Radio Białystok | Reportaż | "Odnaleziony po latach"- reportaż Doroty Sokołowskiej i Adama Dąbrowskiego

"Odnaleziony po latach"- reportaż Doroty Sokołowskiej i Adama Dąbrowskiego

30 sierpnia 2019, godz. 22:30

Przypadek sprawił, że odkryto prawdziwy grób zasłużonego kapitana Władysława Dąbrowskiego.

Władysław Dąbrowski, arch. rodzinne
Władysław Dąbrowski, arch. rodzinne

"Odnaleziony po latach"- reportaż Doroty Sokołowskiej i Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Synowie obrońcy Zambrowa z czasów II wojny światowej mieli dokumenty świadczące o tym, że ich ojciec jest pochowany w zbiorowej mogile, tymczasem okazało się, że prawdziwy grób jest w miejscowości Dmochy-Wochy. Wraz z nim odnaleziono szczątki (prawdopodobnie) jeszcze jednego żołnierza - szeregowca 71 Pułku Piechoty Jana Kudelskiego. Mówi się, że trafił do wojska  ze wschodniego Mazowsza czy zachodniego Podlasia. Na razie spoczywa jako NN. Odnaleziony po latach bohater - Władysław Dąbrowski - to ważna postać w historii Zambrowa.  


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
14 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Chcę się sprawdzić" - reportaż Joanny Sikory

Alkoholizm zwykle zaczyna się niewinnie, od picia towarzyskiego. Bohater reportażu po alkohol sięgnął bardzo wcześnie - już w wieku 10 lat.

13 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Szpilki i gumowce" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

"A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady" - ta parafraza słów piosenki Wojciecha Młynarskiego stała się popularnym określeniem pomysłów na wprowadzenie radykalnych zmian we własnym życiu. Małgorzata Sabarańska-Figas rzuciła szpilki i karierę w korporacji dla gumowców i siodła.

12 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nieznana historia znanej orkiestry" - reportaż Jana Smyka

Na historycznej mapie zdarzeń i zjawisk kulturalnych przedwojennego Białegostoku, orkiestra 10 Pułku Ułanów Litewskich znaczyła wiele. Bez niej nie mogło obejść się żadne ze świąt. We wrześniu 1939 orkiestranci, jak wszyscy ułani 10 PUL, zamienili trąbki na karabiny i poszli bronić Ojczyzny. Magazyn z instrumentami muzycznymi, podobnie jak i inne wojskowe magazyny w koszarach - „opustoszał”. Po wojnie wraz z powrotem do miasta polskiego wojska wracała i orkiestra; a co z instrumentami?

11 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kiedy słońce było jak księżyc" - reportaż Alicji Pietruczuk

Czternastoletniej Jadwidze Jakubowskiej zbierającej szczaw na łące pod Zabłudowem w maju 1965 roku ukazała się Matka Boska. Cud nie był na rękę władzy komunistycznej.

10 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mów do mnie teraz. Pamięci Bronki Maciejczuk" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Bronka Maciejczuk - dziewczyna z grzywką, wesoła, życzliwa. Zawsze mogliśmy liczyć na Jej pomoc, gdy w głowie pojawiała się pustka.

7 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kobieta z lasu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Potrzeba wyrwania się ze skostniałych instytucji kultury, w których Katarzyna pracowała, doprowadziła ją w niezwykłe miejsce. Bohaterka reportażu odnalazła swoje powołanie w przywróceniu do życia podupadłych chat w nadbużańskim lesie. Tam stworzyła swój dom. Życie w lesie staje się metaforą. Pokazuje m.in., jak natura daje siłę by nadawać rzeczywistości autorski kształt.

6 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"W głębi serca" - reportaż Joanny Sikory

5 lat temu Joanna Prorok rozpoczęła drugie życie. Nowy rozdział otworzył się po transplantacji serca.

5 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Była wieś wśród bagien" - reportaż Alicji Pietruczuk

Nadbiebrzańska Wieś Grzędy to miejsce niezwykłe i szczególne na mapie. I chociaż osada nie istnieje już od 75 lat - jednak historia i życie jej mieszkańców ciągle wzbudzają żywe zainteresowanie turystów, miłośników regionu i historyków.
Przed II wojną światową jej luźno porozrzucane zabudowania, posadowione były na piaszczystych wydmach pośród bagien, łąk i lasów biebrzańskiej doliny.

4 maja 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tamtejsze drzewa... Piłsudski w Druskiennikach" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Marszałek Józef Piłsudski - najsłynniejszy kuracjusz przedwojennych Druskienniki nad Niemnem.

3 maja 2021; godz. 17:15 i 22:15


"Tam, gdzie świat jest młody..." - reportaż Alicji Pietruczuk

Plusk wody uderzającej o kamienie w rwącym nurcie Czarnej Hańczy, śpiew ptaków, panoramiczne widoki na jeziora i przejrzysta toń najgłębszego z nich – jeziora Hańcza.

30 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Warszawiak za płotem" - reportaż Anny Bogdanowicz

Warszawiacy, przyjezdni, miastowi, działkowcy, turyści - miejscowi mówią o nich „nawołocz”. Rolnicy wyprzedają swoją ojcowiznę, a chętnych do kupna kawałka ziemi nie brakuje. Jak zmienia się podlaska wieś w okolicach zalewu Siemianówka?

29 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Po kres świata" - reportaż Joanny Sikory i Źmiciera Kościna

Z pozoru nie różni ich nic od innych miasteczek na Białorusi. Jest kołchoz i pomnik Lenina. Jednak o Sopoćkiniach mówi się, że to "mała Polska". W zdecydowanej większości zamieszkują je Polacy. Konferencja Jałtańska na zawsze podzieliła przedwojenny powiat augustowski, pozostawiając Sopoćkinie po stronie ZSRR. Dziś to Białoruś.

28 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"W ciszy zatrzymane…" - reportaż Izabeli Patek

Mija 35 rocznica największej katastrofy w historii światowej jądrowej energetyki - eksplozji reaktora w Czarnobylu. Do Czarnobyla od wielu lat przyjeżdżają wycieczki z ludźmi, którzy chcą poznać historię tego miejsca i zobaczyć miejsce katastrofy. Niektórzy, podobnie jak bohaterowie reportażu wręcz są od tego uzależnieni ulegając jedynej w swoim rodzaju atmosferze tego miejsca.

27 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Studium upadku" - reportaż Michała Buraczewskiego

Gra toczy się o wielką stawkę. To 20 milionów złotych, które ma zapłacić zaledwie 900 rolników. Spółdzielcy upadłego Bielmleku z Bielska Podlaskiego otrzymują już wezwania do spłaty swoich udziałów. Rolnicy nie chcą odpowiadać własnym majątkiem za cudze błędy i długi zakładu. Mówią, że kiedy coraz wyższą kwotę udziału zatwierdzała rada nadzorcza, to oni - nie mieli nic do powiedzenia. Zwiększanie wartości spółdzielni "na papierze" miało pomagać zarządowi uzyskiwać gigantyczne kredyty.

26 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Komnata z widokiem" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Aleje, którymi przechadzała się Izabela Branicka, widoki, jakie podziwiali goście hetmana Branickiego - to wszystko przetrwało przez dwa i pół wieku i nabiera nowego blasku. Park w Choroszczy, mieszczący się za Pałacykiem, jest prawdziwą perłą, bo według odnalezionej niedawno mapy z czasów jego świetności - niewiele się w nim zmieniło.

23 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Gwardia rycerza Mikołaja" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Bohaterkami reportażu są kobiety z Podlasia, które nie tylko nie odwracają wzroku od cierpienia obcego im dziecka, ale od miesięcy próbują na różne sposoby pomóc jego rodzicom zebrać dziewięć milionów złotych na terapię genową dla syna.

22 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tak daleko, tak blisko..." - reportaż Agnieszki Trofimiuk

Niezwykła przyjaźń między katolickim księdzem mieszkającym w podbiałostockiej wsi a amerykańskim reżyserem filmów dokumentalnych pochodzenia żydowskiego z Nowego Jorku. Reżyser jest chłopcem uratowanym w czasie okupacji przez owego księdza.

21 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"W oczekiwaniu cudu" - reportaż Joanny Sikory

Te wydarzenia na zawsze zmieniły jego życie. W sierpniu ubiegłego roku dziennikarz z Grodna Jan Roman został pobity przez funkcjonariuszy białoruskiego OMON-u. Trafił też do jednego z grodzieńskich aresztów. Podobnie jak dla wielu Białorusinów, to był dla niego początek nowego życia, nieprzewidywalnego i pełnego niepewności.

20 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Czekając na jerzyki" - reportaż Katarzyny Michalak

Jerzyki to niedoścignieni pogromcy komarów. Za ich pomocą można skutecznie pozbywać się tych nielubianych owadów. Szacuje się, że jeden ptak w ciągu doby może zjeść nawet do 20 tys. komarów i meszek. I choć Kazimierz - najpiękniejsze miasteczko Lubelszczyzny - z wiadomych względów “świeci pustkami”, jego mieszkańcy nie tracą ducha i przygotowują się do sezonu letniego – już dziś myśląc o walce z komarami i meszkami.

19 kwietnia 2021, godz.17:15 i 22:15


"Dom" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ewa Anna i Maciej Mojsakowie od szesnastu lat tworzą dom nie tylko dla swoich dzieci, ale też dla tych, którym go zabrakło. Rodzinny dom dziecka prowadzą w ponad stuletniej drewnianej chacie na białostockich Bojarach. To dom pełen ciepła i otwartości na drugiego człowieka, w którym gość po chwili może się poczuć częścią tego miejsca.

16 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Inny dla innych" - reportaż Joanny Sikory

Doradza milionerom jak wydawać pieniądze, a sam z dużym wysiłkiem trzyma w dłoni długopis. Pisze teksty o przemyśle zbrojeniowym, a nie może sam wyjść z domu. Jego przemówienia są odczytywane w Tajlandii, a pisane w małej podsuwalskiej wsi. Oto bohater reportażu - Marcin Panek.

15 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Pamięć w kamieniu wykuta" - reportaż Anny Bogdanowicz

Na cmentarzu w Berżnikach na Suwalszczyźnie stoi Pomnik – Symbol. To żona i syn zadbali o to, żeby pamięć o Piotrze Szyryńskim i jego współtowarzyszach, patriotach i bojownikach o wolną Polskę nie odeszła w zapomnienie. Ich nazwiska zostały wykute w olbrzymim głazie, który ówczesne władze Polski Ludowej nakazały zniszczyć.

14 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nienasycenie" - reportaż Mai Kwiatkowskiej

Historia, jak z filmu, która wydarzyła się naprawdę. Wypadek, śpiączka i przebudzenie pod wpływem niezwykłego impulsu.

13 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Normalna sprawa" - reportaż Jana Smyka

Łomża pożegnała swojego Honorowego Obywatela - Mieczysława Bruszewskiego – uczestnika powstania warszawskiego. W wieku głęboko emerytalnym, codziennie rano zmierzał do swojej pracowni introligatorskiej w Łomży. Najpiękniejsze lata młodości poświecił sprawom Ojczyzny. Walczył w Powstaniu Warszawskim w batalionie NOW-AK "Gustaw" w Oddziale Specjalnym "Juliusz" na Starym Mieście (tzw. "Tygrysy Woli”). Zmarł w wieku 97 lat.

12 kwietnia 2021, godz.17:15 i 22:15


"Apetyt na życie" - rozmowa z Krzysztofem Krawczykiem

Ten wywiad Magdalena Pietruczak przeprowadziła z Krzysztofem Krawczykiem 22 września 2017 roku. Niecałe dwa lata później Artysta zagrał jeszcze na białostockich Juwenaliach. Był to jeden z ostatnich Jego występów przed dużą publicznością. Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021.

11 kwietnia 2021, godz. 18:05 i 23:05


"Dyrygent z Bojar" - reportaż Andrzeja Danilczuka

Białostockie ślady Jerzego Maksymiuka - opowiada o nich sam Mistrz, który dziś kończy 85 lat. Jerzy Maksymiuk to wybitny dyrygent, kompozytor, pianista - urodzony w 1936 roku w Grodnie, wychowany w Białymstoku. Audycja archiwalna z 1985 roku.

9 kwietnia 2021, godz.17:15 i 22:15


"Zachęta" - reportaż Alicji Pietruczuk

Czy półtora tysiąca złotych od gminy zachęci mieszkańców Michałowa do adopcji bezdomnych psów? To lepsze i tańsze rozwiązanie, niż utrzymywanie psa w schronisku - twierdzą władze Michałowa. Pieniądze nowi właściciele powinni przeznaczyć głównie na opiekę weterynaryjną. Wielu mieszkańców uważa jednak, że miłości do zwierząt nie da się kupić...

8 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Miasto w kadrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pierwsze zdjęcie Białegostoku - z fotografii z 1861 roku patrzą na nas uczniowie klasy VI gimnazjum przy Warszawskiej. Fotografia, kupiona przez pracowników Muzeum Historycznego na jednym z portali, jest podpisana, są na niej też nazwiska uczniów i nauczycieli. Czy takich zdjęć jest więcej? Jaki obraz zachował miasta zachował się na fotografiach sprzed lat? Które z ulic - Sienkiewicza, obecny Rynek Kościuszki czy Warszawska fotografowane było najczęściej?

7 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Śmietnik mojego życia" - reportaż Marcina Mazewskiego

W niewielkiej wsi Słochy Annopolskie w pobliżu Siemiatycz mieści się prywatna galeria sztuki. Znajdują się w niej prace Romana Ogrodnika. Obrazy z różnych okresów twórczości i w najrozmaitszych stylach zdobią także wszystkie ściany domu artysty. Wiele z nich ukrywa fragmenty wspomnień, historii, czasem są odzwierciedleniem fantazji - wyrażanej również w rzeźbach.

6 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Mówi o sobie, że ma duszę pionierki. To ona pierwsza zajęła się ikonami, organizując słynną wystawę w 1985 roku i wzbudzając niegasnące zainteresowanie nimi do dziś. To Joanna Tomalska -Więcek odkrywała artystów żydowskich i przywracała o nich pamięć, szukając ich prac i umawiając się z ostatnimi żyjącymi twórcami. Wreszcie - to ona - opracowała wizerunki słynących cudami obrazów z regionu województwa podlaskiego.

4 kwietnia 2021, godz. 18:05


"Pod dobrą opieką"- reportaż Joanny Sikory

Sztuka zdobienia pisanek, hafty, wycinanki, kwiaty z bibuły czy pająki, jak sama mówi, to dla niej pestka. Krystyna Cieśluk od lat swoim talentem sławi Lipsk nad Biebrzą. Plastyka obrzędowa to nie jedyna jej specjalność. Od lat 70. dokumentuje regionalny śpiew i taniec, a domowe półki uginają się od archiwalnych fotografii i dokumentów.

2 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"On na nas czeka" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Czym dla wierzących jest adoracja Najświętszego Sakramentu? Często mówi się o niej - modlitwa obecności. Czy adoracja to nuda, czy pełne ekspresji spotkanie z kimś najbliższym? Czy białostoczanie chętnie przychodzą? Na te pytania autorka szukała odpowiedzi w wybranych białostockich kaplicach.

1 kwietnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tutaj z wyboru" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ana Apel jest Brazylijką chociaż ma korzenie portugalskie i niemieckie. Wyszła za Polaka, a ślub był w Londynie. Od wielu lat wraz z mężem i dziećmi mieszka w Pilikach koło Bielska Podlaskiego i nie zamierza wracać do ojczyzny. Owszem tęskni bardzo za liczną rodziną, za rozmowami, tamtejszymi zwyczajami, przysmakami i wspólnym biesiadowaniem.

31 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Pisankarka" - reportaż Alicji Pietruczuk

Jest mistrzynią Polski w zdobieniu wielkanocnych pisanek. Te małe dzieła sztuki zachwycają kolorowymi wzorami i precyzją wykonania.

30 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Za pozwoleniem" - reportaż Katarzyny Kozłowskiej

Jedni nazywają to strajkiem włoskim, inni ścieżką zdrowia. Tak rozpatrywanie wniosków o pozwolenie na budowę w Białymstoku oceniają architekci i inwestorzy.

29 marca 2021, godz.17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok