30-lecie Teatru Wierszalin

24.01.2021, 10:37, akt. 11:06

Jedna z najciekawszych scen teatralnych - supraski Wierszalin wkroczył w 30-lecie swego istnienia.


Teatr Wierszalin w Supraślu, fot. Joanna Szubzda
Teatr Wierszalin w Supraślu, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
30-lecie Teatru Wierszalin - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wierszalin od zawsze związany jest z regionem północno-wschodniej Polski, przez nazwę, która nawiązuje do Grzybowszczyzny i Proroka Ilji, który w osadzie Wierszalin chciał stworzyć nowy porządek świata. O sekcie powstało jedno z najdłużej granych przedstawień - "Reportaż o końcu świata", ale Piotr Tomaszuk, założyciel teatru, zawsze nawiązywał tematami, barwnością kultury, światem dźwięków czy mieszkających tu ludzi do Podlasia.

Przez Wierszalin przetoczyło się mnóstwo wspaniałych aktorów, a jeden z nich - Rafał Gąsowski - jest związany ze sceną od dwudziestu lat. Wszyscy mówią o cudownym przypadku, że właśnie tak trafili do teatru, ale jednocześnie o przeznaczeniu.

Podobnie jest z publicznością - raz rozkochana w klimacie zabytkowego domu przy Kościelnej 4 w Supraślu, nigdy tej sceny nie opuści.

Dorota Sokołowska postanowiła zajrzeć do teatru by, sprawdzić czym jest dla jego twórców.

Teatr Wierszalin najchętniej się teraz spotyka z młodymi ludźmi, lekcje online, w których młodzież rozmawia o obejrzanych spektaklach i jak my ogląda kulisy teatru, cieszą się ogromną popularnością.

Uczestniczyło w nich już ponad 10 tys. widzów (podczas gdy rocznie do teatru przychodzi około 1,5 tys. publiczności). To pomysł reżysera i twórców na pracę w pandemii i być może nowa droga edukująca młodych odbiorców. Jednocześnie w Wierszalinie trwają prace nad nowym przedstawieniem, opartym na "Nie-Boskiej Komedii" Zygmunta Krasińskiego.

W połowie roku szykuje się w Supraślu wielkie spotkanie obecnych i byłych aktorów Teatru Wierszalin.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki


autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"



Dominik Sołowiej poleca film “Odmiana losu”


Panteon moich ulubionych aktorów od dawna zamieszkuje brytyjski aktor Jeremy Irons - facet, który, mimo że nie urodził się arystokratą, w pełni zasługuje na to miano. Sposób, w jakim mówi, patrzy, porusza się i gestykuluje - to kwintesencja stylu, powagi, pewności siebie, połączonej z subtelnością i delikatnością (chociaż w trzeciej części “Szklanej pułapki” Irons...



W każdym drzemie jakaś pasja - o swojej opowiada Katarzyna Dziedzik


Czy wiosna to jest dobra pora do tego, żeby ujawnić się ze swoimi artystycznymi talentami?



W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło"


Nie są profesjonalistami, ale ich dzieła trafiły do galerii. W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło".



Festiwal "Wiosna twórców" w Supraślu


Malowanie kawą, ręcznie tkane obrazy i rzeźby czerwonych koni. Artyści prezentują swoje różnorodne talenty na festiwalu "Wiosna twórców" w Supraślu.



W białostockim Ratuszu rozgościły się prace Leona Wyczółkowskiego


Kobiety, architektura, białowieskie drzewa, i słynna wiosna w otwartym oknie - malarstwo, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego rozgościły się w białostockim Ratuszu.



Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej


To jest pierwszy prawdziwy występ na zawodowej scenie - trzeba wybrać dobry, nośny tekst, i tak go wyrecytować, żeby zatrzymać uwagę publiczności. Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej z całej Polski przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej.



Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej


Kto z naszych słuchaczy pamięta, że w Radiu Białystok w latach 1977-1989 działało Białostockie Studio Muzyki Eksperymentalnej? W tamtych czasach - jak mówią jego twórcy - istniało w Polsce jeszcze tylko jedno takie miejsce - Studio Eksperymentalne Polskiego Radia w Warszawie (1957-2004).



W Białostockim Teatrze Lalek będzie można zobaczyć spektakl "Hulajgęba"


Za nami Światowy Dzień Lalkarstwa, przed nami Międzynarodowy Dzień Teatru, który możemy świętować w Białostockim Teatrze Lalek.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok