Radio Białystok | Reportaż | "Cała Twoja" – reportaż Doroty Sokołowskiej

"Cała Twoja" – reportaż Doroty Sokołowskiej

07 sierpnia 2019, godz. 22:15

Nigdy nie sądziła, że będzie żyć właśnie tak. Życie konsekrowane widziała jako wielkie wyzwanie i trud nie do uniesienia. Tymczasem pewnego dnia poczuła potrzebę złożenia ślubów Jezusowi i mimo wielu przeszkód - od czterech lat żyje tak, jakby był jej mężem. Odpiera ironiczne komentarze, mówiąc, że taka relacja uczy ją cierpliwości i większej uwagi na drugiego, potrzebującego pomocy człowieka.

Fotolia.com
Fotolia.com

"Cała Twoja" – reportaż Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Anna jest normalną, pracującą, młodą dziewczyną, która zdecydowała się na życie konsekrowane. W czym podobne jest do zwyczajnego małżeństwa? Co jest największym wyzwaniem? I co daje taka bliska relacja z Bogiem?

O tym w reportażu Doroty Sokołowskiej "Cała Twoja"

| red: sk, wsz
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

"Kurs tańca" - reportaż Alicji Pietruczuk

Są piękne, silne i odważne. Joanna, Renata, Emilia i Katarzyna postanowiły zorganizować sesję fotograficzną, by zademonstrować swoją urodę i kobiecość. Chcą pokazać, że mimo amputacji potrafią czuć się kompletne, a protezy stały się częścią ich ciała i ich życia, której nie muszą się wstydzić. Wszystkie mają za sobą długą i bolesną drogę, ale teraz już mogą wszystko, nawet tańczyć…

8 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"W czasach chaosu siej spokój" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

Kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, a rząd wprowadził obostrzenia związane z pandemią, apteki stały się miejscami oblężonymi. Ludzie masowo zaczęli kupować leki. Z tym szaleństwem musieli zmierzyć się farmaceuci.


"Niby cisza, niby spokój" - reportaż Anny Bogdanowicz

Malownicza, niewielka podlaska wieś Kaniuki, przyciągająca na weekendy i urlopy ludzi nie tylko z pobliskich miast, ale również ze stolicy czy odległego Śląska. Wszyscy, a zwłaszcza jej stali mieszkańcy, cenili sobie świeże powietrze, ciszę i spokój. I chociaż - jak mówią niektórzy - nic w tym względzie się nie zmieniło, to jednak wieść o strasznym koronawirusie zakłóciła tę wiejską sielankę...

6 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Dla Ciebie Mamo" - reportaż Hanny Bogoryja - Zakrzewskiej

Osobista historia córki, której mama, osoba po 80-tym roku życia, mieszka na drugim krańcu Polski. Jak ją przekonać do pozostania w domu i przyjęcia pomocy od innych? W dodatku mama czasem po prostu zapomina o zaleceniach Sanepidu i z tego powodu ich nie przestrzega. Córka szuka odpowiedzi wśród znajomych w podobnej sytuacji, u psychologa. Jednocześnie codzienne rozmowy z mamą pokazują, jak ona przeżywa to, co się dzieje wokół i jak zmienia się jej nastawienie do pandemii.

3 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Kiedy patrzę w twoje oczy" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Każda matka najbardziej na świecie pragnie, by jej dziecko przyszło na świat zdrowe i by rozwijało się prawidłowo. Tak też było w przypadku Moniki. Ale pierwsze lata wczesnego dzieciństwa jej syna, a potem córki, upływały bardzo boleśnie. Ciągły krzyk, płacz, autoagresja, bezsilność i brak odpowiedzi na pytanie - dlaczego moje dziecko tak się zachowuje? W końcu diagnoza, która nie pozostawia złudzeń - autyzm.

2 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Szyte z sercem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Większość z nich nigdy się nie poznała, jednak łączy ich wiele. Są z podlaskich miast, miasteczek i wsi. Pracujące, studentki, uczennice, jak również emerytki. Kobiety zdrowe, jak i te walczące z przewlekłymi chorobami. Są wśród nich, choć w znacznej mniejszości, panowie.

1 kwietnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Celebryta" - reportaż Anny Bogdanowicz

Mała, podlaska wieś Plutycze, a w niej tradycyjne gospodarstwo, które od lat prowadzi pan Gienek wraz z synem Andrzejem. Kiedyś był tu spokój, ale od stycznia zaczęły się „wycieczki” ciekawskich z całej niemal Polski. Wszystko to za sprawą telewizyjnego serialu dokumentalnego, w którym wystąpili rolnicy. Niezapowiadane codzienne najazdy nie ustały nawet w obliczu zagrożenia koronawirusem, a w internecie aż roi się od głupawych filmików, które ośmieszają szczerych i pracowitych podlaskich rolników...

31 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Ptaszek" - reportaż Jana Smyka

Franciszek Januszewicz w Mikołówce koło Szypliszek założył mini zoo i prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Trafiają tutaj zwierzęce kaleki i sieroty z całej Polski. Pan Franciszek od dzieciństwa lubił przyrodę i zwierzęta. Kiedy profesja kowala przestała się opłacać, pasja stała się sposobem na życie.

30 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Dom w teatrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej i Olgi Gordiejew [wideo]

To jest prawdopodobnie najmniejszy teatr, jaki można sobie wyobrazić - zaledwie kilka foteli przejętych po dawnym Kinie Pokój, równie maleńka scena, a wszystko w prywatnym domu, w centrum Supraśla. Ten dom należał kiedyś do Zachertów, a potem do rodziny Krzysztofa Zemło i liczy sobie sto lat. Teatr, jaki stworzył w nim absolwent Akademii Teatralnej Krzysztof Zemło - jest teatrem formy i lalki, światła i cienia.

27 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Włochy na wojnie z wirusem" - reportaż Olgi Mickiewicz

Pandemia koronawirusa przybiera coraz bardziej niepokojące rozmiary. We Włoszech zanotowano siedemdziesiąt cztery tysiące zakażonych, zmarło tam ponad siedem i pół tysięca pacjentów.

26 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Jesteśmy daleko" - reportaż Anny Dudzińskiej

Polacy w różnych częściach świata znaleźli się w nowej sytuacji. Do tej pory mogli wrócić do kraju właściwie w każdej chwili. Bariera odległości była tylko w głowie. Wystarczyło kupić bilet na samolot czy wsiąść do samochodu i po paru godzinach było się w domu. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna.

25 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Pani Tereska" - reportaż Joanny Sikory

W swoich ramionach tuliła tysiące dzieci. Każdym z noworodków opiekowała się z największą troską i czułością. To wszystko z miłości do ludzi i pracy - mówi z uśmiechem położna Teresa Markowska.

24 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Narodziny drzewa" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Drzewo i las - natchnienie artystów, symbol trwałości i niezmienności, świetne miejsce wypoczynku, dostarcza tlenu, ale też materiału na meble czy papier. Dookoła nas są ich miliony, ale żeby wyrosło jedno, trzeba czekać nawet kilkadziesiąt lat. Reportaż to opowieść jak powstaje drzewo - od nasionka po śmierć przez ścięcie. Rzadko dożywa naturalnej starości...

23 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Cena wolności" - reportaż Dominiki Dębskiej

Chcę wierzyć, że dzięki temu uda się powstrzymać epidemię. Rząd zamknął szkoły i przedszkola, wielkopowierzchniowe sklepy, bary i restauracje, zamknął granice. Wiele osób postanowiło posłuchać zaleceń i najbliższy czas spędzić w domu.

19 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Żyje się tu dość wygodnie" – reportaż Gabrieli Walczak

Jak się żyje na Wygodzie, dzielnicy ogrodów, ogródków, domów i domków pamiętających historię kolejnych pokoleń, zapisaną w rodzinnych przekazach i pamięci?

20 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Bałagan w poezji" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jest wybitnym reżyserem, jego sztuki zapadają w pamięć, a cykl „Krótkich kursów…” to już kultowe przedstawienia. Mało kto wie, że Wojciech Szelachowski imał się różnych zajęć, kiedyś miał nawet własny kiosk z gazetami. Od zawsze jednak jest wierny jednej sprawie - to poezja, którą pisze od wczesnej młodości.

18 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Jadźka supraślanka cz. II" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Czy można żyć pięknie w czasach wojny? Gdy żyjemy z dnia na dzień, bo nikt nie wie co przyniesie jutro? Gdy widzimy, jak znika świat, który współtworzyliśmy, jak znikają ludzie, którzy żyli z nami w jednym miasteczku. Bohaterka reportażu, Jadwiga Żelążyk udowadnia, że tak. Dzieli się swoją opowieścią, by ocalić od zapomnienia historię swojej społeczności.

17 marca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Droga do domu" - reportaż Joanny Sikory

Życie pisze dziwne scenariusze. Od kilku dni nasze przypomina sceny z filmu katastroficznego. To też czas kiedy przed wszystkim myślimy o swoich bliskich. Autorka reportażu sprawdza, co dzieje się z jej przyjacielem, który - jak się okazuje - w ostatniej chwili przed zamknięciem granic wraca do Polski z Wietnamu.

16 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Zapiski z miejsca zbrodni" - audycja dokumentalna Adama Klimiuka

Ponary - mała podwileńska wieś letniskowa - stała się miejscem jednej z najokrutniejszych zbrodni ludobójstwa. W czasie II wojny światowej zamordowano tam około 100 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej, polskich i żydowskich mieszkańców Wilna i okolic. Wykonawcami zbrodniczego planu Niemców byli kolaborujący z nimi Litwini.

15 marca 2020, godz. 18:05


"Trochę inne zakupy" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

To niecodzienna sytuacja, która wywołuje lęk, panikę, poczucie zagrożenia. Kiedy w Polsce ogłoszono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, ludzie zaczęli szturmować hipermarkety, by zrobić zapasy na najbliższe tygodnie.


"Śmieszki, traszki i kumaki" - reportaż Joanny Sikory i Gabrieli Walczak

Zbliża się czas żabich godów. Płazy wiedzione instynktem podejmują ryzykowną wędrówkę i często giną pod kołami samochodów. Ustawione wzdłuż dróg płotki nie zawsze je ochronią, a akcje przenoszenia zwierząt przez jezdnie są doraźne. Bez wyobraźni projektantów dróg i kierowców nie ochronimy żab. Nasz barwny i bogaty świat zniknie. A pamiętajmy, że z płazami wiele nas łączy…

12 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Nauka przyjaźni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Helena Bohle-Szacka była białostoczanką, emigrantką, projektantką mody. Wśród wielu jej talentów w pamięci bliskich pozostał jeden szczególny - talent bycia przyjacielem. Była plastyczką, emigrantką z 1968 roku, projektantką mody, a w latach 80. w Niemczech, do których wyjechała, prowadziła otwarty dom, organizowała przesyłki nielegalnych materiałów drukarskich, a także leków i żywności do Polski.

11 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Jadźka supraślanka cz. I" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Jadwiga Żelążyk urodziła się w przedwojennym Supraślu i mieszka w nim do dzisiaj. Jak mówi, nie zamieniłaby Supraśla na najpiękniejsze miasto świata. Miała 8 lat, gdy wybuchła wojna. Widziała przetaczające się przez swoje miasteczko armie i dobrze pamięta ślady, jakie każdy z okupantów zostawił po sobie. Jednak nie jest to tylko opowieść o wojennych zniszczeniach i tych widocznych, i w wymiarze etycznym.

10 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Receptura na życie" - reportaż Alicji Pietruczuk

„ZAZ Wytwórnia” - ta niewielka manufaktura jest ich światem - miejscem, w którym każdego dnia pokonują swoje słabości i uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Ponad 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi pracuje tu przy produkcji świeżych makaronów oraz pierogów, które trafiają do sklepów, restauracji i indywidualnych odbiorców.

9 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Słaba płeć" - reportaż Anny Bogdanowicz

Kobiety bez względu na wiek, urodę, wykształcenie czy status społeczny zasługują na szacunek, wsparcie i pomoc płci przeciwnej. Niestety - zdarza się, że zagrożenia spotykają panie właśnie ze strony mężczyzn. Jak się temu przeciwstawić, jak nie zostać ofiarą przemocy, jak poradzić sobie z napastnikiem?

6 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Zapachy serca" - reportaż Anny Bogdanowicz

Dom Państwa Teresy i Mariana Gołaszewskich w Gibach zawsze pachnie cynamonem i jabłkami. Dziewięć lat temu swój agroturystyczny biznes zamienili na „biznes serca” dając poczucie bezpieczeństwa, troski i miłości czwórce dzieci.

5 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Francuz na polskiej licencji" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Nicolas Szerszeń już w wieku 6 lat zaczął trenować siatkówkę pod czujnym okiem ojca, byłego polskiego siatkarza. Choć wychował się we Francji i karierę sportową rozpoczął w podparyskim klubie Conflans Andresy Jouy VB, Nicolas czuje przywiązanie do Polski. Zaczął grę w PlusLidze i w sezonie 2019/2020 jest zawodnikiem Ślepska Malow Suwałki.

4 marca 2020, godz. 17:15 i 22:30


"W Wenecji wszystko gra" - reportaż Agnieszki Szwajgier i Justyny Godz

Sobotnie popołudnie. Dwie dziennikarki Studia Reportażu i Dokumentu biorą udział w Karnawale Weneckim. Podczas świętowania na Placu Św. Marka do jednej z nich przychodzi wiadomość z Polski. To informacja o tym, że w rejonie Lombardii i Wenecji Euganejskiej lawinowo przybywa osób zakażonych koronawirusem. Muzyka na placu nie przestaje grać. Wenecki Karnawał trwa. Dopiero po weekendzie weneckie władze postanowią anulować ostatnie dwa dni Karnawału, a włoskie media napiszą o tym, że maski karnawałowe zamieniają się w maski sanitarne...

3 marca 2020, godz. 17:15 i 22:30


"Pomoc" - reportaż Antoniego Rokickiego

370 tysięcy złotych – tyle pieniędzy udało się zebrać pewnej mieszkance Siedlec, która twierdziła, że zbiera środki na leczenie choroby nowotworowej. Po kilku miesiącach internetowej zbiórki, w którą zaangażowana była również rodzina kobiety, okazało się, że Agata K. nie jest chora. W zbiórce wzięło udział ponad 6 tys. osób z całej Polski.

2 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Przestępni" - reportaż Edyty Wołosik

Taki dzień zdarza się raz na cztery lata. Związany jest z rokiem przestępnym. Jak do tego podchodzą ci, którzy urodzili się 29-go lutego i co o nich mówią gwiazdy?

28 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:30


"Narwiański podróżnik" - reportaż Joanny Sikory

Gdyby nie kilka przypadków Alan Duben nigdy by nie przyjechał do Tykocina. Amerykański antropolog odnalazł rodzinną miejscowość swojej babci Chaji Kurlander prawie 110 lat po tym jak z niej wyjechała. Babcia uciekła do USA w poszukiwaniu lepszego życia na początku XX wieku. Natomiast on przyjechał do Polski, aby poznać świat, który opuściła.

27 lutego 2020, godz.17:15 i 22:15


"Dom w dolinie" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dolina, jako miejsce najważniejsze w życiu - tak można podsumować wybór miejsca, a potem mieszkanie i tworzenie na wzgórzu w Drozdowie. Wybrał je poeta i dramaturg Henryk Gała i przeniósł się tu z Wrocławia w latach siedemdziesiątych. Zmarły 17 lutego Henryk Gała zasłużył się dla łomżyńskiej kultury, zakładał w Łomży teatr lalek i orkiestrę symfoniczną, organizował liczne spotkania poetyckie i nadawał kierunek kulturalnemu rozwojowi miasta.

26 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Jednym dłutem" - reportaż Renaty Metelickiej

Pisze wiersze, wierzy, kocha anioły. Ryszard Myśliwiec, ze wsi Kamienna Stara, jest artystą. Każdego dnia najpierw sięga po dłuto i wyczarowuje nim w drzewie świątki, anioły, twarze...

25 lutego 2020; godz. 17:15 i 22:15


"Wiedźma dla ludzi" - reportaż Anny Bogdanowicz

Biebrzańskie bagna, łąki i lasy, a wśród nich wieś Kulesze - to teraz jej miejsce na ziemi. Nietuzinkowa, kolorowa, zagadkowa, dużo wie i wiele potrafi – taka jest Agnieszka Zach. Często można ją spotkać, jak boso zbiera zioła, rozmawia z łosiami czy oprowadza turystów po bagnach.

24 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Ożeż..., czyli jak przeklinać ładniej" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Podobno ośmiu na dziesięciu Polaków lubi rzucić mięsem. Przeklinanie  kojarzyło się z brakiem wychowania, dobrych manier czy towarzyskiej ogłady. Tymczasem teraz - gdzie się nie obrócisz, usłyszysz słowa uznawane za obelżywe i przy okazji równouprawnienie widać wszędzie: klną kobiety i mężczyźni, mali i duzi, profesorowie i robotnicy.

21 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Specjały pana Polikarpa" - reportaż Renaty Redy

Od prawie pół wieku związany jest z Augustowem - znany cukiernik Polikarp Augustyniak. Jego jagodzianki słynne są w całej Polsce. Znalazły się na "Liście produktów tradycyjnych" Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ale nie tylko z tego wypieku cukiernik jest dumny. Produkuje różne słodkości oparte o tradycyjne receptury.

20 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok