Muzeum Podlaskie w Białymstoku poszukuje prac Antoniego Szymaniuka

24.01.2021, 11:19, akt. 11:31

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin białostockiego artysty – malarza Antoniego Szymaniuka, jednego z ważniejszych twórców działających w środowisku artystycznym naszego miasta II połowy XX w. W związku z tym Muzeum Podlaskie w Białymstoku planuje przypomnieć bogaty dorobek twórczy artysty.


Muzeum Podlaskie w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń
Muzeum Podlaskie w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń


0:00
0:00
Z Cezarym Szymaniukiem rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prace na wystawie będą pochodziły ze zbiorów białostockich muzeów, zbiorów rodziny i kolekcjonerów prywatnych.

Syn artysty Cezary Szymaniuk z Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego prosi o kontakt wszystkich, którzy mają w swoich zbiorach dzieła jego ojca.

Osoby, które posiadają prace Antoniego Szymaniuka - obrazy olejne oraz akwarele i zechciałyby wypożyczyć je na wystawę, mogą zgłosić się do Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego mieszczącym się w Ratuszu.  

Antoni Szymaniuk był uczniem Józefa Zimmermanna. Po ukończeniu studiów brał udział w upiększaniu gdańskiej Starówki wykonując zdobienia techniką sgraffito na elewacjach kamienic przy ul. Długiej w Gdańsku. Wykonał także cykl akwarel z widokami miasta. 

Po powrocie na stałe do Białegostoku w 1958 r. szybko zaznaczył swoją artystyczną obecność w przestrzeni miasta. Stworzył wiele realizacji monumentalnych: sgraffita na elewacjach budynków przy ul. Piłsudskiego nr 28, 30, 32, 36, mozaikę z herbem Białegostoku w holu Urzędu Wojewódzkiego, mozaikę „Sowy” przy ul. Sienkiewicza, mozaikę obok restauracji „Kaunas” przy ul. Wesołej, mozaikę przy dawnym sklepie „Z.U.R.T” na roku ul. Piłsudskiego i Pałacowej, sgraffito na budynku róg ul. Piłsudskiego i Sienkiewicza, mozaiki w ówczesnych sklepach Centrali Rybnej przy Rynku Kościuszki i ul. Malmeda. Część z nich zachowała się do naszych czasów i wpisała w architektoniczny krajobraz naszego miasta. 

Antoni Szymaniuk przez wiele lat współpracował z białostockimi instytucjami kultury: Muzeum Wojska, Biurem Wystaw Artystycznych (obecnie Galeria Arsenał), Muzeum Okręgowym w Białymstoku. Zajmował się tam aranżacją plastyczną wystaw i projektowaniem plakatów


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial "Rojst"


Pewnie zauważyliście, że rzadko piszę o rodzimych produkcjach, godnie rywalizujących ze światowymi tytułami, gdyż ich ilość jest bardziej niż skromna. Dziś więc mam dla słuchaczy Radia Białystok propozycję, pod którą mogę się podpisać obiema rękami (choć jestem leworęczny). To “Rojst” w reżyserii Jana Holoubka - twórcy takich hitów jak “Wielka woda” czy “25...



W łomżyńskim Liceum Sztuk Plastycznych można zobaczyć wystawę prac dyplomowych uczniów


Przed nimi jeszcze matura, ale pierwszy egzamin na zakończenie nauki już za nimi. Szesnaścioro uczniów ostatniej klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży obroniło swoje prace dyplomowe.



W woj. podlaskim prezentowany jest film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy"


Zainteresowanie tym filmem w Białymstoku było tak duże, że z powodu kolejki przed kinem Forum seans zaczął się z 25-minutowym opóźnieniem i zorganizowano dodatkowy pokaz. Film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy" w reżyserii Małgorzaty Szyszki opowiada o szeptuchach i szeptunach, o medycynie ludowej, magii oraz o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach.



Już za tydzień rusza 11. edycja Targów Książki i Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur"


Od piątku (19.04) na Stadionie Miejskim w Białymstoku zacznie się bardzo intensywny czas spotkań autorskich, podpisywania książek i wybierania wśród nowości. 11. edycja Targów Książki w Białymstoku oraz Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur" jak zawsze zgromadzi pasjonatów literatury.



W szklarni galerii im. Sleńdzińskich można obejrzeć prace łączące muzykę i video Emila Zenko


Czy można w środku miasta, a nawet w środku galerii posiedzieć na trawie? Taka okazja nadarza się właśnie przy ulicy Legionowej, gdzie swoje prace łączące muzykę i projekcje video pokazuje Emil Zenko.



W Galerii im. Sleńdzińskich już jest wystawa Elżbiety Klemensowicz - autorska biżuteria przyozdobiła obrazy Ludomira Sleńdzińskiego


Czy można obraz ubrać w kolię? Albo damie sportretowanej na płótnie nałożyć kolczyki? Dzieła sztuki ubrane w klejnoty można oglądać w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki.



Remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku zostanie przedłużony - powodem jest spór władz teatru z wykonawcą projektu


Wszystko miało być proste, budynek miał przejść generalny remont i być otwarty do 2023 r. Okazało się, że remont zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku potrwa jeszcze jakiś czas, bo procedury trzeba było zaczynać ponownie.



Białostocki artysta Kobas Laksa zanimował malarstwo Zdzisława Beksińskiego


Obrazy Beksińskiego zanimowane przez sztuczną inteligencję, a nad wszystkim czuwa białostocki artysta. Kobas Laksa, bo o nim mowa, to twórca sztuk wizualnych, który ostatnio animował malarstwo Zdzisława Beksińskiego.



Podlaski Instytut Kultury zorganizował 5. edycję internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów


Jak pokazać na zdjęciach tzw. przestrzeń liminalną, czyli „przestrzeń pomiędzy czymś, a czymś”? Tego trudnego zadania podjęli się uczestnicy 5. edycji internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów z naszego regionu, który organizuje Podlaski Instytut Kultury.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok