Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Dwie nowe wystawy w białostockiej Galerii Arsenał
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dwie nowe wystawy blisko natury proponują nam Małgorzata Niedzielko i Patrycja Orzechowska w Galerii Arsenał.
Małgorzata Niedzielko znana rzeźbiarka, autorka obiektów, rysunków, instalacji. Autorka repliki przedwojennej rzeźby psa Kawelina w Parku Planty w Białymstoku. Angażuje się w działania społeczne i edukacyjne; od 2005 roku prowadzi pracownię rzeźby w Liceum Plastycznym w Supraślu.
Patrycja Orzechowska artystka wizualna, autorka książek artystycznych; zajmuje się fotografią, kolażem, instalacją, zbieractwem, grafiką użytkową i filmem Mieszka i pracuje w Gdańsku.
Obie na początek zapraszają do poznania znaczeń słów, którymi zatytułowały swoje wystawy.
Nowym wystawom w Galerii Arsenał towarzyszą liczne wydarzenia dodatkowe, zapraszamy do Galerii wszystkich zainteresowanych Anhedonią i retrogradacją.
Anhedonia to stosowany w psychologii i psychiatrii termin oznaczający obniżoną zdolność odczuwania przyjemności i radości. I nie jest pociechą fakt, że towarzyszy jej często zobojętnienie również na emocje negatywne, poczucie ogólnego znieczulenia emocjonalnego. Tracimy radość życia, popadamy w apatię, która otula nas obojętnością. Pogłębić ten stan może tragedia osobista albo po prostu zmiana pór roku, jak jesienne zamieranie ogrodu; także nastroje społeczne i polityczne, zmiany klimatyczne, warunki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu, a które mają ogromny wpływ na nas. Małgorzata Niedzielko pochyla się nad drobnymi codziennymi sygnałami tego stanu, kolekcjonuje wrażenia i wiąże je z banalnymi przedmiotami, lekko balansując na krawędzi uczuć.
Szczegółowe godziny spotkań z artystkami są na stronie Galerii Arsenał.
Maleńkie siedlisko pod Zabłudowem w środku lasu staje się sceną dla artystów, przygodą dla widzów i miejscem spotkań ludzi zarażonych kulturalnym "bakcylem".
85 urokliwych miast i miasteczek, a w nich: niesamowite historie z magnatami, czarownicami, a nawet słonicą i diabłami w rolach głównych.
To okazja by zobaczyć jak zmieniały się tkaniny dwuosnowowe na przestrzeni kilku wieków, jakie wzory i kolory cieszyły się uznaniem naszych przodków. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej otwarto wystawę "Polska tkanina dwuosnowowa". Zobaczymy na niej około 60 dywanów.
W Galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce otwarto międzynarodową wystawę zbiorową.
To dwa ostatnie dni na spotkanie z teatrem i sztuką - dziś (07.08) międzynarodowy festiwal teatralny WERTEP zagości w Hajnówce, a w poniedziałek (08.08) można spędzić cały dzień na oglądaniu przedstawień w Bielsku Podlaskim.
70 unikatowych prac plastycznych, które przywołują kobiece doświadczenie obozu koncentracyjnego, można od środy (03.08) oglądać w Galerii Parter w Książnicy Podlaskiej.
AugustOFF Live Festiwal, Pływanie na byle czym "Co ma pływać nie utonie" z Polskim Radiem Białystok, Granie w Bramie - to tylko część wakacyjnych atrakcji, które czekają na nas w Augustowie.
Gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę (31.07) na przepięknie położonej, plenerowej scenie przy Muzeum w Praniu. Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2021 trafił do Zbigniewa Macheja za tom 2020.
Tegoroczna laureatka Fryderyka - najważniejszej polskiej nagrody muzycznej - prof. Lilianna Stawarz wystąpi w niedzielę (31.07) z recitalem w Białymstoku.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz