Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Artyści z Czech, Izraela i Japonii na jednej scenie – trwa festiwal teatralny "Metamorfozy Lalek"
Teatry lalkowe z przedstawieniami dla dorosłych widzów, m.in. z Polski, Czech, Białorusi, Estonii, Izraela i Japonii można zobaczyć podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek" w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Spektakle z myślą o dorosłych
Festiwal, który odbywa się co dwa lata, organizowany jest przez Białostocki Teatr Lalek przy współudziale Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. "Metamorfozy Lalek" mają pokazać, że teatr lalek jest nie tylko dla dzieci, a są spektakle tworzone także z myślą o dorosłych. Tegoroczny festiwal zakończy się 22 czerwca.
"Metamorfozy Lalek" rozpoczęły się w piątek wieczorem pokazem muzycznego spektaklu BTL "Little Shop of Horrors" o perypetiach skromnego właściciela kwiaciarni, który przez przypadek staje się posiadaczem "krwiożerczej" rośliny. Jak mówią twórcy z białostockiego teatru, słynny broadwayowski musical autorstwa Howarda Ashmana i Alana Menkena skradł serca tysięcy widzów na całym świecie. Także spektakl BTL został bardzo dobrze przyjęty.
17 profesjonalnych teatrów lalek z całego świata
W sumie podczas całego festiwalu zaprezentuje się 17 profesjonalnych teatrów lalek z 11 krajów świata m.in. z Czech, Białorusi, Estonii, Izraela, Japonii i oczywiście z Polski. Będzie można zobaczyć 21 spektakli profesjonalnych. Dodatkowo w Akademii Teatralnej swoje propozycje zaprezentują studenci.
Na scenie profesjonalnej - jak wcześniej zapowiadali organizatorzy - pokazane zostaną m.in. spektakle teatrów z Czech. Teatr Drak pokaże "Białego kła" na podstawie powieści Jacka Londona o tym samym tytule, a Teatr Alfa "Trzech silnych mężczyzn na drodze" - opowieść o trzech braciach, którzy wyruszają w świat.
W programie znalazły się też spektakle dwóch japońskich teatrów i będzie to jedna z niewielu okazji, by zobaczyć sztukę nawiązującą do tradycji teatru lalkowego bunraku. Na scenie w BTL wystąpi też estoński Teatr Nuku ze spektaklem "Bon Voyage i inne kłamstwa" oraz węgierski Mesebolt Babszinhaz, który pokaże "Nagiego króla".
Wśród polskich przedstawień widzowie zobaczą m.in. "Pomnik" Wrocławskiego Teatru Lalek oraz spektakle gospodarza festiwalu, czyli BTL.
W ramach imprez towarzyszących zaplanowano koncert Górczyński/Palmer/Wiracki "William's Things" inspirowany poezją Williama Blake'a, a także wystawę oraz promocję książki "Nasz BTL. Scena dla dorosłych".
Festiwal został sfinansowany ze środków ministerstwa kultury oraz z budżetu Białegostoku.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie festiwalu.
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...
Prowadzący:
Andrzej Bajguz