Radio Białystok | Reportaż | "Marysia" - reportaż Joanny Sikory

"Marysia" - reportaż Joanny Sikory

17 października 2023, godz. 17:15 i 22:15

To jedna z tych historii, które pamięta się przez całe życie. Ponad 20 lat temu do Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny z prośbą o pomoc zgłosiła się babcia miesięcznej Marysi z wrodzoną wadą serca. To była polska rodzina z Białorusi i tam lekarze nie potrafili pomóc dziewczynce.

fot. Joanna Sikora
fot. Joanna Sikora


0:00
0:00
"Marysia" - reportaż Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pracownicy fundacji, która działała bardzo krótko, postanowili zrobić wszystko by operacja się odbyła. Nie mieli doświadczenia w takich akcjach, ani pieniędzy. Dzięki olbrzymiej determinacji i wsparciu darczyńców udało się. Po latach wciąż pamiętają o tamtych trudnych, ale bardzo szczęśliwych chwilach. 
Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

"Żółto-czerwone stulecie" - audycja dokumentalna Marka Gąsiorowskiego

Dziś to sportowa wizytówka Białegostoku.Przed laty rozsławiali ją bokserzy, judocy, lekkoatleci szachiści i szermierze. Po nich dziś w Jagiellonii nie ma śladu. Jaga - dawniej była to skromna drużyna po cichutku pukająca bram piłkarskiej elity. I choć piłka przez lata nie stanowiła o sile klubu, to ona teraz daje klubowi sławę.

26 maja 2024, godz. 18:05


"Tam, gdzie świat jest młody..." - reportaż Alicji Pietruczuk

Plusk wody uderzającej o kamienie w rwącym nurcie Czarnej Hańczy, śpiew ptaków, panoramiczne widoki na jeziora i przejrzysta toń najgłębszego z nich – jeziora Hańcza.

24 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pasteryzowana tradycja" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Tak jak górale mają oscypek, tak Podlasianie ser koryciński swojski. Ten podpuszczkowy ser produkuje się w naszym regionie od 300 lat na mleku surowym, ale od lutego 2024 roku można go robić też z mleka pasteryzowanego. Zarówno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak też Komisja Europejska przychyliły się do wniosku kilku producentów sera. W środowisku serowarów z Zrzeszenia Producentów Sera Korycińskiego zawrzało, jednak ich spóźnione protesty nie miały już wpływu na podjętą decyzję.

23 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wysoko jak ptaki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To największe marzenie człowieka, żeby móc unieść się w górę i szybować jak ptak. Zobaczyć świat z dalszej i szerszej perspektywy, poczuć pęd powietrza i zachwycić się światem widzianym z odległości. Coraz więcej osób świadomie lata dronami, żeby efekty pokazywać w Internecie.

22 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wieś... a jakby jej nie było" - reportaż Alicji Pietruczuk i Aleksandry Sadokierskiej

Zaledwie kilka gospodarstw i jeszcze mniej gospodarzy. Nowy Dwór w gminie Bakałarzewo ma nazwę, wielkie tradycje i sołtysa, ale wg dokumentacji geodezyjnej nie istnieje i grunty należą do sąsiednich Nieszek.

21 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory

Jego świat pachnie drewnem. Tym światem jest mała pracownia, ukryta wśród bujnej zieleni podwórka we wsi Ciełuszki. Tam Jan Szarkiel tworzy okiennice, nadokienniki i wszelkiego rodzaju zdobienia, które potem zachwycają turystów na ścianach podlaskich domów.

20 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Pamięć w kamieniu wykuta" - reportaż Anny Bogdanowicz

Na cmentarzu w Berżnikach na Suwalszczyźnie stoi Pomnik – Symbol. To żona i syn zadbali o to, żeby pamięć o Piotrze Szyryńskim i jego współtowarzyszach, patriotach i bojownikach o wolną Polskę nie odeszła w zapomnienie. Ich nazwiska zostały wykute w olbrzymim głazie, który ówczesne władze Polski Ludowej nakazały zniszczyć.

17 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Nietypowe majowe" - reportaż Dominiki Dębskiej

Tradycja majowych modlitw do Matki Bożej przy przydrożnych kapliczkach przetrwała w niektórych podlaskich wsiach. Tak jest między innymi w Rzepnikach, gdzie nieprzerwanie od 50 lat nabożeństwo prowadzi pan Mieczysław. Inny pomysł na majowe mają księża z jednej z białostockich parafii - organizują nabożeństwo na rowerach, hulajnogach i rolkach.

16 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Gwiazdozbiór" - reportaż Joanny Sikory

Pani Ewa Cywińska ma dar tworzenia. Tworzyła przestrzenie, ale także idee. Jako pierwsza pokierowała Muzeum w Tykocinie, była wśród założycieli Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, miała swój udział w powstawaniu polskich szkół i placówek kultury na Wschodzie oraz założyła Muzeum Kresowego Domu. Podobnie jak pomysłów, pragnień było wiele. Życie pokazało, że nie wszystkie udaje się zrealizować, a niektóre z nich są zaskakujące.

15 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ninka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nina jest osobą z zespołem Downa, która żyje pięknie i kolorowo. Jest 18-latką z mnóstwem pomysłów w głowie. Jedną z jej wielkich pasji jest kolorowanie i haft diamentowy. Jak wygląda jej codzienność? Co dzięki niej odkryli w sobie jej bliscy?

14 maja 2024, godz.17:15 i 22:15


"W ptasim świecie" - reportaż Joanny Sikory

W Goniądzu miłośnicy ptaków spotykają się na Zlotach Klubu Ptaków Polskich. Do samego serca biebrzańskich bagien przyjeżdżają z całego kraju m.in. Czajkowscy, Dudkiewiczowie, Wierzbiccy i wszyscy zakochani w przyrodzie. Miłość do przyrody łączy też bohaterów audycji. Wspólnym elementem, który łączy rozmówców, jest też członkostwo w Klubie Ptaków Polskich, ale jest coś jeszcze...

13 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Niewodnickie dwory" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Po renesansowych ogrodach włoskich na Podlasiu pozostały tylko zarysy. Dwory nad rzeką Niewodnicą są już tylko wspomnieniem. Do dziś przetrwały ruiny dwóch z nich – Niewodnicy Lewickich i Niewodnicy Nargilewskiej – niedostępne i zapomniane, skrywające tajemnice przeszłości i świadczące o naszej historii.

12 maja 2024, godz. 18:05


"Planetka ziemia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To tylko trzysta metrów kwadratowych, ale dla użytkowników cała planeta szczęścia. Działkowcy od lat uprawiają swoje małe ogródki, ale dopiero pandemia kilka lat temu pokazała, jak dużo wolności i radości daje dzierżawa małego kawałka ziemi. 

10 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Trzymam się Biebrzy" - reportaż Lecha Pilarskiego

Mirosław Kobeszko z Uścianka ze wszystkich wód świata najbardziej ukochał Biebrzę. Był członkiem kadry narodowej płetwonurków, wielokrotnym mistrzem Polski, trenerem kadry narodowej oraz szkoleniowcem płetwonurków dla policji i antyterrorystów. Na emeryturze zaszył się w domu pod lasem. Był miłośnikiem biebrzańskiej przyrody, pasjonatem podwodnego świata Biebrzy.

9 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Małe skarby Zenka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Mało kto z białostoczan zna historię trzynastoletniego harcerza Zenka Borowskiego. Chłopiec zginął w czasie akcji wykradania polskich książek zarekwirowanych przez Niemców w czasie wojny. Przewodnik, pan Rafał Jaworski postanowił ocalić od zapomnienia historię o Zenku Borowskim i zorganizował historyczny spacer o chłopcu, który zginął za książki...

8 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"O wilku mowa" - reportaż Dominiki Dębskiej

Były lisy, dziki i łosie - do grona zwierząt regularnie pojawiających się w pobliżu domów w podbiałostockich gminach niedawno dołączyły wilki. Zwykle to przelotne spotkania, które trudno nawet uchwycić telefonem, bywają jednak też takie, które mogą przyprawić o dreszcze... W gminie Wasilków zorganizowano cykl spotkań, jak zachować się w przypadku spotkania z drapieżnikami. Czy wilki zostaną z nami na dłużej i będą stałym elementem naszego przyrodniczego krajobrazu?

7 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ludzie z podobną historią" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Ich przodkowie, zmuszeni carską polityką "spalonej ziemi" i wystraszeni antyniemiecką propagandą, całymi rodzinami wyruszyli 100 lat temu w głąb Rosji. Z zachodnich guberni imperium - czyli dzisiejszej Białostocczyzny, Chełmszczyzny czy Wileńszczyzny - wyjechały całe wsie, w większości prawosławne, choć nie tylko...

6 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"My wszyscy z Mickiewicza" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Mieszkają tuż przy cmentarzu na Rossie, od dziada pradziada są Polakami, zamieszkującymi te ziemie. Teresa i Alicja są siostrami, które uczą w polskiej szkole. Jak się żyje Polakom na Litwie? I dlaczego Wileńszczyzna i Kowieńszczyzna są jeszcze ostojami polskiej kultury, tradycji i obyczajów?

3 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na spacerze" - reportaż Alicji Pietruczuk

Od prawie ćwierć wieku jest trenerką psów, choć jak sama twierdzi - bardziej szkoli ludzi, by umieli stworzyć z psami dobre relacje. Urszula Świelicka – Rusiłowicz dla swoich zwierząt wyprowadziła się z Białegostoku na wieś i teraz z szóstką białych owczarków spaceruje po podlaskich łąkach.

2 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wplątani w Karo" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Co zostało po największej fabryce w gminie Gródek, która przez prawie pół wieku zatrudniała mnóstwo osób? Zdjęcia, maszyny, ubrania - a wśród nich kolorowe kalesony i fartuchy, bluzeczki i sportowe kostiumy, w których ćwiczyło się na wuefie.

1 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Gdzie strumyk płynie..." - reportaż Jana Smyka

Dawno, choć nie tak dawno temu, pod lasem żyło sobie małżeństwo...
Ta historia zaczyna się jak bajka. Ale bajką nie jest. To opowieść o ludziach, którym przeszkadzały żaby kumkające w pobliskim stawie. Interweniowali u władz miasta, skierowali sprawę do sądu - wszystko na nic. Ostatnią deską ratunku jest Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

30 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Mężczyźni stali z boku" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Kobiety w Olendach zbuntowały się przeciw zakładaniu kołchozu w swojej wsi w 1954 roku. Zapłaciły za to wyrokami sądu i więzieniem. Bunt w Olendach jest jedynym przypadkiem na Białostocczyźnie i jednym z nielicznych w kraju, kiedy wobec protestujących kobiet zastosowano represje.

29 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


„Nasz hrabia Karol” - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Dał ludziom poczucie własnej godności i z ruiny stworzył nowatorskie konsorcjum rolno – przemysłowe. Hrabia Karol Brzostowski w pierwszej połowie XIX wieku zbudował Rzeczpospolitą Sztabińską. W swoich dobrach dał chłopom wolność, pracę, edukację i zabezpieczenie socjalne. Słynne były wyroby jego huty szkła, huta żelaza zabezpieczała budowę Kanału Augustowskiego, a maszyny rolnicze nowoczesną gospodarkę rolną.

28 kwietnia 2023, godz. 18:05


„Wizytówka” - reportaż Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Ani ludzie ani urzędy – nikt nie ma sposobu na uratowanie niszczejącego dworku w Cisowie. To jedyna pamiątka po najlepszym gospodarzu czasów rozbiorów w tej części Polski, hrabim Karolu Brzostowskim i stworzonej przez niego Rzeczpospolitej Sztabińskiej. Dworek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a obecni gospodarze zarzucili rozpoczęty remont i dziś to już prawie ruina.

26 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"To nie musi być smutna historia" - reportaż Joanny Sikory

Jak zbudować swój świat nie mając oparcia w rodzinie? Jak być szczęśliwą dorastając w domu pełnym nieszczęścia? Bohaterka reportażu wychowywała się w codzienności przepełnionej awanturami, z ojcem alkoholikiem i bezsilną mamą.

25 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Bezdyskusyjna demokracja" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Julita, Andrzej i Łukasz wcześniej w swoim życiu nie mieli do czynienia z gminną polityką. Są różnych zawodów, mają swoje własne rodziny i więź z miejscem, z którego pochodzą. Postanowili kandydować w tegorocznych wyborach samorządowych z nowopowstałych, oddolnie organizowanych komitetów wyborczych. Czy udało im się wejść w struktury lokalnej władzy?

24 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Skrzydlata miłość " - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Natura się obudziła i pulsuje nowym życiem. Nad Biebrzą trwa czas ptasiej miłości.

23 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Motocykle pana Bazylego" - reportaż Marka Zabrockiego

Motocykle to jego pasja. Ma ich ponad pięćdziesiąt. Od wielu lat każdą wolną chwilę spędza w garażu. Dzięki jego pasji stare, zniszczone maszyny odzyskują dawną urodę. Najstarsze z nich są starsze niż bohater reportażu - Bazyli Kiryluk z Hajnówki.

22 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wbrew granicom" - audycja dokumentalna Joanny Sikory

To najdłużej wydawane pismo poświęcone tematyce dawnych Kresów w Polsce. Swoją premierę miał setny numer "Gońca Kresowego", który po raz pierwszy ukazał się 1989 roku. Na kartkach gazety zapisana jest cała droga przywracania świadomości o losach Polaków, którzy żyją na Litwie i Białorusi. Jest to też historia odzyskiwania tożsamości i działań ludzi, którzy kiedyś nie mogli o niej mówić.

21 kwietnia 2024, godz. 18:05


"Crazy Babki" - reportaż Joanny Sikory

Można im pozazdrościć fantazji i wigoru. Pełna energii grupa seniorek z Orli pod opieką animatorki Kariny Jaroszewicz założyła zespół Crazy Babki. Działają jako pogotowie muzyczne. Śpiewają pod oknami, na ławeczkach i w domach. Wszystko po to, żeby rozweselić swoją publiczność i tym samym zmieniać świat na lepsze.

19 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Przestrzeń spełnionego życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jest chodzącym uśmiechem, przyjaciółką ubogich i chorych, dla wielu ludzi najbliższą osobą, do której mówią „mamuś”. Siostra Michaela Rak od kilkunastu lat tworzy pierwsze hospicjum na Litwie. Jej celem jest pomaganie ludziom w niesieniu cierpienia i pojednaniu z Bogiem. Ona sama jest jak jego promień - energiczna, bezpośrednia i serdeczna.

18 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Przedtem było życie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Nagrobne krzyże i fundamenty domów otoczone starymi krzakami bzu przypominają, że kiedyś żyli tu ludzie. Na zagubionych wśród biebrzańskich bagien naturalnych wydmach swoje gospodarstwa mieli mieszkańcy wsi Grzędy. 16 sierpnia 1943 roku Niemcy zastrzelili 36 osób, pozostałych ponad stu mieszkańców wywieźli na roboty. Wieś została spalona. Po wojnie nikt nie wrócił, nikt nie odbudował domu. Od 80 lat miejscem rządzi przyroda...

17 kwietnia 2024, godz.17:15 i 22:15


"W pułapce" - reportaż Joanny Sikory

Trzydziestogodzinny maraton przed komputerem, bez snu i z przerwami na jedzenie i toaletę. Tak wyglądało uzależnienie bohatera audycji w najgorszych momentach. Gry komputerowe towarzyszą mu od wielu lat. Zaczęło się od koniec podstawówki. Na terapię trafił jako nastolatek, jednak droga do wyjścia z tego nałogu jest kręta i wyboista.

16 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dziennik z łagru" - reportaż Antoniego Rokickiego

Samotność, tęsknota za bliskimi i nieustający przeraźliwy chłód. To rzeczywistość więźniów w rosyjskich łagrach. Bohaterem reportażu jest Polak, który w 2006 roku został skazany za przemyt. Nie chce zdradzić, co dokładnie zrobił. Przemytem zajmował się przez dwadzieścia lat, razem z kilkunastoosobową grupą. Aby przetrwać do końca wyroku, zaczął prowadzić więzienny dziennik.

15 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Bieg pamięci" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Las Turczyński tonący w ciemnościach, a w nim prawie tysiąc światełek w ruchu. To czołówki biegaczy - uczestników Biegu Pamięci Sybiru. Od kilku lat, w rocznicę lutowej wywózki, biegną przez ciemny las ku pamięci Sybiraków, nie tylko tych bliskich ze swoich rodzin. Jak syberyjskie doświadczenie ich przodków rezonuje w ich życiu i bliskich?

12 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Radio bez skali" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Słowo „toczka” jest regionalizmem białostockim. "Kołchoźniki" czyli głośniki radiowęzłowe to pierwowzór dzisiejszej kablówki.

11 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok