Radio Białystok | Reportaż | "Miasto w kadrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Miasto w kadrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

4 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15

fot. Dorota Sokołowska
fot. Dorota Sokołowska

"Miasto w kadrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pierwsze zdjęcie Białegostoku - z fotografii z 1861 roku patrzą na nas uczniowie klasy VI gimnazjum przy Warszawskiej. Fotografia, kupiona przez pracowników Muzeum Historycznego na jednym z portali, jest podpisana, są na niej też nazwiska uczniów i nauczycieli.  Czy takich zdjęć jest więcej? Jaki obraz zachował miasta zachował się na fotografiach sprzed lat? Które z ulic - Sienkiewicza, obecny Rynek Kościuszki czy Warszawska fotografowane było najczęściej? I gdzie szukać zdjęć miasta - może we własnych zbiorach?

Najsłynniejsze i najstarsze zdjęcia Białegostoku przeglądamy razem z Piotrem Niziołkiem z Muzeum Historycznego oraz fotografikami - Bogusławem Skokiem i Grzegorzem Dąbrowskim. W szczegóły fotograficznej historii miasta wprowadzają nas też historyk Wiesław Wróbel oraz muzealnik Arkadiusz Puchalski.

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr

"Ocalały tylko dziewczyny" – reportaż Wiesława Szymańskiego

Jest taki grób rodzinny na cmentarzu farnym w Białymstoku. Po lewej stronie krzyża, na marmurowej tablicy - imiona i nazwiska tych, którzy odeszli i spoczywają w mogile. W większości to kobiety. Po stronie prawej – mężczyźni. Zginęli w Starobielsku, Bijsku, Birczy, w okolicach Słonimia i na Podlasiu.

17 stycznia 2022, godz.17:15 i 22:15


"Kurs tańca" - reportaż Alicji Pietruczuk

Są piękne, silne i odważne. Joanna, Renata, Emilia i Katarzyna postanowiły zorganizować sesję fotograficzną, by zademonstrować swoją urodę i kobiecość. Chcą pokazać, że mimo amputacji potrafią czuć się kompletne, a protezy stały się częścią ich ciała i ich życia, której nie muszą się wstydzić. Wszystkie mają za sobą długą i bolesną drogę, ale teraz już mogą wszystko, nawet tańczyć…

14 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Męża szukam" - reportaż Alicji Pietruczuk

Znalezienie dobrego męża nigdy nie było łatwe. Niegdyś jednak funkcjonowały instytucje, służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy wścibskie ciotki. Huczne wesela z udziałem wszystkich mieszkańców wsi, odpusty i zabawy były okazją do zapoznania "drugiej połówki". Dziś rekordy popularności biją programy telewizyjne podczas których można wybrać sobie partnera na oczach milionów widzów...

13 stycznia 2022, godz. 17:15


"Zapach covidu" - reportaż Hanny Wilczyńskiej - Toczko

Historia miłości Uli i Jana, wzajemnej tęsknoty i przeżywania groźnej choroby z dwóch perspektyw - pacjentki na oddziale covidowym i jej męża, modlącego się o cud.

12 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Historia pustego warsztatu. Szewc" - reportaż Joanny Sikory

To miejsce zna wielu białostoczan - mały zakład szewski przy ulicy Waszyngtona. Pan Franciszek Kosakowski prowadzi go od 1973 roku. Mimo szczerych chęci do pracy, w ciągu ostatniego roku zakład opustoszał. 81-letni pan Franciszek mówi, że to pewnie przez pandemię. Wszystko, na lepsze, zmieniło się kilka dni temu...

11 stycznia 2021, godz.17:15 i 22:15


"Między słowem i gestem" - reportaż Alicji Pietruczuk

Kiedy był dzieckiem nie wzywał rodziców płaczem, nie reagował, kiedy ktoś do niego mówił. Pierwszym językiem, w którym porozumiewał się ze światem był język migowy. Krzysztof Cis jest CODA - słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Tłumaczenie słów na język gestów wyssał, jak mówi, z mlekiem matki, bo od dziecka tłumaczył rodzicom telewizyjne wiadomości.

10 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


„Szkice o Polsce, czyli Norwid aktualny dzisiaj" - słuchowisko poetycko-muzyczne

"Szkice o Polsce" - spektakl Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie został poświęcona twórczości Cypriana Kamila Norwida. Radiowa wersja tego przedstawienia, który odbył się w rocznicę śmierci poety nie jest jednak pomnikiem nagrobnym – wręcz przeciwnie, ożywia przesłanie wieszcza, które okazuje się niezmiernie aktualne w dzisiejszej rzeczywistości

9 stycznia 2022, godz.18:05


"Kolędnicy" - reportaż Anny Petrovskiej

Kolorowa i podświetlana gwiazda to nieodłączny atrybut prawosławnych kolędników. Wędrują dziś od domu do domu, śpiewem kolęd niosąc radość z Bożego Narodzenia. Swoją gwiazdę kolędniczą odnawiają każdego roku młodsi i starsi uczestnicy Bractwa Młodzieży Prawosławnej w parafii w Orli.

7 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Zuzia" - reportaż Marka Zabrockiego

Mukowiscydoza to genetyczna choroba niszcząca przede wszystkim płuca i układ pokarmowy. Zuzia Opolska z Boratyńca Ruskiego, córka miejscowego proboszcza, boryka się z tą chorobą 14 lat .

5 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Miasto w kadrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pierwsze zdjęcie Białegostoku - z fotografii z 1861 roku patrzą na nas uczniowie klasy VI gimnazjum przy Warszawskiej. Fotografia, kupiona przez pracowników Muzeum Historycznego na jednym z portali, jest podpisana, są na niej też nazwiska uczniów i nauczycieli. Czy takich zdjęć jest więcej? Jaki obraz zachował miasta zachował się na fotografiach sprzed lat? Które z ulic - Sienkiewicza, obecny Rynek Kościuszki czy Warszawska fotografowane było najczęściej? I gdzie szukać zdjęć miasta - może we własnych zbiorach?

4 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Ludzie z podobną historią" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Ich przodkowie, zmuszeni carską polityką "spalonej ziemi" i wystraszeni antyniemiecką propagandą, całymi rodzinami wyruszyli 100 lat temu w głąb Rosji. Z zachodnich guberni imperium - czyli dzisiejszej Białostocczyzny, Chełmszczyzny czy Wileńszczyzny - wyjechały całe wsie, w większości prawosławne, choć nie tylko...

3 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Jasne z pianką. Historia białostockiego browaru" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

Kiedy uwarzono pierwsze piwo w Białymstoku? Czy Browar Dojlidy naprawdę działał od 1768 roku, kiedy to został wybudowany przez Jana Klemensa Branickiego? Kiedy uwarzono pierwsze piwo w Białymstoku? Czy Browar Dojlidy naprawdę działał od 1768 roku, kiedy to został wybudowany przez Jana Klemensa Branickiego? Dlaczego majątek dojlidzki znalazł się w rękach hrabiowskiego rodu Rüdigerów? I co jest takiego w piwie, że od 250 lat niezmiennie piją je obywatele? 

2 stycznia 2022, godz. 18:05


"Konie, krowy i powrót batalionów" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Bataliony to jedne z najpiękniejszych ptaków które możemy zobaczyć w Polsce, niestety od 20 lat tylko przelotem podczas migracji. Przestały u nas zakładać gniazda z powodu zbyt intensywnego rolnictwa lub zarastania bagiennych łąk. Jednak dzięki pracy innych zwierząt jest szansa by je uratować...

30 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia. Supraśl" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

To miasto otoczone Puszczą Knyszyńską, powstałe nad rzeką Supraśl w początkach XVI-tego wieku. Supraśl narodził się z osady przyklasztornej. Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, choć wysadzony przez Niemców hitlerowskich w czasie II wojny światowej, potem odbudowany, świadczy o ponadczasowym dziedzictwie kulturowym i duchowym Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

29 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Karty życia" - reportaż Joanny Sikory

Karciarz, kawalarz, gawędziarz i kobieciarz. Bohater reportażu Andrzej Bohdanowicz to wyjątkowo barwna postać PRL-owskiej Warszawy. Urodził się na Wileńszczyźnie, w bogatej rodzinie ziemiańskiej. Najbardziej na świecie cenił wolność i niezależność.

28 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Ballada o Oldze i Aleksym" - reportaż Jana Smyka

Wojszki - nie sposób przejechać szybko samochodem przez tę wieś. Uwagę zwracają barwne okiennice, bogato ozdobione okna i narożniki domów.

27 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Pyszna historia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Ta historia to losy pewnej rodziny, którą spaja miłość i pielęgnowanie tradycji cukiernicze... Wiatr historii sprawił, że łomżyńska rodzin cukierników trafiła do powojennego Wrocławia i do dziś prowadzi tam Cukiernię Łomżanka

26 grudnia 2021, godz. 18:05


"Gwiazda na granicy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Wielu z nich Święta Bożego Narodzenia spędzi na patrolach, setki kilometrów od domu. Mundurowi opowiadają o swojej służbie na granicy polsko-białoruskiej. Jak będą wyglądały ich święta? Czego życzą im mieszkańcy przygranicznych wsi?

24 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Otwarte serca" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

„Cudowne święta” to tytuł utworu, który postanowiła stworzyć nauczycielka muzyki Katarzyna Breczko. Do projektu przyłączyli się uczniowie oraz nauczyciele z dwóch białostockich szkół. Dla niektórych udział w nagraniach to premiera życia, zaś wspólne muzykowanie w czasach pandemii nabiera głębszego sensu.

23 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Misja" - reportaż Dominiki Dębskiej

Jaką postawę powinien przyjąć chrześcijanin wobec kryzysu na granicy polsko-białoruskiej? Jak pogodzić kwestie obrony granic państwa i pomocy potrzebującym, którzy nielegalnie znaleźli się na terytorium naszego kraju? "Namioty nadziei" to projekt Caritas Polska i odpowiedź na trudne wydarzenia ostatnich miesięcy.

22 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Pachnąca jak las" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Prawdziwe drzewko w domu to zdecydowanie bardziej świąteczny klimat. Świerk pachnie i przypomina prawdziwy las. Kupując naturalną, ciętą choinkę nie narażamy lasu na zniszczenie, przeciwnie - naturalna choinka jest ekologiczna.

21 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Waleria" - reportaż Joanny Sikory

Ona miała urodziny 18 grudnia, on dzień później. Choć dzieli ich 66 lat, to łączy białoruska Lida i imię Waleria. Opowieściami o kresowym miasteczku Jerzy Bołtuć nasiąkał od dziecka. W dorosłym życiu zaowocowało to potrzebą pomocy Polakom na Białorusi, takim jak mała Waleria.

20 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Filar po prawej" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Miał wielkie serce otwarte dla wszystkich w potrzebie. Założył Stowarzyszenie Droga, żeby pomagać. Głosił kazania, które podpowiadały jak żyć. Dla wielu był przewodnikiem i drogowskazem. Jednak przed śmiercią ojca Edwarda Konkola do zakonu werbistów wpłynęły zarzuty...

17 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Dziewięciu kolegów" - reportaż Eweliny Kosałki - Passi

40 lat temu, 13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. 16 grudnia strajkujący górnicy w kopalni Wujek zostali otoczeni przez siły wojskowo-milicyjne. Do likwidacji protestu wyznaczono 1471 funkcjonariuszy formacji milicyjnych oraz 760 żołnierzy, którzy dysponowali 22 czołgami i 44 bojowymi wozami piechoty. Zginęło dziewięciu górników…

16 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Życie zaczyna się po setce" - reportaż Joanny Sikory

"Nie wierzę, że mam tyle lat. Ja się czuję młodo" - tak o sobie mówi 100-letni Tadeusz Grabowski. Lutnik samouk z Wizny przez całe życie podążał za swoją miłością, za muzyką. Teraz próbuje zrealizować swoje jeszcze jedno marzenie.

15 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Niespełniona miłość" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Stanisława Korolkiewicz, białostocka działaczka opozycyjna z lat osiemdziesiątych. Tworzyła w tym mieście „Solidarność” i Konfederację Polski Niepodległej. W konspiracji w stanie wojennym drukowała i kolportowała prasę podziemną, organizowała wiece i demonstracje, akcje ulotkowe i plakatowanie miasta. Przez cały czas była inwigilowana przez SB. Przeżyła dziesiątki rewizji, zatrzymań i przesłuchań. Siedem razy wyrzucano ją z pracy.

14 grudnia 2021, godz. 17:15, 22:15


"Na Widoku" - reportaż Alicji Pietruczuk

Stan wojenny miał tysiące cichych bohaterów. Opór przeciwko komunistycznej władzy nie byłby możliwy bez ludzi kolportujących ulotki, zbierających pieniądze na wsparcie internowanych czy kompletujących w kościołach paczki dla potrzebujących. Byli też tacy, którzy ukrywali osoby poszukiwane przez SB.

13 grudnia 2021, godz. 17:15 i 2215


"Przyszli w nocy" - audycja dokumentalna Gabrieli Walczak

Wspomnienia z nocy 13 grudnia1981 roku kilkunastu białostockich działaczy NSZZ "Solidarność". Opowiadają między innymi: Jan Radziwon, Jerzy Zacharczuk, Jerzy Jamiołkowski, Jerzy Rybnik, Aniela i Bernard Bujwicccy, Krzysztof Burek, Bogdan Dębski

12 grudnia 2021, godz. 18:05


"Świat na nowo" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Kiedy niespełna siedemnastoletni Mariusz Lisowski trafił do Jagiellonii, szybko stał się jednym z lepszych zawodników białostockiej drużyny. W zespole występował w latach 80., z krótką przerwą na grę w Legii. Z czasem sportowe życie zaczęło schodzić na drugi plan - pojawiły się duże pieniądze i sporo okazji do imprezowania.

10 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Biznes dla wybranych" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Reportaż o oszustwie międzynarodowym autorstwa Polki ze szwedzkim paszportem - Joanny S. i jej syna. Jest ona organizatorką piramidy finansowej i określana jako najbardziej poszukiwana Polka na świecie. Zdaniem szwedzkiego syndyka Joanna S. wyłudziła trzykrotnie większej niż szacuje prokuratura w Polsce, która ocenia szkody na ok 300 mln zł.

9 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Wileńskie iluzjony" - reportaż Joanny Sikory

Występ Eugeniusza Bodo, koncert Nory Ney czy Hanki Ordonówny w Wilnie. Już nieliczni mogą pochwalić się tym, że widzieli te gwiazdy na żywo. Wśród nich jest wilnianka Janina Gieczewska.

8 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Wystarczy wierzyć" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Skromny organista z Sokółki - Krzysztof Zalewski- znalazł drogę do serc młodych ludzi

7 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Święty do wynajęcia" - reportaż Dominiki Dębskiej

To bez wątpienia najbardziej naśladowany święty. Żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry, słynął z dzieł miłosierdzia względem potrzebujących. Choć nie zostało zbyt wiele źródeł na jego temat, dziś wszyscy znają świętego Mikołaja. Jego wizerunek wypiera jednak postać miłego dziadka, wymyślona pod koniec XIX wieku. W którego Mikołaja chcemy dziś wierzyć?

6 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nie mam kaleki w głowie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Ewelina jest piękną kobietą, która marzy o tym, by projektować przestrzenie, w których każdy czułby się dobrze. Niepełnosprawność to dla Eweliny Cybulskiej wyzwanie, a nie bariera,

3 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Doktor Arsalan" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Doktor Arsalan Azzaddin z pochodzenia jest Kurdem. Pracuje w szpitalu w Bielsku Podlaskim jako koordynator SOR-u i zastępca dyrektora do spraw lecznictwa. Nie tylko leczy i wysłuchuje historii swoich rodaków i innych przybyszów z Bliskiego Wschodu, którzy trafiają do szpitala po przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej, ale też stara się ostrzec kolejnych migrantów, którzy chcą przyjechać na Białoruś.

2 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Serce zapisane w fajansie" - reportaż Adriany Andrzejewskiej - Kuras

Kiedyś każdy miał je w swoich domach, po latach trafiały jednak do piwnicy albo na śmietnik. Wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu przeżywają dziś jednak drugą młodość. Coraz więcej osób chce mieć je na swoich półkach. Działa też reaktywowana fabryka we Włocławku. Powoli fajans staje się ponownie symbolem miasta.

1 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok