Mija sto lat od urodzin dramatopisarza, reżysera, wybitnego lalkarza, pierwszego dziekana lalkarskiej uczelni i patrona Teatru Szkolnego - Jana Wilkowskiego. Z tej okazji studenci Akademii Teatralnej przypomnieli w wersji filmowej dawne realizacje tego artysty, ale pokazali też współczesne spektakle inspirowane twórczością Jana Wilkowskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mija sto lat od urodzin dramatopisarza, reżysera, wybitnego lalkarza, pierwszego dziekana lalkarskiej uczelni i patrona Teatru Szkolnego - Jana Wilkowskiego. Z tej okazji studenci Akademii Teatralnej przypomnieli w wersji filmowej dawne realizacje tego artysty, ale pokazali też współczesne spektakle inspirowane twórczością Jana Wilkowskiego
Jedną z bohaterek uroczystej gali była córka legendy polskiego lalkarstwa - Kaja Perkowska.
Również Białostocki Teatr Lalek włączył się do świętowania urodzin Jana Wilkowskiego i przygotował monograficzną wystawę "Nasz BTL. Nasz Wilkowski". To okazja "do przekrojowego spojrzenia na twórczość Wilkowskiego jako dramatopisarza, reżysera, inscenizatora, autora scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, aktora, lalkarza i pedagoga".
A przed siedzibą teatru odsłonięto instalacja przestrzenną inspirowaną twórczością Wilkowskiego.
Kto wie, czy nie jest to najdłużej działająca scena. Wzmianka o Tykocińskim Teatrze Amatorskim pojawiła się dokładnie 109 lat temu. Warto wiedzieć, że właśnie w Tykocinie grupa aktorów przygotowuje specjalne spektakle.
Po długiej nieobecności wracają koncerty z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku.
"No, nie!" - to najczęstszy komentarz zdarzeń wygłaszany przez bohatera bajki Marty Guśniowskiej, który stał się także bohaterem spektaklu przygotowanego przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży.
Festiwal Zebrane w tym roku - to jakościowe wydarzenia literackie.
Ból fizyczny był, jest i będzie częścią życia. Tak już bowiem jesteśmy skonstruowani, że z każdą upływającą chwilą nasze ciało traci witalność, elastyczność i odporność na choroby.
Po lekturze tej książki być może inaczej spojrzymy na nasze miasta? Michał Książek w swoim “Atlasie dziur i szczelin” zachęca nas do tak zwanych “biodróży“, choćby na trasie naszych codziennych wędrówek do pracy, czy szkoły.
Druga konferencja z cyklu Symposium Branicianum o tytule "Elżbiety, Ludwiki, Izabele - Kobiety w przestrzeni publicznej i prywatnej w Rzeczypospolitej XVIII wieku" właśnie dobiegła końca.
To wizualna opowieść o współczesnym świecie i kondycji społecznej - wystawę fotograficzną "Alternatively" można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Duże emocje towarzyszyły premierowym projekcjom filmu Agnieszki Holland "Zielona granica”. Do przepychanek doszło, gdy reżyserka pojawiła się w jednym z kin Helios w Białymstoku.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz