Radio Białystok | Reportaż | "Kołysanka dla aktorki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Kołysanka dla aktorki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

autor: Dorota Sokołowska

30 września 2016, godz. 17:15 i 22:15

Dorota Radomska, fot. Bartek Warzecha
Dorota Radomska, fot. Bartek Warzecha

"Kołysanka dla aktorki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Piękna i szalenie zdolna- tak o Dorocie Radomskiej, aktorce Teatru Dramatycznego mówią wszyscy, którzy ją znali. Była gwiazdą białostockiej sceny, bardzo charakterystyczna i wbijającą się w pamięć każdą kreowana rolą.
W tym roku minęło trzydzieści lat, odkąd zaczęła występować w Teatrze im. Aleksandra Węgierki. Jej pierwszy spektakl to „Wesoła wdówka” z 1989, ostatni to „Pięć kilo cukru” z 2015. Gościnnie grała też na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Pięknie śpiewała, tworzyła głębokie kreacje aktorskie, była tradycjonalistką w myśleniu o teatrze: zawsze twórczo analizowała swoje role, nauczyła się charakteryzacji do przedstawień, była elegancka w podchodzeniu do tego, kim jest na scenie aktor. Widzowie uwielbiali jej przedstawienia i część z nich „chodziła na Radomską” do teatru.
Jej życie naznaczone było dramatyzmem- przez kilka lat, wraz z kilkoma kolegami ze sceny została odsunięta od grania, a potem przez kilka lat walczyła ze śmiertelną chorobą. Odeszła 8 września 2016 roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Naprawcie mi dziecko" - reportaż Izy Serafin

Zaczyna się zazwyczaj od wagarów, potem są eksperymenty z narkotykami i to już prosta droga do poważnych tarapatów. Czy można zatrzymać tych młodych ludzi w momencie, kiedy jeszcze można im pomóc - zanim wejdą w konflikt z prawem?

28 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Tatuaż inny niż wszystkie" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. 75 lat temu wojska radzieckie wyzwoliły więźniów obozu Auschwitz - Birkenau. Batszewa Dagan - urodzona w 1926 roku w Łodzi jako Izabella Rubinsztain. Przeżyła getto radomskie,niemieckie więzienia, obóz Auschwitz-Birkenau, Marsz Śmierci,obóz w Ravensbruck. Po wyzwoleniu nie wróciła do Polski - zamieszkała w Izraelu. Od początku dużo mówiła o Zagładzie i swoich przeżyciach. To była jej terapia.

27 stycznia 2020; godz. 17:15 i 22:15


"Geolog po drugiej stronie albu" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Witold Ilczak w grudniu 1971 roku został skierowany jako pierwszy pracownik do nowo powstającego Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Niemal od początku pracy rozpoczął pisanie dziennika. Jego wspomnienia i notatki składają się w opowieść o nadludzkim wysiłku, poświęceniu i samozaparciu, których wymagała budowa kopalni „Bogdanka”. Gdy już się to udało, okazało się, że po drugiej stronie albu można oczywiście znaleźć węgiel, ale można też zgubić człowieka...

26 stycznia 2020, godz. 18:05


"Kustosz drzew" - reportaż Anny Bogdanowicz

Tomasz Niechoda, nauczyciel historii z Lublina, przez 30 lat przemierzał puszczańskie ostępy wzdłuż i wszerz. Zna na pamięć wymiary swoich ukochanych drzew, wie gdzie rosną albo gdzie upadły. Na drzewa patrzy jak na dzieła sztuki.

24 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Pasterz rodzin. Wspomnienie o bp. Stanisławie Stefanku" - audycja Adama Dąbrowskiego

Honorowy Obywatel Łomży, który przez niemal ćwierć wieku mieszkał w tym mieście. Przez piętnaście lat był zwierzchnikiem diecezji łomżyńskiej. Dziś pogrzeb biskupa Stanisława Stefanka. Znajdował czas na rozmowę z każdym, kto tego potrzebował. Był otwarty na wszystkie tematy, ale sam najchętniej nawiązywał do tematów rodziny.

23 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Powstanie w długiej sukni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Ziemianki, pisarki, chłopki i robotnice - to ciche bohaterki Powstania Styczniowego. Kobiety z naszego regionu też wiodły znaczącą rolę w powstaniu. Wśród nich znaleźć można też postać stryjecznej prababki Wiktorii z Władyczańskich Pieńkowskiej oraz jej matki Joanny z Onikiewiczów Władyczańskiej. Ich tropem od lat podąża potomek Janusz Władyczański.

22 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Za zieloną bramą" - reportaż Joanny Sikory

Momentami trudno uwierzyć, że takie miejsce istnieje. Gdzieś pomiędzy nowymi, strzelistymi blokami, na jednym z białostockich osiedli stoi malutki 150-letni dom. Otaczają go drzewa, jest też azylem dla dzikich zwierząt. Prowadzi do niego zielona brama. Ta jest niemal zawsze otwarta, podobnie jak drzwi domu pani Elizy.

21 stycznia 2020 godz. 17:15 i 22:15


"Zawołani po imieniu" – reportaż Antoniego Rokickiego

Rodzina państwa Andrzejczyków czekała kilkadziesiąt lat, by bohaterski czyn ich przodków został godnie upamiętniony. Franciszek Andrzejczyk w 1943 roku w Czyżewie został zastrzelony za ukrywanie pod swoim dachem 18 Żydów. – Nasz dziadek w końcu został zawołany po imieniu… – mówi wzruszona Janina Janczarska, wnuczka Franciszka Andrzejczyka.

20 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Jak ta rzeka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Mija właśnie 16. rocznica śmierci Czesława Niemena. Reportaż ukazuje źródła talentu artysty - najwybitniejszego twórcy muzyki rozrywkowej XX stulecia w Polsce. Autorki odwiedziły rodzinną wieś artysty Wasiliszki na Białorusi w 2004 roku, kilka dni po jego śmierci.

19 stycznia 2020, godz. 18:05


"Ptakoterapia" - reportaż Joanny Sikory

Tabletki, zioła, magia, ręce, telewizor, a nawet sugestia. To czym próbujemy uleczyć choroby, które trawią nasze ciało i duszę, zależy wyłącznie od nas. Wiele słyszy się również o leczących zwierzętach i ptakach, które swoim spokojem koją schorowane ciało. Właśnie ptactwo, a konkretnie jeden gatunek, w nowatorski sposób w swej pracy z pacjentami wprowadziła terapeuta Teresa Toczydłowska.

17 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Bez torfu" - reportaż Eugeniusz Ryżyka

Czy w gminach Narew i Czyże powstanie duża kopalnia torfu? W ostatnim czasie powstał pomysł takiej inwestycji na powierzchni ok. 180 hektarów. Pokłady torfu nie są tam głębokie - od 1,5 do 3 metrów. Wśród okolicznych hodowców bydła pojawił się strach, że przyszła eksploatacja torfu doprowadzi do osuszenia okolicznych pól, łąk, pastwisk i lasów. Czy warto w czasach dużych zmian klimatycznych w sposób nieodwracalny degradować środowisko naturalne?

16 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Uśmiech Sebastiana" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Sebastian był ślicznym chłopcem o zawadiackim uśmiechu. Kochał ludzi. Z radością ich przytulał, gdy odwiedzali jego dom. Kochał też świat. Uwielbiał zatapiać swoje dziecięce dłonie w przekrojonej na pół dyni. Mija osiem miesięcy od śmierci siedmiolatka. Jego mama Basia codziennie odwiedza grób syna na bielskim cmentarzu.

15 stycznia 2020, godz.17:15 i 22:15


"Fotograf z Kleszczel" - reportaż Jana Smyka

Jerzy Kostko, przedwojenny fotograf, miał w Kleszczelach miał pracownię, w której sfotografował tysiące ludzi. Najstarsza ze znanych jego fotografii pochodzi z 1926 roku. Urodził się w 1897 w Komarówce, a większość życia spędził w Kleszczelach. Ostatnie zdjęcia wykonał w latach siedemdziesiątych.

14 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Popatrzcie na Zenka" - reportaż Izy Serafin

Zaczął grać na gitarze i śpiewać, mając kilka lat - wtedy to były głównie białoruskie przyśpiewki z jego rodzinnej wsi Gredele koło Bielska Podlaskiego. Zenon Martyniuk jest niekwestionowanym królem disco polo, liderem zespołu Akcent. Koncertuje w kraju i za granicą, ma na koncie miliony sprzedanych płyt i występy z takimi gwiazdami jak Maryla Rodowicz. Mimo to nie lubi "gwiazdorzyć"...

13 stycznia 2020, godz. 17:15


"Jestem człowiekiem uchem" - reportaż Katarzyny Michalak

To osobisty zapis spotkania autorki reportażu ze Swietłaną Aleksijewicz, w którym ważne jest nawiązanie do metody pracy noblistki. Dla białoruskiej autorki nośnikiem informacji o człowieku jest nie tylko znaczenie słów, ale brzmienie głosu i sposób mówienia.

12 stycznia 2020, godz.18:05


"W pogoni za bluesem" - reportaż Joanny Sikory

Ryszard Skiba Skibiński - harmonijkarz, współzałożyciel Kasy Chorych. Był i wciąż jest ikoną nie tylko białostockiego bluesa. To z nim zespół święcił największe triumfy.

10 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Sen o miłości" reportaż Andrzeja Guzowskiego

To opowieść dr Marii Rydzewskiej o heroicznej miłości do męża i świata. Opisuje ją słowami "Nasz los się dokonał, chociaż mógł być inny". Przepiękna historia miłości dwojga ludzi, przejmująca opowieść o prawdziwym człowieczeństwie.

9 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Serce i rozum" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Podejmowanie życiowych decyzji to nie lada wyzwanie dla młodych ludzi, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia ani wystarczającej samokontroli. Posłuchaj serca, zrób tak, jak czujesz - to bardzo popularna rada. Jaki sposób podejmowania decyzji jest lepszy? Serce czy rozum? Niby w jednej drużynie, ale ciągle są na wojennej ścieżce. Które z nich ma rację?

8 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Dom na obczyźnie" - reportaż Michała Stepaniuka

Prawosławni z Polski, mieszkający w Brukseli, tworzą w stolicy Belgii swoją kilkusetosobową parafię, a zdecydowana większość wiernych to osoby pochodzące z naszego regionu. Na Boże Narodzenie przygotowują tradycyjne podlaskie dania, bo święta muszą być jak u mamy. Prawie wszystko jest tak, jak na Białostocczyźnie…

7 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Zabawka niekontrolowana"- reportaż Anny Bogdanowicz

Komputer i internet to dziś w większości domów chleb powszedni. A często prezent dla dziecka - bo ono chce, bo nie wypada, żeby nie miało. Jednak mało kto słyszał o programie rodzicielskim, który umożliwia kontrolowanie poczynań dzieci w internecie. Konsekwencją takiego postępowania dorosłych jest uzależnienie, nazywane dziś „chorobą XXI wieku".

3 stycznia 2020, godz.17:15 i 22:15


"Gdy się miłość rodzi" - reportaż Joanny Sikory

Lato to popularny czas wesel. Ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele par mówiło sakramentalne "tak" w czasie Bożego Narodzenia. To wyjątkowy, pełen spokoju, rodzinny czas. To także moment roku, kiedy nabiera innego wymiaru. Wtedy skrzypiący pod nogami śnieg był dodatkową atrakcją, a biel sukni ślubnej współgrała z otoczeniem. Dziś, może ze względu na nieprzewidywalną aurę, pary decydują się na ślub latem.

2 stycznia 20120, godz. 17:15 i 22:15


"Król śledzik" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Śledź, kiedyś uznawany był za potrawę najbiedniejszych, potem – ten tradycyjny w oleju lub śmietanie – stał się nieodłącznym elementem PRL-owskiego życia towarzyskiego.


"Jędrek" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Gdy rozpoczynała się II wojna światowa, miał zaledwie 8 lat. Jego ojciec - oficer rezerwy - został wówczas zmobilizowany do wojska, front rozdzielił go także z matką. Jako ochotnik wstąpił w szeregi Wojska Polskiego w czasie, gdy powstańcy walczyli o Warszawę. Wówczas zaprzyjaźnił się z sowieckimi żołnierzami. Przydzielony do 2. Brygady Artylerii Haubic przeszedł szlak bojowy z I Armią WP i jako czternastolatek otrzymał awans na kaprala za udział w walkach o Kołobrzeg. Po latach kpt. Andrzej Nusbek poznał okrutną prawdę na temat swojego ojca...

29 grudnia 2019, godz. 18:05


"Metamorfozy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Człowiek, który bezinteresownie pomaga drugiemu człowiekowi jest doceniany przez innych, ale też sam jest w stanie docenić każdego człowieka.Tę życiową prawdę stara się przekazać swoim uczniom białostocka nauczycielka – Anna Jurkowska. Po raz kolejny organizuje akcję „Metamorfozy”, w której wraz ze swoimi uczniami zmienia wygląd podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Co wyniknie z tego spotkania dla uczennic i podopiecznych?

27 grudnia 2019, godz.17:15 i 22:15


"Kolęda dla nieobecnych" - reportaż Renaty Redy

Samotność nikomu nie sprzyja. Dotyka nas w różnym czasie i w różnym wieku. Najtrudniej jest w czasie świąt Bożego Narodzenia.

24 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Prowadź mnie Gwiazdo" - reportaż Dominiki Dębskiej

Na co dzień chodzi tam czterdzieścioro dzieci z osiedla mieszkań socjalnych w Białymstoku. Świetlica socjoterapeutyczna przy Barszczańskiej to jasny punkt na tamtejszej mapie. Co roku dzieci przygotowują się do świetlicowej wigilii, podczas której wystawiają jasełka. Towarzyszą im ogromne emocje, a najważniejszymi gośćmi są ich rodzice. Czy jasna gwiazda zaświeci nad białostockim Betlejem i uśmiechem rozjaśni dziecięce twarze?

23 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Budowniczy na motorze. Ksiądz Wacław Rabczyński" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej i Mirosława Bielawskiego

Był skupiony na czymś ważniejszym niż powierzchowny wygląd, choć ludzie zapamiętali go jako kapłana o artystycznym, lekko niedbałym wyglądzie. Jego dzieło to wspaniały kościół w Wasilkowie, niezwykłe figury na cmentarzu, odbudowa Świętej Wody na wzór sanktuarium w Lourdes czy nieistniejąca już Kalwaria. Mija pięćdziesiąt lat od jego śmierci. Jak dziś wspominają księdza Wacława Rabczyńskiego wasilkowianie?

22 grudnia 2019, godz. 16:05


"Karpie głosu nie mają" - reportaż Marka Gąsiorowskiego

Jeszcze nie tak dawno, trudno było sobie wyobrazić święta bez żywego karpia, pływającego w wannie. Ryba po krótkim pobycie w domowym akwenie zazwyczaj lądowała na wigilijnym stole. Wszystko wskazuje na to, że obecnie o kultywowanie tej tradycji będzie o wiele trudniej.

20 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Morze mleka" - reportaż Anny Bogdanowicz

Wiejskie zlewnie mleka w Polsce to już relikt przeszłości. Na Podlasiu zostało ich też niewiele. W Morzu 200 czy nawet 300 litrów białego płynu dziennie to zbyt mało, żeby utrzymywać taki punkt odbioru. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce zamierzała go zlikwidować. Wystarczyła jednak rozmowa i dobra wola z obu stron, żeby zlewnia mleka w Morzu została. Pytanie tylko - na jak długo?

19 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Nasz tato ułan" - reportaż Jana Smyka

7 października 1939 roku rano, w dniu kapitulacji SGO Polesie, rozkazem dowódcy 10 Pułku Ułanów Litewskich ppłk. Kazimierza Buslera, dziewiętnastu ułanów zostało zawnioskowanych do nadania im odznaczenia Orderu Krzyża Wojennego Virtuti Militari. Jedenastu z nich order otrzymało, a ośmiu nie.

18 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Pomysłowy Dobromir" - reportaż Anety Gałaburdy i Izy Serafin

"Złota rączka" - czy to już rzadkość? Super facet - hydraulik, elektryk, stolarz, monter, racjonalizator w jednym. Czy panowie, którzy naprawiają drobne i wielkie usterki, sami remontują mieszkania, dokonują kłopotliwych przeróbek jeszcze istnieją?

17 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Szkolna dezintegracja" - reportaż Anety Gałaburdy 

W założeniu klasy i szkoły integracyjne mają ułatwiać  dzieciom niepełnosprawnym kontakt z rówieśnikami. Rodzicom mają dawać poczucie, że ich dzieci nie są wykluczone i mogą rozwijać się jak ich koledzy. Jednak okazuje się, że nie wszędzie to się sprawdza. Czy zawodzi system kształcenia takich dzieci, nadzór, czy sami ludzie?

16 grudnia 2019, godz.17:15 i 22:15


"Najdłuższa ława oskarżonych" - reportaż Lecha Pilarskiego

Proces białostockich studentów w stanie wojennym był jednym z największych procesów politycznych w PRL-u. W 1982 roku przed sądem wojskowym stanęło 21 studentów i pracowników naukowych białostockich uczelni.

13 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Człowiek do spraw trudnych" - reportaż Dominiki Dębskiej

Tomasz Piesiecki jeździ na wózku od czwartego roku życia. Jednak sprawności w działaniu pozazdrościć mu może niejedna zdrowa osoba. Jego największy sukces to zmiana przepisów, dzięki którym poszkodowani w wypadkach odzyskali utracone renty.

12 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Jak to posprzątać" - reportaż Renaty Redy

Ten problem narasta od kilkunastu lat. Mieszkańcy jednego z bloków na osiedlu Bacieczki w Białymstoku mają uciążliwych sąsiadów, którzy gromadzą w mieszkaniu różne rzeczy znalezione w śmietnikach. Najpierw był duży fetor, kilkanaście miesięcy temu z kolei pojawiły się pluskwy, które rozchodzą się na cały blok i gryzą mieszkańców.

11 grudnia 2109, godz. 17:15 i 22:15


"Historia kilku miłości" - reportaż Marcina Matysiuka

Czy miłość w życiu jest najważniejsza? Czy można zbudować trwałe małżeństwo, w którym miłość jest sprawą trzeciorzędną? Takie małżeństwo pani Aleksandry trwa od pięćdziesięciu lat. Nie brakowało w nim trudnych momentów, lecz dobroć i szlachetność małżonków pomogły przetrwać najtrudniejsze chwile...

10 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok