Artyści z Czech, Izraela i Japonii na jednej scenie – trwa festiwal teatralny "Metamorfozy Lalek"

16.06.2019, 07:44, akt. 08:13

Teatry lalkowe z przedstawieniami dla dorosłych widzów, m.in. z Polski, Czech, Białorusi, Estonii, Izraela i Japonii można zobaczyć podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek" w Białymstoku.


"Metamorfozy Lalek", fot. Monika Kalicka
"Metamorfozy Lalek", fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Artyści z Czech, Izraela i Japonii na jednej scenie – trwa festiwal teatralny "Metamorfozy Lalek" - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Spektakle z myślą o dorosłych 

Festiwal, który odbywa się co dwa lata, organizowany jest przez Białostocki Teatr Lalek przy współudziale Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. "Metamorfozy Lalek" mają pokazać, że teatr lalek jest nie tylko dla dzieci, a są spektakle tworzone także z myślą o dorosłych. Tegoroczny festiwal zakończy się 22 czerwca.

"Metamorfozy Lalek" rozpoczęły się w piątek wieczorem pokazem muzycznego spektaklu BTL "Little Shop of Horrors" o perypetiach skromnego właściciela kwiaciarni, który przez przypadek staje się posiadaczem "krwiożerczej" rośliny. Jak mówią twórcy z białostockiego teatru, słynny broadwayowski musical autorstwa Howarda Ashmana i Alana Menkena skradł serca tysięcy widzów na całym świecie. Także spektakl BTL został bardzo dobrze przyjęty.


17 profesjonalnych teatrów lalek z całego świata 

W sumie podczas całego festiwalu zaprezentuje się 17 profesjonalnych teatrów lalek z 11 krajów świata m.in. z Czech, Białorusi, Estonii, Izraela, Japonii i oczywiście z Polski. Będzie można zobaczyć 21 spektakli profesjonalnych. Dodatkowo w Akademii Teatralnej swoje propozycje zaprezentują studenci.

Na scenie profesjonalnej - jak wcześniej zapowiadali organizatorzy - pokazane zostaną m.in. spektakle teatrów z Czech. Teatr Drak pokaże "Białego kła" na podstawie powieści Jacka Londona o tym samym tytule, a Teatr Alfa "Trzech silnych mężczyzn na drodze" - opowieść o trzech braciach, którzy wyruszają w świat.

W programie znalazły się też spektakle dwóch japońskich teatrów i będzie to jedna z niewielu okazji, by zobaczyć sztukę nawiązującą do tradycji teatru lalkowego bunraku. Na scenie w BTL wystąpi też estoński Teatr Nuku ze spektaklem "Bon Voyage i inne kłamstwa" oraz węgierski Mesebolt Babszinhaz, który pokaże "Nagiego króla".

Wśród polskich przedstawień widzowie zobaczą m.in. "Pomnik" Wrocławskiego Teatru Lalek oraz spektakle gospodarza festiwalu, czyli BTL.

W ramach imprez towarzyszących zaplanowano koncert Górczyński/Palmer/Wiracki "William's Things" inspirowany poezją Williama Blake'a, a także wystawę oraz promocję książki "Nasz BTL. Scena dla dorosłych".

Festiwal został sfinansowany ze środków ministerstwa kultury oraz z budżetu Białegostoku.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie festiwalu


źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Jubileusz 45-lecia pracy literackiej Elżbiety Kozłowskiej-Świątkowskiej


Elżbieta Kozłowska -Świątkowska świętuje jubileusz 45-lecia pracy literackiej i z niezwykłą wrażliwością maluje obrazy ze słów.



Wystawa „Na krawędzi” w Galerii Sleńdzińskich


Można odnieść podobne wrażenie, gdy patrzymy ogromne prace Anny Panek, zawieszone w oknach i w samej galerii. Przywołują pola kolorowych kwiatów albo miłe obrazy z dzieciństwa u babci, gdy rozwieszała kolorową pościel na sznurach.



Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży przygotowuje się do jubileuszu


Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży przygotowuje się do jubileuszu swojego 50-lecia. Rozpoczęła działalność jako Biuro Wystaw Artystycznych wtedy, gdy Łomża stała się stolicą własnego województwa, czyli w 1975 r. i od tamtej pory w różnej formie i w różnych lokalizacjach działa nieprzerwanie.



"O co biega?”


Teatr Dramatyczny sezon zaczyna od farsy. Za tydzień zobaczymy spektakl "O co biega?“ - pełną zaskakujących zwrotów akcji historię o życiu w spokojnym angielskim miasteczku



Białystok. Tożsamość przez sztukę


Co sprawia, że miasto przestaje być anonimowe? Jak obiekty artystyczne w przestrzeni miejskiej budują tożsamość miasta? I czy Białystok - ma szansę stać się miejscem, które będzie się dobrze kojarzyć?



"Kaczmarski lirycznie"


"Kaczmarski lirycznie" to koncert nowych piosenek Zbigniewa Łapińskiego do tekstów Jacka Kaczmarskiego w aranżacjach Pawła Puszczało, w wykonaniu Justyny Panfilewicz i Zuzy Wiśniewskiej.



Kulinarna Suwalszczyzna


Co wyróżnia kuchnię Sejn, Augustowa, Puńska, Szypliszek, Mikaszówki czy Wigier? O kuchni z tych okolic pisze Michał Skoczek w książce "U Pana Boga przy stole. Suwalszczyzna. Przewodnik po lokalnych przysmakach i smakach" - to już drugi tom kulinarnej serii, pierwsza powstała ze śp. Pawłem Kotwicą.



Jubileusz 80-lecia świętuje Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu


Tę szkołę i to miejsce wybierają Ci, którzy odkrywają, że mogą wyrazić kolorem i kształtem rzeczy, których nie potrafią wypowiedzieć w żaden inny sposób. Nie mają słów na opisanie i oswojenie świata a barwy, faktury.



Dzień bluesa - Martyna Zaniewska i Patryk Ołdziejewski


Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego w rocznicę urodzin B.B. Kinga, czyli 16 września obchodzimy Dzień Bluesa. Od wielu lat w ramach Polskiego Dnia Bluesa w białostockiej Alei Bluesa pojawiają się nowe tabliczki z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania tego gatunki muzyki.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



Pomoc dla powodzian

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok