Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Puszcza Knyszyńska" Pawła Średzińskiego - opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie
W których miejscach Puszcza Knyszyńska jest najbardziej puszczą, najbardziej sobą? Przeczytamy o tym w książce Pawła Średzińskiego "Puszcza Knyszyńska.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W których miejscach Puszcza Knyszyńska jest najbardziej puszczą, najbardziej sobą? Jakie korzyści dla mieszkańców Białegostoku ma to, że jest to puszcza metropolitalna? Ile gatunków grzybów w niej rośnie? Jakie jest tam najgrubsze drzewo? Co to znaczy, że ten las jest... wesoły?
Przeczytamy o tym w książce Pawła Średzińskiego "Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych".
Premiera książki "Puszcza Knyszyńska" Pawła Średzińskiego 17 lipca o 14:00 podczas festiwalu "Sztuka w Naturze". Spotkanie będzie w otoczonej tą puszczą wsi Sokole - w tamtejszym Domu Ludowym. Do każdej książki dołączona jest też mapa Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego.
Z autorem w świecie leśnych dźwięków rozmawia Andrzej Bajguz.
Baśniowa opowieść "Wojtuś" Mariusza Góry zwyciężyła w konkursie literackim Podlaskiego Instytutu Kultury "Tutaj jestem". To historia utrzymana w konwencji baśni, która głęboko zapada w pamięć czytelnika. Opowiada o wojnie i stracie w sposób mądry i przejmujący, a przy tym piękny.
Na wystawę zostały wybrane zdjęcia Beaty Zawrzel oraz interaktywny reportaż wideo Julii Karasiewicz, Tomasza Kazaneckiego i Karola Gruszki, ponieważ to relacje, których nadrzędnym celem był dokumentalny zapis tych dramatycznych dni, przez co wprawiono w ruch machinę pomocy uchodźcom.
O losie ludzkim, który jest nieodgadniony, o przyjaźni, która sięga poza grób, o tym, skąd wziął się smutek na świecie. Między innymi o tym opowiada spektakl "Matecznik" supraskiego Teatru Łątek.
Tym razem o żywnościowych przekrętach ze swadą opowiada autor wielu poradników gastronomicznych. Jedzenie fałszowano już w starożytnym Rzymie. Historie tych fałszerstw opisuje Andrzej Fiedoruk, a pyta Dorota Sokołowska.
Jerzy Nowosielski to jeden z najwybitniejszych polskich artystów 2. połowy XX w. Malarz, rysownik, scenograf, filozof, a także prawosławny teolog, urodził się w Krakowie i tam działał przez większość życia.
Przygoda z kulturą, sztuką, zazwyczaj zaczyna się w rodzinnym domu, dzieci często przejmują zainteresowania swoich rodziców. Przy okazji Dnia Babci i Dziadka przekonują nas o tym państwo Barbara i Romuald Laskowscy.
W tym roku mogą być dwa festiwale szantowe w naszym regionie. W ubiegłym roku przypomnijmy nie odbyła się impreza z wieloletnią tradycja, czyli białostocka Kopyść. Jak informowaliśmy, organizatorzy nie dostali dotacji z urzędu miasta i nie zdołali zebrać pieniędzy na organizację festiwalu.
Polecamy wizytę w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy nie tylko dlatego, że są tam nowe eksponaty. To unikalne pod względem edukacyjnym i naukowym miejsce w Polsce północno-wschodniej.
To był swego rodzaju precedens. Zdarzało się co prawda już wcześniej w Łomży, że tego samego dnia były dwa wernisaże, ale po raz pierwszy oba zorganizowała ta sama placówka.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz