Radio Białystok | Reportaż | "Dusza moja wielbi Pana. Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

"Dusza moja wielbi Pana. Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

autor: Dorota Sokołowska

8 stycznia 2023, godz. 18:05

"Bóg się rodzi!" - to zawołanie po raz pierwszy znalazło się w niewielkim tomiku opublikowanym w supraskiej drukarni bazylianów w 1792 roku. Napisał je Franciszek Karpiński, a kolęda wraz z innymi 28 pieśniami po raz pierwszy zaśpiewana została w Starym Kościele Farnym w Białymstoku dwieście dwadzieścia pięć lat temu.

Dusza moja wielbi Pana. Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego
Dusza moja wielbi Pana. Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego


0:00
0:00
"Dusza moja wielbi Pana. Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Franciszek Karpiński, Izabela Branicka, śpiewane przez pokolenia pieśni "Kiedy ranne wstają zorze" - pozostali w historii literatury i ludzkiej pamięci na wieki, a Dorota Sokołowska sprawdza nie tylko, co kryją podziemia najstarszego kościoła w stolicy Podlasia, ale też jakie ślady sprzed lat zachowały się w maleńkim kościółku i jak wyglądało dawne miasto Branickich.

Po Pieśni Nabożne sięgają młode pokolenia muzyków, Męski Zespół Śpiewaczy Schola Gregoriana Sancti Casimiri pod dyr. Mariusza Perkowskiego czy Piotr Kurstak z Akademickiej Scholi ADONAI.

Co niezwykłego jest w tym białostockim dziele najsłynniejszego poety sentymentalnego epoki oświecenia, że pieśni i kolęda przetrwały przez wieki? I jak można słowami chwalić rodzącego się Boga?

| red: wsz


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

"W pułapce" - reportaż Joanny Sikory

Trzydziestogodzinny maraton przed komputerem, bez snu i z przerwami na jedzenie i toaletę. Tak wyglądało uzależnienie bohatera audycji w najgorszych momentach. Gry komputerowe towarzyszą mu od wielu lat. Zaczęło się od koniec podstawówki. Na terapię trafił jako nastolatek, jednak droga do wyjścia z tego nałogu jest kręta i wyboista.

16 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dziennik z łagru" - reportaż Antoniego Rokickiego

Samotność, tęsknota za bliskimi i nieustający przeraźliwy chłód. To rzeczywistość więźniów w rosyjskich łagrach. Bohaterem reportażu jest Polak, który w 2006 roku został skazany za przemyt. Nie chce zdradzić, co dokładnie zrobił. Przemytem zajmował się przez dwadzieścia lat, razem z kilkunastoosobową grupą. Aby przetrwać do końca wyroku, zaczął prowadzić więzienny dziennik.

15 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Bieg pamięci" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Las Turczyński tonący w ciemnościach, a w nim prawie tysiąc światełek w ruchu. To czołówki biegaczy - uczestników Biegu Pamięci Sybiru. Od kilku lat, w rocznicę lutowej wywózki, biegną przez ciemny las ku pamięci Sybiraków, nie tylko tych bliskich ze swoich rodzin. Jak syberyjskie doświadczenie ich przodków rezonuje w ich życiu i bliskich?

12 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Radio bez skali" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Słowo „toczka” jest regionalizmem białostockim. "Kołchoźniki" czyli głośniki radiowęzłowe to pierwowzór dzisiejszej kablówki.

11 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Łąka życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pani Agnieszka porzuca duszną pracę w urzędzie i po latach wraca do rodzinnego domu na kolonii Knyszewicze. W starym domu wśród łąk i lasów niedaleko Sokółki tworzy wyjątkowe miejsce, w którym królują zioła i zwierzęta.

10 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wyważeni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Czy można trwale schudnąć kilkadziesiąt kilogramów? Pani Aneta pozbyła się nadwagi dzięki samozaparciu i chirurgicznemu zabiegowi. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku jest specjalna poradnia - wystarczy pójść tam ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, by otrzymać pomoc. Działa tam też grupa, niosąca pomoc i wsparcie wszystkim chorych na otyłość olbrzymią.

9 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"One w nas" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kiedyś każdy chciał mieszkać w szlacheckim dworku, szukaliśmy pańskich rodowodów. Dzisiaj wieś przeżywa renesans, a wielu podkreśla swoje chłopskie pochodzenie. Czy analizowanie losów matek, babek i prababek zmusza do przyjrzenia się także własnemu życiu? Jak wpływa na nas chłopskie dziedzictwo?

8 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Śmieszki, traszki i kumaki" - reportaż Joanny Sikory i Gabrieli Walczak

Wiosna to czas żabich godów. Płazy wiedzione instynktem podejmują ryzykowną wędrówkę i często giną pod kołami samochodów. Ustawione wzdłuż dróg płotki nie zawsze je ochronią, a akcje przenoszenia zwierząt przez jezdnie są doraźne. Bez wyobraźni projektantów dróg i kierowców nie ochronimy żab. Nasz barwny i bogaty świat zniknie. A pamiętajmy, że z płazami wiele nas łączy…

5 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Imigrantki" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pozujące do zdjęć, eleganckie starsze panie w delikatnym makijażu i kapeluszach na głowie to pensjonariuszki domu opieki w Sokołach. Fotograficzną sesję przygotowały imigrantki. Uciekły ze swoich krajów, bo bały się, że pójdą do więzienia albo stracą dzieci. Olga jest Białorusinką, przyjechała z Grodna, Rosjanka Nadieżda porzuciła Moskwę. Obie znalazły swoje miejsce w Białymstoku.

4 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Posłańcy nocy" - reportaż Anety Gałaburdy

Sowy i sóweczki polubiły zwłaszcza Puszczę Białowieską, ale także Knyszyńską czy tereny biebrzańskie. Miłośnicy sów za ich śpiewem przemierzają wiele kilometrów po leśnych ostępach.

3 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Przystanek Sitawka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pamięć o dawnych mieszkańcach wsi wymalowana na starych stodołach. Ta nietuzinkowa inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich w Sitawce łączy różne pokolenia i angażuje mieszkańców wsi we wspólne działanie.

2 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Sercem pisane" - reportaż Moniki Kalickiej

Tę sztukę przekazują sobie z pokolenia na pokolenie, chcą zachować lokalną tradycję. Lipskie twórczynie ludowe przez cały rok piszą pisanki, a tuż przed Wielkanocą zdradziły nam tajniki swojego mistrzostwa.

1 kwietnia 2024, godz.17:15 i 22:15


"Mój obraz w duszy twojej" – reportaż Doroty Sokołowskiej

Ruszamy w podróż po śladach związanych z obrazami Jezusa Miłosiernego. Pierwszy wizerunek powstał w Wilnie, najbardziej znany w Krakowie. W obu miejscach są teraz sanktuaria Bożego Miłosierdzia, a kult ten rozszerzył się na cały świat. Grób pierwszego malarza, Eugeniusza Kazimirowskiego jest na cmentarzu Farnym w Białymstoku. Jakie jeszcze ślady odkryjemy w tej świątecznej podróży?

31 marca 2024, godz. 18:05 i 22:05


"Człowiek człowiekowi aniołem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ludzkie cierpienie zamknięte w przedmiotach i opowieść o losie człowieka zmagającego się z chorobą. Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie gromadzi rzeczy, nierzadko własnoręcznie wykonane, które papież otrzymywał od wiernych z całego świata. Łączą się one z ważnymi momentami ludzkiego życia. Wśród nich odnajdziemy swoiste świadectwa drogi krzyżowej człowieka.

29 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Patrząc w oczy" - reportaż Dominiki Dębskiej

Czy empatii można się nauczyć? Jak powiedzieć choremu, że umiera, a leczenie tyko nieznacznie przedłuży jego życie? Tego na warsztatach w Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce mogą uczyć się chętni studenci medycyny. Jak przyznają przyszli lekarze, rozmowa z chorymi to trudna sztuka. W czasie studiów jest mało czasu, by nauczyć się jej w praktyce.

28 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Pani od bocianów" - reportaż Marcina Glińskiego

Wieś Mień położona w gminie Brańsk to miejsce, w którym przez wiele miesięcy w roku słychać klekot bocianów.W Mniu jest mnóstwo bocianich gniazd ulokowanych na starych słupach elektrycznych. Jedna z mieszkanek wsi - Renata Jarosz - interesuje się populacją bocianów w swojej miejscowości i stara się zapewnić im miejsce na gniazda. W reportażu opowiada o swojej fascynacji bocianem białym, a także wsią, która dla kobiety z dużego miasta okazała się być wymarzonym miejscem do życia.

27 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z całą siłą" - reportaż Alicji Pietruczuk i Joanny Sikory

Wprowadzanie zasad unijnego „Zielonego ładu” wyprowadziło rolników na ulicę. Przedłużające się protesty pokazują, że trudno znaleźć kompromis. Rolnicy obawiają się, że rewolucja w konwencjonalnym rolnictwie zrujnuje ich gospodarstwa. Protest popierają bohaterki reportażu Dorota Romaniuk i Anna Treszczotko - laureatki konkursu "Rolniczki motorem innowacji". Gospodynie ze Starego Berezowa produkują ekologiczne mąki, kasze i domowe sery.

26 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Kiedy patrzę w twoje oczy" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Każda matka najbardziej na świecie pragnie, by jej dziecko przyszło na świat zdrowe i by rozwijało się prawidłowo. Tak też było w przypadku Moniki. Ale pierwsze lata wczesnego dzieciństwa jej syna, a potem córki, upływały bardzo boleśnie. Ciągły krzyk, płacz, autoagresja, bezsilność i brak odpowiedzi na pytanie - dlaczego moje dziecko tak się zachowuje? W końcu diagnoza, która nie pozostawia złudzeń - autyzm.

25 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Aż po grób" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Miłość i śmierć, przyjaźń i zdrada, walka o wolność i więzienie - niezwykłe losy Anny i Zbigniewa. Ona – dziewczyna z małych Kapic, łączniczka AK, on – bohater białostockiego podziemia, sam podstępem uwolnił szefów okręgu AK z rąk gestapo.

24 marca 2024, godz. 18:05


"Jak myśl prowadzi" - reportaż Joanny Sikory

Są jak małe dzieła sztuki. Każda niepowtarzalna, wykonana z olbrzymią dokładnością i sercem. Tradycja wicia wileńskich palm sięga półtora stulecia. Od lat bada ją i pielęgnuje Janina Norkūnienė z Wilna. Pani Janina w podwileńskich Ciechanowiszkach prowadzi Izbę Palm i Użytku Codziennego. Jest to też miejsce spotkań kobiecego zespołu "Cicha Nowinka".

22 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Nasza Simona" - reportaż Alicji Pietruczuk

Simona Kossak kochała ludzi i zwierzęta i cieszyła się ich wzajemnością. Jej codzienne gawędy w Radiu Białystok "Dlaczego w trawie piszczy" przez sześć lat uczyły nas, że człowiek i przyroda tworzą jedność. Dla wielu z nas była najlepszym nauczycielem, który pomagał zrozumieć otaczający nas świat.

21 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Rude wnuczki" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Białostockie wiewiórki - możemy je kochać lub za nimi nie przepadać - trudno jednak ich nie zauważać. Nie brakuje tych rudych mieszkańców w najpiękniejszych parkach miasta. Spośród sympatyków wiewiórek wyróżnia się grupa osób, która regularnie dokarmia zwierzęta w różnych częściach parku.

20 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Szarobure obydwa" - reportaż Alicji Pietruczuk

Wielu białostoczan może z dumą powiedzieć, że ich mruczący pupil pochodzi z "Kotkowa". To tysiące uratowanych i adoptowanych kotów. Agata Kilon od kilkunastu lat kieruje fundacją i wie wszystko zarówno o kocich biedach, jak i kocich szczęściach. Ale jej życie to nie tylko "kotkowo" i koty. To też dom i troje dzieci, zajęcia ze studentami i spotkania z przyjaciółmi.

19 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"W krzyku i ciszy" - reportaż Anny Bogdanowicz

Brak miłości i ciepła rodzinnego, odrzucenie, złe towarzystwo. W efekcie bunt, ucieczki i zadawanie sobie bólu, który przynosi ulgę na chwilę, ale też uzależnia. Dziewczyny po dramatycznych przejściach trafiają do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Goniądzu i tam znajdują profesjonalną pomoc.

18 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Kwiaty mojego życia" – reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Mateusz, chłopak z białostockiego blokowiska, od najmłodszych lat słuchał rapu. W szkole średniej napisał pierwszą piosenkę, potem zaczął też rapować. W wieku 19 lat pierwszy raz wystąpił na scenie. W życiu zajmuje się czymś innym, jednak wolne chwile wciąż poświęca na pisanie tekstów i ich rapowanie.

15 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Prawo wyboru" - reportaż Joanny Sikory

Dojrzałe banany są niemal pewnikiem. Często trafiają się też dobre marchewki, pomidory czy nabiał. W przysklepowych śmietnikach można znaleźć niemal wszystko. Ewelina od kilku lat niemal zrezygnowała z kupowania. Je to, co znajduje w śmietniku. Nie robi tego z biedy, to jej wybór.

14 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Bój w obronie tuj" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Od blisko 100 lat rosną w białostockim Parku Planty. Wielu białostoczan darzy je sentymentem, wspominając obowiązkowe zdjęcia przy tujach podczas niedzielnych spacerów. Wiekowe żywotniki mają jednak zniknąć z parkowego krajobrazu. Projekt z 2007 roku zakłada wycięcie wszystkich tuj z Alei Zakochanych. Przeciwko temu zaprotestowali społecznicy i niektórzy radni. Chcą, aby żywotniki stały się pomnikami przyrody.

13 marca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Piękno jest w środku kamienia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Łączy ze sobą najszlachetniejsze z kamieni i zatapia je w złocie. Lubi opowiadać o turmalinach, które docenia za wspaniałą kolorystykę. Uszczęśliwia kobiety prawdziwymi arcydziełami, które noszą na sobie: pierścionkami czy kolczykami. Jakub Śliwowski – to rzeczoznawca diamentów jubilerskich oraz znawca kamieni szlachetnych.

12 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Smak pomidorów" - reportaż Marcina Mazewskiego

Przeszczep szpiku to często jedyna szansa na wyleczenie z wielu chorób, w tym białaczki. Jednak chory na loterii życia musi mieć wiele szczęścia, aby znaleźć swojego genetycznego bliźniaka. Od dawcy komórek krwiotwórczych wymaga to przede wszystkim decyzji o chęci pomocy i poświęcenia maksymalnie kilku dni. Tylko tyle i aż tyle wystarczy, aby zostać bohaterem.

11 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Życie po przeżyciu" - reportaż Alicji Kulik

Marian Marzyński jako trzylatek trafił z rodzicami do warszawskiego getta. Jako pięciolatek znalazł się po aryjskiej stronie. Dzięki pomocy księdza i zakonnic z podwarszawskiego sierocińca udało mu się przeżyć. Po wojnie był dziennikarzem, reporterem, telewizyjnym celebrytą, a potem emigrantem marcowym. Dziś wraca do Polski, bo Polska jest jego tematem.

10 marca 2024, godz. 18:05


"W leśnej harmonii" - reportaż Joanny Sikory

Tę więź ma w sobie każdy z nas. Intuicyjną więź z przyrodą. W zachwyt wprawia nas blask zachodzącego słońca czy rozkwitające wiosną kwiaty. Kontakt z naturą nas wycisza. Zwłaszcza wtedy, gdy chłoniemy ją wszystkimi zmysłami. Na tym opiera się japońska sztuka kąpieli leśnych. Od lat praktykuje ją dr Katarzyna Simonienko.

8 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Trzaskawica" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Świtowoj, Bronimir, Praksa, Zbygniew - to tylko niektórzy członkowie Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Trzaskawica". Od 15 lat rekonstruują średniowieczne, wielokulturowe Podlasie. By wejść w ducha epoki przybierają historyczne imiona i zdobywają umiejętności z różnych dziedzin życia dawnych ludów Podlasia. Raz do roku organizują w Puszczy Knyszyńskiej kilkudniowe zimowe obozowanie, na które zjeżdżają się też grupy rekonstrukcyjne z innych zakątków Polski.

7 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dom dorosłych dzieci" - reportaż Alicji Pietruczuk

Niewiele jest takich miejsc. W supraskiej "Arce" koło Białegostoku dom znalazło osiem dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, wśród nich 40-letni Piotr. Jego mama - pani Małgorzata mówi, że dopiero teraz może spokojnie żyć i spokojnie umrzeć.

6 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na brzegu życia" - reportaż Joanny Sikory

Starość widziana jej oczami jest naturalna i oswojona. Białostocka artystka Dorota Świdzińska przygląda się jej od lat. W swojej twórczości analizuje jej różne odcienie.

5 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Początek mojego świata" - reportaż Dominiki Dębskiej

Na co dzień tworzy gliniane ptaki, maluje biebrzańskie pejzaże, jako przewodnik w parku narodowym pomaga turystom oswajać bagienne szlaki. Otworzyła Biebrzańską Pracownię sztuki, by z innymi dzielić się swoją artystyczną pasją. Dorota Czerepko we wsi Wyszowate znalazła swoje miejsce na ziemi, gdzie natura przenika się ze sztuką.

4 marca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Chory na Polskę" - reportaż Jana Smyka

Takiej kariery można tylko pozazdrościć - od wiejskiego chłopca do stopnia generała. Nie przyszło to jednak lekko. Poczynając od wyjazdu z rodzinnych Harasimowicz po nauki do St.Petersburga, generał Edward Józef Godlewski związał się całym życiem z wojskiem i polską armią. Szablą na koniu „wyrąbywał” niepodległość Polski w 1918 roku i zaciekle bronił Warszawy w kampanii wrześniowej 1939. W czasie wojny w konspiracji, zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym tuż przed jego wyzwoleniem.

3 marca 2024, godz.18:05
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok