Radio Białystok | Reportaż | "Bałagan w poezji" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Bałagan w poezji" - reportaż Doroty Sokołowskiej

18 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15

Jest wybitnym reżyserem, jego sztuki zapadają w pamięć, a cykl "Krótkich kursów…" to już kultowe przedstawienia. Mało kto wie, że Wojciech Szelachowski imał się różnych zajęć, kiedyś miał nawet własny kiosk z gazetami.

Wojciech Szelachowski, fot. Olga Gordiejew
Wojciech Szelachowski, fot. Olga Gordiejew

"Bałagan w poezji" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od zawsze jednak jest wierny jednej sprawie - to poezja, którą pisze od wczesnej młodości. Jest tez autorem tomiku poezji, wydanego w nakładzie... trzech egzemplarzy. Czym dla niego jest słowo? I jak można je przedstawić w teatrze?

| red: wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

"Majka" - reportaż Joanny Sikory

Reportaż opowiada o kobiecie, która zdecydowała się urodzić nieuleczalnie chore dziecko. Takie matki otacza opieką hospicjum perinatalne w Białymstoku prowadzone przez Fundację "Pomóż Im". Lekarze, pielęgniarki, psychologowie i duchowni pomagają zarówno w ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. W trudnych chwilach wspierają całe rodziny, służą pomocą kobietom, które nie decydują się na aborcję.

26 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Niedziela z Tobą" - reportaż Dominiki Dębskiej

Ile można poświęcić, by w ostatnich latach życia towarzyszyć najbliższym? Dorota Bagiński po 23 latach wróciła z kanadyjskiej emigracji, by zaopiekować się swoją mamą. To czas pełen bliskości, ale także napięcia i lęku - tak swoją codzienność opisuje bohaterka audycji.

23 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Kiedy patrzę w twoje oczy" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Każda matka najbardziej na świecie pragnie, by jej dziecko przyszło na świat zdrowe i by rozwijało się prawidłowo. Tak też było w przypadku Moniki. Ale pierwsze lata wczesnego dzieciństwa jej syna, a potem córki, upływały bardzo boleśnie. Ciągły krzyk, płacz, autoagresja, bezsilność i brak odpowiedzi na pytanie - dlaczego moje dziecko tak się zachowuje? W końcu diagnoza, która nie pozostawia złudzeń - autyzm.

22 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni felczer" - reportaż Anny Bogdanowicz

Stefan Torczyński Państwowe Liceum Felczerskie w Łodzi ukończył 62 lata temu. Holonki w gminie Brańsk – jak sam mówi - stały się jego miejscem na ziemi. Dziś już 80-letni doktor Stefan nadal pracuje i nie zamierza przestać. Najpewniej jest już ostatnim żyjącym i czynnym zawodowo felczerem w Polsce.

21 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Aleja odlatujących ptaków" - reportaż Joanny Sikory

To powód do dumy i historia, którą będą wspominać. Mieszkańcy Siemieniakowszczyzny posadzili wzdłuż drogi biegnącej przez wieś 60 drzew. W upalne dni cień będą im dawać lipy, jarzębiny i klony.

20 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Liberté znaczy wolność" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak wygląda wolność? Ma zapach starego drewnianego domu, stodoły, w której jest pracownia, kobiet rzeźbionych tak, jak życzy sobie tego wyobraźnia. Patricia Meunier wybrała wolność w środku podlaskiego lasu, do którego zjechała wprost z Paryża.

19 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Kiedyś ci o tym opowiem" - reportaż Magdaleny Świerczyńskiej - Dolot

Kiedy rodzi się dziecko, chcemy, aby było zdrowe i idealne. Wyobrażamy sobie siebie w roli rodziców, marzymy, oczekujemy. A co, jeśli te marzenia nagle przyćmi szara, okrutna rzeczywistość? Jeśli zaczyna dziać się coś, co powoduje, że z wielkim hukiem spadamy na ziemię?

18 października 2020, godz. 18:05


"Zakwas w spadku" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Chleb jest życiem - mówili mieszkańcy Ciechanowca, których autorka reportażu spotkała pod piekarnią Mirosława i Krystyny Kobusów. Jak co dzień przyszli po pieczywo do miejsca, gdzie od ponad pół wieku przedłuża się ten sam zakwas.

16 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Ja wolę las" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

Seweryn Kubicki - 28-letni piechur spod Wrocławia - postanowił przejść wszystkie polskie puszcze. Z dwudziestu pięciu leśnych kompleksów odwiedził już ponad połowę. W tym roku Seweryn zawitał na Podlasie.

15 października 2020, godz.17:15 i 22.15


"Pół wieku z muzyką. Fryderyk Nowicki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Gra na prawie wszystkich instrumentach: mandolina, waltornia, skrzypce, akordeon czy pianino. Mówi, że to jak z czytaniem książek - uczymy się czytać z jednej, ale potem możemy czytać wiele lektur. Fryderyk Nowicki ma prawie 90 lat i za sobą pół wieku spędzone w Liceum Ogólnokształcącym w Łapach, gdzie prowadził chór i orkiestrę szkolną. Przez jego lekcje muzyki przewinęło się wielu wychowanków,

14 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Proszę mi umyć stopy" - reportaż Agnieszki Trofimiuk

Zmarła doktor Helena Kuleszo-Kopystecka, jedna z założycielek hospicjum w Białymstoku. Przez całe życie pracowała z chorymi na raka, wiele lat jako lekarz szpitala onkologicznego, potem białostockiego hospicjum przy ulicy Sobieskiego. Była też pierwszym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum, które w 1987 roku utworzyło pierwszą placówkę stacjonarną dla osób umierających.

13 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Żywicielka, trucicielka" - reportaż Anny Dudzińskiej

Degradacja środowiska naturalnego na Śląsku - Huta Metali Nieżelaznych w Szopienicach nie funkcjonuje już od kilkunastu lat, ale jej ołowiany spadek odczuwany jest do dziś. Huta truła, ale żywiła też całe śląskie rodziny, dlatego ludzie niechętnie mówili o swoich zdrowotnych problemach. A jak jest dzisiaj kiedy huta już nie istnieje? Jak mówią mieszkańcy Szopienic - ta historia się jeszcze nie skończyła...

12 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Rozdzieleni"- reportaż Joanny Sikory

Pierwszy szok matki przeżywają, gdy dziecko za wcześnie pojawia się na świecie. Kolejnym dramatem w czasie pandemii jest to, że nie mogą odwiedzać go codziennie w szpitalu.

9 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Między słowem i gestem" - reportaż Alicji Pietruczuk

Kiedy był dzieckiem nie wzywał rodziców płaczem, nie reagował, kiedy ktoś do niego mówił. Pierwszym językiem, w którym porozumiewał się ze światem był język migowy. Krzysztof Cis jest CODA - słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Tłumaczenie słów na język gestów wyssał, jak mówi, z mlekiem matki, bo od dziecka tłumaczył rodzicom telewizyjne wiadomości.

8 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Ekstrawagancja" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nikogo z radnych nie dziwi widok Jana Mordania – mieszkańca Haciek na posiedzeniach  komisji rady gminy w Bielsku Podlaskim. Pan Jan żywo interesuje się tym, co dzieje się w jego miejscu życia. Jako jedyny mieszkaniec gminy nie tylko regularnie przychodzi na posiedzenia komisji, ale też dzwoni czy pisze oficjalne maile do radnych i pani wójt.

7 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Planetka ziemia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To tylko trzysta metrów kwadratowych, ale dla użytkowników cała planeta szczęścia. Działkowcy od lat uprawiają swoje małe ogródki, ale dopiero pandemia pokazała, jak dużo wolności i radości daje dzierżawa małego kawałka ziemi. 

6 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Armenio moja" – reportaż Jana Smyka

Angelika urodziła się w Białymstoku. Choć mieszka tu z rodzicami i rodzeństwem, często tęskni za Armenią. Historia, kultura i przyroda kraju, w którym chrześcijaństwo zaistniało w 301 roku są bliskie jej sercu

5 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Moja wieś na dnie jeziora" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

To jedno z najbardziej znanych miejsc rekreacji w województwie podlaskim. Nad powstałym w końcu lat 70-tych Zalewem Siemianówka co roku odpoczywają tysiące turystów z regionu i Polski. Wielu z nich nie wie, jak tragiczna tajemnica kryje się pod taflą wody.

2 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Breloki życia" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Może zacząć się niewinnie: od weekendowych imprez, od szklaneczki na rozluźnienie. Z czasem jedno piwo może zamienić się w kilka czy kilkanaście. „Ludzie piją po coś, nie piją ot tak sobie, żeby pić, bo alkohol nie jest smaczny. Coś zapijają, coś chcą zapomnieć, z czymś sobie nie radzą, po to piją” – wspomina Karol, którego dzieciństwo naznaczone było chorobą alkoholową ojca.

1 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Moc opowieści" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Przeszłość rodzinna to zdjęcia, dokumenty, pamiątki. Ale również - a może przede wszystkim - opowieści. Warto je utrwalić.

30 września 2020, godz. 17:15 i 22:15


"W leśnej harmonii" - reportaż Joanny Sikory

Tę więź ma w sobie każdy z nas. Intuicyjną więź z przyrodą. W zachwyt wprawia nas blask zachodzącego słońca czy rozkwitające wiosną kwiaty. Kontakt z naturą nas wycisza. Zwłaszcza wtedy, gdy chłoniemy ją wszystkimi zmysłami. Na tym opiera się japońska sztuka kąpieli leśnych. Od lat praktykuje ją dr Katarzyna Siemonienko.

29 września 2020 godz. 17:15 i 22:15


"Henryk Miodny" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Pszczoły to niezwykle pracowite owady, które dostarczają ludziom wiele cennych produktów. Równie pracowici są pszczelarze - szczególnie ci, którzy łączą inną pracę z pasją do pszczół.

28 września 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Pieśni przebudzenia" - reportaż Alicji Pietruczuk i Źmiciera Kościna

Tej rewolucji nikt się nie spodziewał. Białorusini od lat cierpliwie znosili autorytarne rządy Aleksandra Łukaszenki. Tym razem jednak protest nie wygasa. Im bardziej brutalny jest reżim, tym silniejszy jest bunt. Nowa Białoruś wychodzi na ulice, krzyczy „odejdź” i śpiewa o murach, które runą.

27 września 2020, godz. 18:05


"Była z nami Renia" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Mimo upływu lat od zakończenie II wojny światowej wciąż przyznawane są kolejne medale "Sprawiedliwych wśród narodów świata". To najważniejsze odznaczenie przyznawane przez Izrael ludziom ratujących Żydów w czasie Zagłady. W 2015 roku tym medalem pośmiertnie uhonorowano Józefę i Franciszka Kosińskich z Tołwina pod Siemiatyczami.

24 września 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Na grzyby" - reportaż Joanny Sikory

To niemal jak rytuał. Od kilku tygodni wyrastające z mchu grzyby rozpalają wyobraźnię Polaków. Wiele osób każdą wolną chwilę spędza w lesie, na poszukiwaniach prawdziwków, rydzy czy koźlarzy.

23 września 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Znowu mama" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pełna ciężkich doświadczeń historia pani Magdy mogłaby obdzielić kilka życiorysów. W pewnym momencie życia kobieta nie miała siły być mamą dla swoich trzech córek.

22 września 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Koty i ludzie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Prezes leży wyciągnięty na trawie i wydaje się, że świat dla niego nie istnieje, natomiast Marcel chwiejnym krokiem patroluje teren. To stare koty i zostaną tu już na zawsze. Ponad dwudziestka pozostałych szuka swoich ludzi, bo - jak mówi pani Beata - to kot wybiera sobie opiekunów. Dwa lata temu założyła na Facebooku profil "Kocie ranczo" i wraz z mężem Radkiem, córka Wiktorią i przy pomocy wolontariuszy ze stowarzyszenia "As" oraz dzięki wsparciu gminy Czarna Białostocka, sąsiadów i miłośników zwierząt z całej Polski prowadzi azyl dla kotów.

21 września 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Ten Polak" - audycja dokumentalna Marleny Płaskiej

Pozornie zwyczajna miłość dwojga ludzi - w czasie II wojny światowej była przestępstwem. Uczucie, które w świetle ówczesnego prawa nie powinno się zdarzyć. Ta historia do dziś łączy kolejne pokolenia Niemców i Polaków. Kim był Polak, któremu w bawarskiej wiosce postawiono pomnik?

20 września 2020, godz. 18:05


"Jestem tutejsza" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Pani Monika mieszka w domu babci, obok rośnie stary sad. Całą posesję otaczają drzewa. Przez wieś maszerowały armie, wokół zmieniały się ustroje i religie, a drzewa stały nieugięte. Mówi się o nich, że to niemi świadkowie historii.

18 września 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Tajemnica krzyża" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Niepozorny krzyż ze słowami „Ufam Tobie Jezu” i datą 1954 rok Antoni Kryszpin postawił dla swojego rodzeństwa. Stefcia i Miecio razem z Antonim po śmierci rodziców prowadzili gospodarstwo w Rozworach. Dwoje z nich zostało zesłanych na Sybir i nigdy stamtąd nie powróciło.

17 września 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Trzymam się Biebrzy" - reportaż Lecha Pilarskiego

Mirosław Kobeszko z Uścianka ze wszystkich wód świata najbardziej ukochał Biebrzę. Przed laty członek kadry narodowej płetwonurków, wielokrotny mistrz Polski, trener kadry narodowej oraz szkoleniowiec płetwonurków dla policji i antyterrorystów. Na emeryturze zaszył się w domu pod lasem, za sąsiadów ma łosie, dudki czy

16 września 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Takie wiejskie życie" - reportaż Dominiki Dębskiej

Codziennie przekonujemy się, jak bardzo epidemia koronawirusa zmieniła naszą rzeczywistość. Wielu przyniosła troskę o pracę i stabilność finansową, niepewność jutra i lęk. Są jednak ludzie, których spokoju pandemia nie zburzyła. W gospodarstwie Krzysztofa i Małgorzaty Dąbrowskich w podbiałostockiej wsi Nowodworce dni mijają tak, jak gdyby koronawirus nie istniał.

15 września 2020 godz.17:15 i 22:15


"Kurs tańca" - reportaż Alicji Pietruczuk

Są piękne, silne i odważne. Joanna, Renata, Emilia i Katarzyna postanowiły zorganizować sesję fotograficzną, by zademonstrować swoją urodę i kobiecość. Chcą pokazać, że mimo amputacji potrafią czuć się kompletne, a protezy stały się częścią ich ciała i ich życia, której nie muszą się wstydzić. Wszystkie mają za sobą długą i bolesną drogę, ale teraz już mogą wszystko, nawet tańczyć…

14 września 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Ciągłość i przenikanie. Andrzeja Lechowskiego historia rodzinna" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Andrzej Lechowski - od czterdziestu lat związany z Muzeum Podlaskim, historyk, gawędziarz i znawca dziejów Białegostoku. Jednak niewiele osób wie, jak bogata jest jego historia rodzinna od wielu pokoleń związana z Białymstokiem.

13 września 2020, godz. 18:05


"Koncerty których nie było" - reportaż Anny Rębas

Głos o niesamowitej mocy, który dostrzeżono za późno. Czy Helena Urbaniak mogła zostać operową diwą na międzynarodową skalę?

11 września 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Nie honor było się poddać" - reportaż Lecha Pilarskiego

Audycja opowiada o bohaterskiej obronie Nowogrodu oraz o losie rodziny kpt. Eugeniusza Kordjaczyńskiego. Przez kilkadziesiąt bowiem lat byli oni przekonani, że oficer ten zginął i został pogrzebany w okolicach Nowogródka. Dopiero w XXI wieku to nieporozumienie wyjaśniono.

10 września 2020, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok