Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Fotograf Magdalena Sobczak podróżuje po Podlasiu - powstał projekt "Polska moje podwórko"
"Mam na imię Magdalena, jestem fotografem i zbieram historie bez retuszu" - tak mówi autorka projektu "Polska moje podwórko". Czego Magdalena Sobczak - ta młoda dziewczyna z Wielkopolski szuka na podlaskich wsiach?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Mam na imię Magdalena, jestem fotografem i zbieram historie bez retuszu" - tak mówi autorka projektu "Polska moje podwórko". Czego Magdalena Sobczak - ta młoda dziewczyna z Wielkopolski szuka na podlaskich wsiach? Czego możemy dowiedzieć się o podwórkach, jej mieszkańcach i zarazem o nas samych? Z Magdaleną Sobczak podróżująca po naszym regionie rozmawia Andrzej Bajguz.
Zdjęcia i opowieści o wiejskich podwórkach na Podlasiu znajdziemy na profilu Facebookowym "Polska moje podwórko". Ten projekt powstał dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z Magdaleną Sobczak rozmawia Andrzej Bajguz.
Brodaci, doskonale zbudowani, z dziką energią w oczach i rękoma wielkości bochnów chleba. Oto wikingowie - postacie z odległej historii, które dziś, za sprawą platform streamingowych z serialami, goszczą na szklanych ekranach, fascynując i kobiety, i mężczyzn.
Wyjątkowa wystawa w wyjątkowym miejscu - budynku dawnej synagogi Cytronów. W Galerii Kultury Żydowskiej w Białymstoku przy ul. Waryńskiego oglądać można prace artystów z diaspory żydowskiej.
"Intrawersum" - czyli kobiety pełne energii powstałe w wyobraźni można oglądać w galerii w Domu Kultury Śródmieście przy ul. Kilińskiego w Białymstoku.
Miały być piękne, skromne, i …nie nazbyt wykształcone. Tak u schyłku epoki wiktoriańskiej traktowano kobietę. Wyraźnie widać to na wystawie w białostockim ratuszu, gdzie oglądać można "Prezentacje debiutantek na brytyjskim dworze”.
Czy znacie stronę skorupy.bialystok.pl? Nie? To czas nadrobić tę zaległość.
Kolaborantka czy też lekarka-chirurg wierna etosowi, by udzielić pomocy medycznej wszystkim bez względu na to, kim są? Ten dylemat będzie nam towarzyszył podczas lektury debiutanckiej powieści Anny Rybakiewicz "Lekarka nazistów”. Akcja książki osadzona jest w wojennych realiach m.in. miasta tej pisarki - Łomży, a także w Nowogrodu, Warszawy i Wiednia.
"Polish Stories” z kompozycjami Mikołaja Hertla, Mikołaja Piotra Góreckiego, Alicji Gronau i Krzysztofa Herdzina to najnowsza płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Ekipa filmowa zakończyła prace na Podlasiu nad kolejną częścią filmu z serii "U Pana Boga...". W ostatnich dniach zdjęcia kręcono m.in. w Sokółce.
Oczywiście nigdy nie było tak łatwo nagrać płyty, jak teraz, choćby w domowych warunkach, czasem online, z kimś oddalonym o tysiące kilometrów (i nigdy się nie spotkać), ze wsparciem technologii, która pozwala na bycie one-man-bandem, ale co dalej?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz