolatkę. Łysienie plackowate jest chorobą, na którą nie ma lekarstwa. Kinga straciła włosy bezpowrotnie i z tym problemem musiała zmierzyć się sama, psychicznie i fizycznie. Dziś jest pogodną, uśmiechniętą dziewczyną. Peruki i opaski na głowę zakłada, ale nie ze wstydu. Z nim już sobie radzi, chociaż bywają jeszcze chwile trudne. Teraz skupia się na nauce i pomocy innym ludziom, których dotknęła ta choroba.

23 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Kamień dla Polaka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Pradziadek pochował w polu powstańca z 1863 r. Dziadek postawił tam dębowy krzyż. Pan Antoni razem ze stryjami wybudował kamienny obelisk. 156 lat temu w Białosukniach powstańca - zwiadowcę zasiekli szablami Kozacy. Od tamtej pory mogiła nie była zapomniana przez mieszkańców wsi. Kolejne pokolenia dzieci nosiły kwiaty i świeczki na "grób Polaka", jak go powszechnie we wsi nazywano.

22 stycznia 2019, 17:15 i 22:15


"Matka swoich wnuków" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pani Teresa ze Starowlan jest nie tylko babcią dla swoich wnucząt. Dla dwójki z nich stała się również mamą. Jej dom, radosny i pełen ciepła, odwiedzimy w niedzielny wieczór. Jak wygląda jej życie? Posłuchamy opowieści pani Teresy o tym, co znaczy być mamą i babcią dla swoich wnuków.

21 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Jak ta rzeka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Dziś mija 15. rocznica śmierci Czesława Niemena. Reportaż ukazuje źródła talentu artysty - najwybitniejszego twórcy muzyki rozrywkowej XX stulecia w Polsce. Autorki odwiedziły rodzinną wieś artysty Wasiliszki na Białorusi w 2004 roku, kilka dni po jego śmierci.

17 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Konflikt" - reportaż Antoniego Rokickiego

Bohaterką reportażu jest Polka zamieszkała w Szwecji. Od 17 lat pracuje jako wychowawczyni w przedszkolu. Kilka lat temu wysłano ją na szkolenia związane z tematyką gender, czyli płcią kulturową. W przedszkolu, w którym pracuje, zaczęto wprowadzać nowe zasady wychowania dzieci - bez podziału na płeć. Jak pogodzić własne przekonania z obowiązującymi w pracy zasadami?

18 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Karty życia" - reportaż Joanny Sikory

Karciarz, kawalarz, gawędziarz i kobieciarz. Bohater reportażu Andrzej Bohdanowicz to wyjątkowo barwna postać PRL-owskiej Warszawy. Urodził się na Wileńszczyźnie, w bogatej rodzinie ziemiańskiej. Najbardziej na świecie ceni wolność i niezależność.

16 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Zima to zima" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ostatnie śnieżyce dają się we znaki i kierowcom, i pieszym. Jednak więcej powodów do niezadowolenia powinni mieć ludzie mieszkający na wsiach i koloniach, a zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne. Jak radzili sobie kilka lat temu, czy potrafią sobie pomagać? Anna Bogdanowicz sprawdzała to na podlaskich wsiach.

15 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Człowiek sukcesu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

„W tym momencie jestem człowiekiem szczęśliwym” - mówi Ewa, bohaterka reportażu. Swoją historią nadaje nowy wymiar utartemu pojęciu „człowiek sukcesu”. Nie zarabia milionów, nie ma u stóp całego świata. W swoim życiu pokonała strach przed śmiercią.

14 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Belcanto z Pasiek" - reportaż Jana Smyka

Michał Skiepko - światowej sławy tenor, artysta operowy. Urodził się w Pasiece niedaleko Siemianówki. Mieszka w hotelach całego świata, ale często pomieszkuje „w swoim gniazdku” - w Białowieży.

11 stycznia 2019, godz.17:15 i 22:15


"Śmieciogrzebki" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Około 300 kilogramów - tyle śmieci rocznie produkuje przeciętny Polak. Jak dużo z tych odpadów to zmarnowane produkty żywnościowe? - tego statystyki nie podają. Wystarczy jednak przejść się do kilku śmietników, by zobaczyć, że cywilizacja nadmiaru na dobre zagościła wśród nas. Co to są śmieciogrzebki? Kim są ratownicy żywności i dlaczego - zamiast spać - chodzą nocami po śmietnikach?

10 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Biały pociąg" - reportaż Ewy Szkurłat

Słysząc o lawinach, najczęściej wyobrażamy sobie ogromne masy śniegu i wysokie góry, takie jak Alpy czy przynajmniej Tatry. Jednak ostatnie obfite opady śniegu na południu Polski przypominają, że również w Bieszczadach czy na Babiej Górze to zagrożenie jest równie realne. Najwięcej ofiar w historii polskich gór zabrała lawina, która spadła w Karkonoszach. Pod zwałami śniegu w 1968 roku zginęło 19 osób.

9 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Huzar" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Lecha Pilarskiego

Kapitan Kazimierz Kamieński ps.Huzar to jeden z najdłużej walczących żołnierzy podziemia niepodległościowego. Kamieński urodził się dokładnie 100 lat temu - 8 stycznia 1919 roku - wMarkowej Wólce, niedaleko Wysokiego Mazowieckiego, na tamtym terenie walczył do 1953 roku. Za swą walkę z komunistami został skazany na śmierć i stracony w białostockim więzieniu. Wcześniej władze zorganizowały w Łapach pokazowy proces Huzara.
Jak wspominają legendarnego dowódcę ostatni żyjący świadkowie, jego żołnierze, łącznicy, mieszkańcy, którzy przed laty poznali Huzara i pamiętają do dzisiaj?

8 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Czas słomianych pająków" – reportaż Anny Petrovskiej

Przed laty słomiane pająki najczęściej zdobiły domy podczas świąt Bożego Narodzenia. Były wykonywane z pociętych słomek, a dodatkowo ozdabiano je kwiatami z kolorowej bibułki. Tradycje plecionkarstwa ze słomy kontynuuje Zoja Majstrowicz z Redut.

7 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Na dwa świerszcze" - reportaż Anety Gałaburdy

Lech Wilczek - autor książek i albumów fotograficznych o tematyce przyrodniczej i wielki orędownik ochrony środowiska - zmarł 28 grudnia w wieku 88 lat. W sobotę (05.01) odbędzie się jego pogrzeb.

4 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Zagubieni" - reportaż Hanny Bogoryja - Zakrzewskiej

Kiedyś myśleli, że gdyby mogli grać na komputerze 24 godziny na dobę byliby najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. "Odejdź już od komputera", " Idź na podwórko, zamiast grać"- to typowe napominania rodziców. Młodzież ogląda też godzinami filmiki w telefonach, surfuje po internecie. Czy moje dziecko jest uzależnione? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie...

3 stycznia 2018, godz.17:15 i 22:15


"Między okiem a historią" - reportaż Joanny Sikory

Zarówno on, jak i miejsce które stworzył – to legendy. Przy grodzieńskiej ulicy Lermontowa mieści się Muzeum historii miasta Grodna. Tysiące zbiorów – to prywatna kolekcja Janusza Parulisa. Na podwórku, w murowanym domu i jego zakamarkach skrywa się cała historia miasta nad Niemnem.

2 stycznia 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Jasne z pianką. Historia białostockiego browaru" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

Kiedy uwarzono pierwsze piwo w Białymstoku? Czy Browar Dojlidy naprawdę działał od 1768 roku, kiedy to został wybudowany przez Jana Klemensa Branickiego? Kiedy uwarzono pierwsze piwo w Białymstoku? Czy Browar Dojlidy naprawdę działał od 1768 roku, kiedy to został wybudowany przez Jana Klemensa Branickiego? Dlaczego majątek dojlidzki znalazł się w rękach hrabiowskiego rodu Rüdigerów? I co jest takiego w piwie, że od 250 lat niezmiennie piją je obywatele? 

30 grudnia 2018, godz. 18:05
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok