Mija sto lat od urodzin dramatopisarza, reżysera, wybitnego lalkarza, pierwszego dziekana lalkarskiej uczelni i patrona Teatru Szkolnego - Jana Wilkowskiego. Z tej okazji studenci Akademii Teatralnej przypomnieli w wersji filmowej dawne realizacje tego artysty, ale pokazali też współczesne spektakle inspirowane twórczością Jana Wilkowskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mija sto lat od urodzin dramatopisarza, reżysera, wybitnego lalkarza, pierwszego dziekana lalkarskiej uczelni i patrona Teatru Szkolnego - Jana Wilkowskiego. Z tej okazji studenci Akademii Teatralnej przypomnieli w wersji filmowej dawne realizacje tego artysty, ale pokazali też współczesne spektakle inspirowane twórczością Jana Wilkowskiego
Jedną z bohaterek uroczystej gali była córka legendy polskiego lalkarstwa - Kaja Perkowska.
Również Białostocki Teatr Lalek włączył się do świętowania urodzin Jana Wilkowskiego i przygotował monograficzną wystawę "Nasz BTL. Nasz Wilkowski". To okazja "do przekrojowego spojrzenia na twórczość Wilkowskiego jako dramatopisarza, reżysera, inscenizatora, autora scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, aktora, lalkarza i pedagoga".
A przed siedzibą teatru odsłonięto instalacja przestrzenną inspirowaną twórczością Wilkowskiego.
Bohaterami serialu są członkowie zamożnej rodziny. Ich codzienność do pewnego momentu nie różni się od naszej. Do chwili, kiedy w tajemniczych okolicznościach znika żona i matka dwojga dzieci, a jej mąż odbiera telefon, w którym ktoś wyjaśnia, że kobieta została porwana.
„Muzyka grała, a strojni trefnisie fikali kozły ku radości rozbawionych biesiadników.” Ten cytat z "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego jest mottem wystawy Przemysława PRAKTISa Sieńki w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku.
Wsparcie edukacji artystycznej nie tylko odbiorców, ale i samych twórców czy pomysł biennale sztuk plastycznych - to tylko część z postulatów, które pojawiły się podczas 1. edycji "Białostockiej Kawiarenki Artystycznej ".
Przed nami jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez kulturalnych w Białymstoku, okazja do spotkań ludzi sztuki nie tylko z Polski.
W swoim życiu robiła wiele - pisała wiersze, fotografowała, była aktywną dziennikarką i krytykiem zdarzeń kulturalnych.
„Koncerty na głos i obraz” to cykl muzycznych spotkań przygotowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i białostocką Filię Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
„Parking” z setek furmanek, stara studzienka i rzeczka przez którą przepychają ludzie samochód. Te i inne zdjęcia ukazujące klimat i atmosferę dawnej Grabarki możemy zobaczyć na wyjątkowej wystawie Jana Słodowskiego „Święta Góra Grabarka”.
Premierę widowiska muzycznego na podstawie oratorium "Quo Vadis" Feliksa Nowowiejskiego przygotowuje Opera i Filharmonia Podlaska. Premiera w najbliższy piątek (27.05).
Od poniedziałku do czwartku w Operze i Filharmonii Podlaskiej publiczność mogła śledzić rywalizację najlepszych w kraju adeptów sztuki dyrygowania.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz