Sebastian Wicher napisał książkę o przedwojennym architekcie białostockim

13.02.2022, 10:48, akt. 10:36

Kogo interesuje architektura lub twórczość wybitnych artystów związanych z Białymstokiem? W piątek (18.02) w Galerii Sleńdzińskich o 18:00, w 136. rocznicę urodzin Rudolfa Macury, Sebastian Wicher przybliży sylwetkę architekta.


Sebastian Wicher, fot. Sylwia Krassowska
Sebastian Wicher, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Sebastianem Wichrem rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sebastian Wicher napisał książkę w oparciu o wyniki badań prowadzonych od dawna.

Rudolf Feliks Macura (1886–1940) był architektem, artystą malarzem, etnografem i kolekcjonerem. Urodzony w Kałuszu, wychowany w Przemyślu, wykształcony w Krakowie, pierwsze szlify zawodowe zdobywał we Lwowie. W latach 1919-1924 zamieszkiwał w Ostrołęce, następnie blisko dekadę spędził w Białymstoku, by ostatecznie osiąść w Warszawie. Zanim zaczął własną praktykę architektoniczną, pracował jako urzędnik i pedagog. Projektował kościoły, obiekty użyteczności publicznej, budynki mieszkalne i pomniki, uprawiał malarstwo, animował życie społeczno-kulturalne, dokumentował i kolekcjonował dziedzictwo kulturowe Kurpiów. Jego życie i dzieło doskonale odzwierciedlają obraz pokolenia, które po 1918 roku budowało tożsamość odradzającej się Polski i zmieniało oblicze jej krajobrazu.


Radiowa majówka w centrum Białegostoku na zakończenie długiego weekendu [zdjęcia]


Ciekawi goście, konkursy i kulturalne rozmowy. Polskie Radio Białystok w niedzielę otworzyło mobilne studio przy Ratuszu. Od 9:00 do 12:00 w audycji Podróże po kulturze sprawdzaliśmy, jak zmienia się kulturalna mapa Białegostoku.



"Bona Jazzowo” - Artur i Ewa Żmijewscy w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy


Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.



Prace dyplomowe w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu


Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.



Dominik Sołowiej recenzuje siódmy sezon serialu "Black mirror"


Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.





Finał Nagrody Kazaneckiego - kto wygra?


Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?



Wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży "Podarowane muzeum"


Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?



Premiera w BTL-u musicalu rockowego "Serial Killer Story" [zdjęcia]


Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.



Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku


Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok