Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Za tydzień premiera "Makbeta" w Kinie Ton - spektakl przygotował Teatr Dramatyczny
Już za tydzień kolejna premiera Teatru Dramatycznego. Tym razem sztuka opiera się na klasycznym tekście, szuka mechanizmów, które determinują władzę, wiedzę i życie człowieka. W białostockiej inscenizacji "Makbeta" ważną rolę odegrają barwne, interesujące – niekiedy wręcz okrutne – postaci kobiet.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To one są tu osobami, wokół których toczy się akcja: Lady Makbet i Lady Macduff, ale nie mniej ważne są postaci Wiedźm. W dramacie złowieszczo podkreślona jest odpowiedzialność za popełnione czyny, a szekspirowskie pytanie skąd się bierze zło w człowieku – zabrzmi z całą ostrością. Byliśmy na jednej z prób.
Czy wszystkie elementy spektaklu oraz podane wierszem szekspirowskie frazy staną się magnesem dla widzów, którzy chcą przeżyć i zobaczyć coś wartościowego? Okaże się za tydzień.
Przed premierą w Kinie Ton warto też nadstawiać ucha na szczęk zbroi, bo rekonstrukcje bitew odbędą się także przed spektaklem na Rynku Kościuszki.
To przyrodnicza podróż wzdłuż rzeki - symbolu województwa podlaskiego. W tym tygodniu premierę miał film "Narew - od źródeł do ujścia" zrealizowany przez Zdzisława Folgę.
Dlaczego wracamy do cyfrowych gier z lat 70., 80. i 90.? Dlaczego niekiedy wolimy oglądać kilkupikselowe postacie niż nowoczesne modele w 3D?
Wystawa zachęca m.in. do spojrzeń głęboko w oczy sfotografowanym osobom. "Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939" to ekspozycja w Centrum im. Zamenhofa/Białostockim Ośrodku Kultury, otwarta w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim.
Czy da się przetłumaczyć wiersze? Skoro "najdokładniejszy przekład słownikowy byłby często przekładem najodleglejszym" - jak mówi tłumaczka Anna Kamieńska - "bo słowa poszczególne mogą się różnie kojarzyć".
Curik ahejm, powrót do domu - te słowa zabrzmiały podczas spektaklu muzyczno-teatralnego podczas Wschodu Kultury w 2021 roku na terenie dworca kolejowego Białystok Fabryczny. To właśnie stąd wywieziono mieszkańców getta do Treblinki.
Feminatywy - obcobrzmiące słowo, które wdziera się w przestrzeń języka. A chodzi o to, żeby używać końcówek stosownych do rodzaju.
Inspiracją do nowej wystawy w Galerii Arsenał jest książka Jonathana Leara "Nadzieja radykalna. Etyka w obliczu spustoszenia kulturowego".
Reportaże z Podlasia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem - ludzie lubią przenosić się we własne wspomnienia, a ta kraina na górze rogu mapy Polski pozwala znaleźć tu dawne klimaty, pamiętane z dzieciństwa.
Piękno podlaskiej natury uchwycone w najdrobniejszych szczegółach. W Białostockim Ośrodku Kultury można oglądać Wystawę Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz