Koncerty, spektakle i wystawy na zakończenie wakacji – rozpoczyna się festiwal Wschód Kultury/ Inny Wymiar

29.08.2019, 04:28, akt. 09:34

Koncerty, wystawy, spektakle teatralne i taneczne, a także spacery z historią w tle złożą się na rozpoczynający się 29 sierpnia w Białymstoku festiwal Wschód Kultury/ Inny Wymiar. Impreza pokazuje różnorodność kultury szeroko rozumianego Wschodu.


źródło: bialystok.pl
źródło: bialystok.pl


0:00
0:00
Koncerty, spektakle i wystawy na zakończenie wakacji – wkrótce festiwal Wschód Kultury/ Inny Wymiar - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do 1 września, w różnych miejscach w Białymstoku - zarówno w placówkach kultury, ale też w przestrzeni miejskiej - zaplanowano kilkadziesiąt różnych wydarzeń.



Zobacz harmonogram festiwalu 



Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przypomniał w poniedziałek (19.08) na konferencji prasowej, że festiwal Wschód Kultury odbywa się od 2013 r. na przełomie sierpnia i września i jest to impreza, która pokazuje dorobek kulturalny wschodniej części Polski (przed Białymstokiem wydarzenia w ramach Wschodu Kultury organizowano również wcześniej w Lublinie i Rzeszowie), ale też krajów Partnerstwa Wschodniego.


Stanowimy taką swoistą bramę dla tych twórców kultury na zachód, by tu właśnie, na ścianie wschodniej mieli okazję pokazać swój dorobek artystyczny, swój dorobek kulturalny i myślę, że świetnie z tego korzystają, że jesteśmy takimi ich ambasadorami tutaj, na terenie Polski, a jednocześnie dalej na Europę i ma świat - mówił Rudnicki.


Dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska dodała, że festiwalowe wydarzenia to efekt współpracy placówek kultury z organizacjami pozarządowymi w Białymstoku, krajami partnerstwa Wschodniego ale wszystko dzieje się - jak to określiła - "nie tylko w kulturze wschodu, ale w takim tyglu kulturowo-narodowościowo-religijnym". "To jest chyba ważne, że tu się godzą wszystkie żywioły i myślę, że bardzo przyjemnie i skutecznie" - dodała.

Grażyna Dworakowska podkreśliła, że festiwal to wydarzenia z wielu dziedzin kultury.


"Creme de la creme" współczesnej sztuki ukraińskiej

Na przykład galeria "Arsenał" pokaże wystawy dwóch znanych i cenionych twórców z Ukrainy. Malarstwo artystki Vlady Ralko festiwalowa publiczność zobaczy na wystawie "Widmo wolności. Wersja". Druga wystawa to "Wilk w worku" Mykoły Ridnego (instalacje, filmy). Dyrektor "Arsenału" Monika Szewczyk powiedziała, że oboje twórcy to "creme de la creme" współczesnej sztuki ukraińskiej, a artyści poruszają w swych pracach tematykę obecnych realiów Ukrainy i je komentują.

Wystawom będzie towarzyszyć projekcja serii filmów "Hanoi Hello!" Wojciecha Gilewicza, które będą pokazywane w różnych miejscach w Białymstoku. Na filmach rejestrowano codziennie życie uliczne na Dalekim Wschodzie "Chcieliśmy te prace umieścić w kontekście za każdym razem jakimś szczególnym" - dodała Szewczyk.

Historyczne spacery "Znikające miejsca i ludzie" organizuje w ramach festiwalu Galeria im. Sleńdzińskich. Dyrektor tej placówki Jolanta Szczygieł-Rogowska poinformowała, że tegorocznym tematem będzie dzielnica Białegostoku - Dojlidy. Nie zabraknie opowieści o fabrykantach, pałacach, browarnictwie, a nawet kąpielisku, gdzie zaplanowano wystawę strojów kąpielowych.


Koncert muzyki etnicznej na zakończenie festiwalu 

Festiwal zakończy 1 września wieczorny koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej, w którym wystąpią Twinkle Brothers&Trebunie Tutki oraz Afro Celt Sound System. Rozbrzmiewać będzie muzyka etniczna w różnym wymiarze.

Festiwal Wschód Kultury jest dofinansowany ze środków ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego za pośrednictwem Narodowego Centrum Kultury (kwota 375 tys. zł), 411,5 tys. dokłada miasto Białystok - poinformowała dyrektor BOK Grażyna Dworakowska.

Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny, na niektóre obowiązują bezpłatne wejściówki.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Kulturalna Majówka u fotografika Adama Wajraka


Adam Wajrak jest dziennikarzem i przyrodnikiem, mieszka w Puszczy Białowieskiej, pisze o niej książki, opowiada w swoim podcaście - Tropem Wajraka, włącza się w ochronę puszczańskiego świata.



Kulturalna Majówka u artystki Marzanny Szkuty [zdjęcia]


Tworzy biżuterię inspirowaną naturą. Przyrodę uważa za żywy organizm - świat należący nie tylko do ludzi, ale też innych żywych istot. Marzanna Szkuta mieszka w sercu Puszczy Białowieskiej, tam uczy ludzi etycznego i bezpiecznego funkcjonowania w świecie.



Kulturalna Majówka z ilustratorką Marią Dek


Jej dom jest artystycznym spełnieniem marzenia o wolności. Twórczo przygląda się światu, wychowując dwóch urwisów i prowadząc z mężem agroturystykę w Białowieży. Maria Dek przede wszystkim jednak ilustruje, a w książkach prowadzi pełne absurdalnego humoru pogawędki z widzem.



Kulturalna Majówka u malarki Barbary Bańki [zdjęcia]


Urodziła się w "wielkim lesie" i od razu z Puszczą Białowieską stali się przyjaciółmi. Barbara Bańka - artystka, malarka, fotografka, przewodniczka - pracuje i mieszka w Białowieży. Jej prace, które podziwiać można w Barbara Bańka Atelier, są opowieścią o istocie prawiecznego lasu, jego energii, tajemnicach, uroku stworzeń w nim mieszkających.



W Muzeum Przyrodniczo-Leśnym w Białowieży można zobaczyć wystawy artystów Związku Polskich Fotografów Przyrody [zdjęcia]


Będąc w Białowieży nie można nie zajechać do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieskim Parku Narodowym. Tam też możemy oglądać wystawy artystów Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.



Festiwal "Poezja w Puszczy"


Od ostatniej "Poezji w Puszczy” upłynęły 4 lata, ale ten kameralny festiwal, który ma miejsce w Świnorojach w Dworku Rousso cały czas się rozwija. Jego kameralna formuła jest niezmienna - czytanie na żywo poezji w puszczy, a także spotkania autorskie - to podstawa kontaktu poezji z odbiorcą.



Historia programów kulturalnych Radia Białystok. Wspominamy Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę


W tym roku przypominamy historię programów kulturalnych Polskiego Radia Białystok. Już wiemy, że wszystko zaczęło się 1975 roku (najprawdopodobniej), czyli przed nami półwiecze istnienia tematyki kulturalnej na naszej antenie.



Iwona Zinkiewicz o swojej fascynacji historią regionu i książce "Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat"


"Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat" - to tytuł książki opisującej historię dwóch mieszczańskich wsi Bielska autorstwa Iwony Zinkiewicz.



Prace dyplomowe uczniów liceum plastycznego w Supraślu na wystawie w Muzeum Karnego


Abiturienci odebrali pod koniec tygodnia świadectwa i czekają na maturę, a szkoły artystyczne zaprezentowały prace dyplomowe uczniów. Są wyjątkowe: świeże, energetyczne, pracochłonne i bardzo oryginalne.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok