Radio Białystok | Reportaż | "Wplątani w Karo" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Wplątani w Karo" - reportaż Doroty Sokołowskiej

1 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15

Co zostało po największej fabryce w gminie Gródek, która przez prawie pół wieku zatrudniała mnóstwo osób? Zdjęcia, maszyny, ubrania - a wśród nich kolorowe kalesony i fartuchy, bluzeczki i sportowe kostiumy, w których ćwiczyło się na wuefie.

fot. Dorota Sokołowska
fot. Dorota Sokołowska


0:00
0:00
"Wplątani w Karo" - reportaż Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pozostał też rozwalający się budynek zakładu, kiedyś obrośniętego różami, tętniącego gwarem ludzi i stukotem maszyn do szycia. Teraz rosną w nim drzewa i krzewy, kapie woda na pozostawione, zbutwiałe nici do szycia. W wielkiej hali o powierzchni prawie sześciu tysięcy metrów kwadratowych w latach siedemdziesiątych mogło zmieścić się kilkaset maszyn. Zakład liczył wtedy 414 osób, w większości kobiet. Niestety, ta przygoda Zakładu Przemysłu dziewiarskiego zakończyła się 1 maja 1995 roku. 

Wszyscy tęsknią do Karo, tak jak się tęskni do czasów młodości. Gdzieniegdzie można jeszcze znaleźć fragmenty wykrojonych koszulek, ręczniki firmowe, maszyny do szycia. 

I wspomnienia. Tych jest najwięcej...Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

"Pamięć w kamieniu wykuta" - reportaż Anny Bogdanowicz

Na cmentarzu w Berżnikach na Suwalszczyźnie stoi Pomnik – Symbol. To żona i syn zadbali o to, żeby pamięć o Piotrze Szyryńskim i jego współtowarzyszach, patriotach i bojownikach o wolną Polskę nie odeszła w zapomnienie. Ich nazwiska zostały wykute w olbrzymim głazie, który ówczesne władze Polski Ludowej nakazały zniszczyć.

17 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Nietypowe majowe" - reportaż Dominiki Dębskiej

Tradycja majowych modlitw do Matki Bożej przy przydrożnych kapliczkach przetrwała w niektórych podlaskich wsiach. Tak jest między innymi w Rzepnikach, gdzie nieprzerwanie od 50 lat nabożeństwo prowadzi pan Mieczysław. Inny pomysł na majowe mają księża z jednej z białostockich parafii - organizują nabożeństwo na rowerach, hulajnogach i rolkach.

16 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Gwiazdozbiór" - reportaż Joanny Sikory

Pani Ewa Cywińska ma dar tworzenia. Tworzyła przestrzenie, ale także idee. Jako pierwsza pokierowała Muzeum w Tykocinie, była wśród założycieli Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, miała swój udział w powstawaniu polskich szkół i placówek kultury na Wschodzie oraz założyła Muzeum Kresowego Domu. Podobnie jak pomysłów, pragnień było wiele. Życie pokazało, że nie wszystkie udaje się zrealizować, a niektóre z nich są zaskakujące.

15 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ninka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nina jest osobą z zespołem Downa, która żyje pięknie i kolorowo. Jest 18-latką z mnóstwem pomysłów w głowie. Jedną z jej wielkich pasji jest kolorowanie i haft diamentowy. Jak wygląda jej codzienność? Co dzięki niej odkryli w sobie jej bliscy?

14 maja 2024, godz.17:15 i 22:15


"W ptasim świecie" - reportaż Joanny Sikory

W Goniądzu miłośnicy ptaków spotykają się na Zlotach Klubu Ptaków Polskich. Do samego serca biebrzańskich bagien przyjeżdżają z całego kraju m.in. Czajkowscy, Dudkiewiczowie, Wierzbiccy i wszyscy zakochani w przyrodzie. Miłość do przyrody łączy też bohaterów audycji. Wspólnym elementem, który łączy rozmówców, jest też członkostwo w Klubie Ptaków Polskich, ale jest coś jeszcze...

13 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Niewodnickie dwory" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Po renesansowych ogrodach włoskich na Podlasiu pozostały tylko zarysy. Dwory nad rzeką Niewodnicą są już tylko wspomnieniem. Do dziś przetrwały ruiny dwóch z nich – Niewodnicy Lewickich i Niewodnicy Nargilewskiej – niedostępne i zapomniane, skrywające tajemnice przeszłości i świadczące o naszej historii.

12 maja 2024, godz. 18:05


"Planetka ziemia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To tylko trzysta metrów kwadratowych, ale dla użytkowników cała planeta szczęścia. Działkowcy od lat uprawiają swoje małe ogródki, ale dopiero pandemia kilka lat temu pokazała, jak dużo wolności i radości daje dzierżawa małego kawałka ziemi. 

10 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Trzymam się Biebrzy" - reportaż Lecha Pilarskiego

Mirosław Kobeszko z Uścianka ze wszystkich wód świata najbardziej ukochał Biebrzę. Był członkiem kadry narodowej płetwonurków, wielokrotnym mistrzem Polski, trenerem kadry narodowej oraz szkoleniowcem płetwonurków dla policji i antyterrorystów. Na emeryturze zaszył się w domu pod lasem. Był miłośnikiem biebrzańskiej przyrody, pasjonatem podwodnego świata Biebrzy.

9 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Małe skarby Zenka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Mało kto z białostoczan zna historię trzynastoletniego harcerza Zenka Borowskiego. Chłopiec zginął w czasie akcji wykradania polskich książek zarekwirowanych przez Niemców w czasie wojny. Przewodnik, pan Rafał Jaworski postanowił ocalić od zapomnienia historię o Zenku Borowskim i zorganizował historyczny spacer o chłopcu, który zginął za książki...

8 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"O wilku mowa" - reportaż Dominiki Dębskiej

Były lisy, dziki i łosie - do grona zwierząt regularnie pojawiających się w pobliżu domów w podbiałostockich gminach niedawno dołączyły wilki. Zwykle to przelotne spotkania, które trudno nawet uchwycić telefonem, bywają jednak też takie, które mogą przyprawić o dreszcze... W gminie Wasilków zorganizowano cykl spotkań, jak zachować się w przypadku spotkania z drapieżnikami. Czy wilki zostaną z nami na dłużej i będą stałym elementem naszego przyrodniczego krajobrazu?

7 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ludzie z podobną historią" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Ich przodkowie, zmuszeni carską polityką "spalonej ziemi" i wystraszeni antyniemiecką propagandą, całymi rodzinami wyruszyli 100 lat temu w głąb Rosji. Z zachodnich guberni imperium - czyli dzisiejszej Białostocczyzny, Chełmszczyzny czy Wileńszczyzny - wyjechały całe wsie, w większości prawosławne, choć nie tylko...

6 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"My wszyscy z Mickiewicza" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Mieszkają tuż przy cmentarzu na Rossie, od dziada pradziada są Polakami, zamieszkującymi te ziemie. Teresa i Alicja są siostrami, które uczą w polskiej szkole. Jak się żyje Polakom na Litwie? I dlaczego Wileńszczyzna i Kowieńszczyzna są jeszcze ostojami polskiej kultury, tradycji i obyczajów?

3 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na spacerze" - reportaż Alicji Pietruczuk

Od prawie ćwierć wieku jest trenerką psów, choć jak sama twierdzi - bardziej szkoli ludzi, by umieli stworzyć z psami dobre relacje. Urszula Świelicka – Rusiłowicz dla swoich zwierząt wyprowadziła się z Białegostoku na wieś i teraz z szóstką białych owczarków spaceruje po podlaskich łąkach.

2 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wplątani w Karo" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Co zostało po największej fabryce w gminie Gródek, która przez prawie pół wieku zatrudniała mnóstwo osób? Zdjęcia, maszyny, ubrania - a wśród nich kolorowe kalesony i fartuchy, bluzeczki i sportowe kostiumy, w których ćwiczyło się na wuefie.

1 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Gdzie strumyk płynie..." - reportaż Jana Smyka

Dawno, choć nie tak dawno temu, pod lasem żyło sobie małżeństwo...
Ta historia zaczyna się jak bajka. Ale bajką nie jest. To opowieść o ludziach, którym przeszkadzały żaby kumkające w pobliskim stawie. Interweniowali u władz miasta, skierowali sprawę do sądu - wszystko na nic. Ostatnią deską ratunku jest Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

30 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Mężczyźni stali z boku" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Kobiety w Olendach zbuntowały się przeciw zakładaniu kołchozu w swojej wsi w 1954 roku. Zapłaciły za to wyrokami sądu i więzieniem. Bunt w Olendach jest jedynym przypadkiem na Białostocczyźnie i jednym z nielicznych w kraju, kiedy wobec protestujących kobiet zastosowano represje.

29 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


„Nasz hrabia Karol” - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Dał ludziom poczucie własnej godności i z ruiny stworzył nowatorskie konsorcjum rolno – przemysłowe. Hrabia Karol Brzostowski w pierwszej połowie XIX wieku zbudował Rzeczpospolitą Sztabińską. W swoich dobrach dał chłopom wolność, pracę, edukację i zabezpieczenie socjalne. Słynne były wyroby jego huty szkła, huta żelaza zabezpieczała budowę Kanału Augustowskiego, a maszyny rolnicze nowoczesną gospodarkę rolną.

28 kwietnia 2023, godz. 18:05


„Wizytówka” - reportaż Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Ani ludzie ani urzędy – nikt nie ma sposobu na uratowanie niszczejącego dworku w Cisowie. To jedyna pamiątka po najlepszym gospodarzu czasów rozbiorów w tej części Polski, hrabim Karolu Brzostowskim i stworzonej przez niego Rzeczpospolitej Sztabińskiej. Dworek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a obecni gospodarze zarzucili rozpoczęty remont i dziś to już prawie ruina.

26 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"To nie musi być smutna historia" - reportaż Joanny Sikory

Jak zbudować swój świat nie mając oparcia w rodzinie? Jak być szczęśliwą dorastając w domu pełnym nieszczęścia? Bohaterka reportażu wychowywała się w codzienności przepełnionej awanturami, z ojcem alkoholikiem i bezsilną mamą.

25 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Bezdyskusyjna demokracja" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Julita, Andrzej i Łukasz wcześniej w swoim życiu nie mieli do czynienia z gminną polityką. Są różnych zawodów, mają swoje własne rodziny i więź z miejscem, z którego pochodzą. Postanowili kandydować w tegorocznych wyborach samorządowych z nowopowstałych, oddolnie organizowanych komitetów wyborczych. Czy udało im się wejść w struktury lokalnej władzy?

24 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Skrzydlata miłość " - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Natura się obudziła i pulsuje nowym życiem. Nad Biebrzą trwa czas ptasiej miłości.

23 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Motocykle pana Bazylego" - reportaż Marka Zabrockiego

Motocykle to jego pasja. Ma ich ponad pięćdziesiąt. Od wielu lat każdą wolną chwilę spędza w garażu. Dzięki jego pasji stare, zniszczone maszyny odzyskują dawną urodę. Najstarsze z nich są starsze niż bohater reportażu - Bazyli Kiryluk z Hajnówki.

22 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wbrew granicom" - audycja dokumentalna Joanny Sikory

To najdłużej wydawane pismo poświęcone tematyce dawnych Kresów w Polsce. Swoją premierę miał setny numer "Gońca Kresowego", który po raz pierwszy ukazał się 1989 roku. Na kartkach gazety zapisana jest cała droga przywracania świadomości o losach Polaków, którzy żyją na Litwie i Białorusi. Jest to też historia odzyskiwania tożsamości i działań ludzi, którzy kiedyś nie mogli o niej mówić.

21 kwietnia 2024, godz. 18:05


"Crazy Babki" - reportaż Joanny Sikory

Można im pozazdrościć fantazji i wigoru. Pełna energii grupa seniorek z Orli pod opieką animatorki Kariny Jaroszewicz założyła zespół Crazy Babki. Działają jako pogotowie muzyczne. Śpiewają pod oknami, na ławeczkach i w domach. Wszystko po to, żeby rozweselić swoją publiczność i tym samym zmieniać świat na lepsze.

19 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Przestrzeń spełnionego życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jest chodzącym uśmiechem, przyjaciółką ubogich i chorych, dla wielu ludzi najbliższą osobą, do której mówią „mamuś”. Siostra Michaela Rak od kilkunastu lat tworzy pierwsze hospicjum na Litwie. Jej celem jest pomaganie ludziom w niesieniu cierpienia i pojednaniu z Bogiem. Ona sama jest jak jego promień - energiczna, bezpośrednia i serdeczna.

18 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Przedtem było życie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Nagrobne krzyże i fundamenty domów otoczone starymi krzakami bzu przypominają, że kiedyś żyli tu ludzie. Na zagubionych wśród biebrzańskich bagien naturalnych wydmach swoje gospodarstwa mieli mieszkańcy wsi Grzędy. 16 sierpnia 1943 roku Niemcy zastrzelili 36 osób, pozostałych ponad stu mieszkańców wywieźli na roboty. Wieś została spalona. Po wojnie nikt nie wrócił, nikt nie odbudował domu. Od 80 lat miejscem rządzi przyroda...

17 kwietnia 2024, godz.17:15 i 22:15


"W pułapce" - reportaż Joanny Sikory

Trzydziestogodzinny maraton przed komputerem, bez snu i z przerwami na jedzenie i toaletę. Tak wyglądało uzależnienie bohatera audycji w najgorszych momentach. Gry komputerowe towarzyszą mu od wielu lat. Zaczęło się od koniec podstawówki. Na terapię trafił jako nastolatek, jednak droga do wyjścia z tego nałogu jest kręta i wyboista.

16 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dziennik z łagru" - reportaż Antoniego Rokickiego

Samotność, tęsknota za bliskimi i nieustający przeraźliwy chłód. To rzeczywistość więźniów w rosyjskich łagrach. Bohaterem reportażu jest Polak, który w 2006 roku został skazany za przemyt. Nie chce zdradzić, co dokładnie zrobił. Przemytem zajmował się przez dwadzieścia lat, razem z kilkunastoosobową grupą. Aby przetrwać do końca wyroku, zaczął prowadzić więzienny dziennik.

15 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Bieg pamięci" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Las Turczyński tonący w ciemnościach, a w nim prawie tysiąc światełek w ruchu. To czołówki biegaczy - uczestników Biegu Pamięci Sybiru. Od kilku lat, w rocznicę lutowej wywózki, biegną przez ciemny las ku pamięci Sybiraków, nie tylko tych bliskich ze swoich rodzin. Jak syberyjskie doświadczenie ich przodków rezonuje w ich życiu i bliskich?

12 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Radio bez skali" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Słowo „toczka” jest regionalizmem białostockim. "Kołchoźniki" czyli głośniki radiowęzłowe to pierwowzór dzisiejszej kablówki.

11 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Łąka życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pani Agnieszka porzuca duszną pracę w urzędzie i po latach wraca do rodzinnego domu na kolonii Knyszewicze. W starym domu wśród łąk i lasów niedaleko Sokółki tworzy wyjątkowe miejsce, w którym królują zioła i zwierzęta.

10 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wyważeni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Czy można trwale schudnąć kilkadziesiąt kilogramów? Pani Aneta pozbyła się nadwagi dzięki samozaparciu i chirurgicznemu zabiegowi. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku jest specjalna poradnia - wystarczy pójść tam ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, by otrzymać pomoc. Działa tam też grupa, niosąca pomoc i wsparcie wszystkim chorych na otyłość olbrzymią.

9 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"One w nas" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kiedyś każdy chciał mieszkać w szlacheckim dworku, szukaliśmy pańskich rodowodów. Dzisiaj wieś przeżywa renesans, a wielu podkreśla swoje chłopskie pochodzenie. Czy analizowanie losów matek, babek i prababek zmusza do przyjrzenia się także własnemu życiu? Jak wpływa na nas chłopskie dziedzictwo?

8 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Śmieszki, traszki i kumaki" - reportaż Joanny Sikory i Gabrieli Walczak

Wiosna to czas żabich godów. Płazy wiedzione instynktem podejmują ryzykowną wędrówkę i często giną pod kołami samochodów. Ustawione wzdłuż dróg płotki nie zawsze je ochronią, a akcje przenoszenia zwierząt przez jezdnie są doraźne. Bez wyobraźni projektantów dróg i kierowców nie ochronimy żab. Nasz barwny i bogaty świat zniknie. A pamiętajmy, że z płazami wiele nas łączy…

5 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Imigrantki" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pozujące do zdjęć, eleganckie starsze panie w delikatnym makijażu i kapeluszach na głowie to pensjonariuszki domu opieki w Sokołach. Fotograficzną sesję przygotowały imigrantki. Uciekły ze swoich krajów, bo bały się, że pójdą do więzienia albo stracą dzieci. Olga jest Białorusinką, przyjechała z Grodna, Rosjanka Nadieżda porzuciła Moskwę. Obie znalazły swoje miejsce w Białymstoku.

4 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Posłańcy nocy" - reportaż Anety Gałaburdy

Sowy i sóweczki polubiły zwłaszcza Puszczę Białowieską, ale także Knyszyńską czy tereny biebrzańskie. Miłośnicy sów za ich śpiewem przemierzają wiele kilometrów po leśnych ostępach.

3 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok