Dominik Sołowiej poleca serial "Detoks"

25.09.2022, 12:25, akt. 11:24

Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie, że zgubiliśmy naszego smartfona albo zostawiliśmy go w pracy lub w kawiarni. Jakie odczucia nam towarzyszą? Ulga, spokój, relaks, a może strach, wściekłość i poczucie zagubienia?


źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jeśli poczuliśmy negatywne emocje, nie róbmy sobie wyrzutów. Takich ludzi jak my, narkotycznie przywiązanych do telefonów komórkowych, są na świecie pewnie z setki milionów, jeśli nie więcej. Skoro dziś mówi się o pladze uzależnienia od nowoczesnych technologii, to i my nie możemy wyobrazić sobie życia bez nieustannego zaglądania do Facebooka, TikToka albo Instagrama.

Z identycznym problemem zmagają się bohaterki francuskiego serialu komediowego o wymownym tytule “Detoks”. Manon, stawiająca pierwsze kroki na paryskiej scenie muzycznej, ma dość złośliwych internautów, wyśmiewających jej nieudany występ, a Léa, świeżo po rozstaniu z chłopakiem, którego wciąż kocha, zachowuje się jak rasowa stalkerka, czyli wciąż śledzi swojego byłego, włamując się na jego konta w mediach społecznościowych albo do kamery, którą facet ma przypiętą do kasku motocyklowego. Dziewczyny wiedzą, że coś jest z nimi nie tak, bo social media już dawno przestały sprawiać im przyjemność, stając się źródłem nieustannego lęku, frustracji i niskiego poczucia własnej wartości. Wpadają więc na banalnie prosty, choć rewolucyjny pomysł: postanawiają na miesiąc zrezygnować z życia online, odstawiając na bok (a właściwie niszcząc w przypływie szału) wszystkie swoje telefony, tablety i laptopy. Ale jak się poruszać po wielkim mieście bez smartfona z aktualnym rozkładem metra albo mapą? Jak poznać nowego faceta lub zadbać o swoją karierę, nie logując się do Tindera albo Linkedin? Przed takimi dylematami stają przebojowe dziewczyny, których życie, za sprawą cyfrowego detoksu, wywraca się do góry nogami. Na szczęście na świecie wciąż są rozwiązania offline, z których Manon i Léa będą mogły skorzystać.

Serial ten nie należy do propozycji super ambitnych, bo to lekka, czasem mocno przerysowana komedia obyczajowa, której klimat nie wszystkim będzie odpowiadać. Na początku widzowie mogą czuć nawet lekką irytację, bo czy detoks od nowoczesnych technologii to dobry temat na kilkuodcinkową produkcję? Wystarczy przecież odłożyć telefon na bok i wyjść do sklepu albo na spotkanie z przyjaciółmi. I sprawa załatwiona.

Twarde dane mówią jednak co innego. Jak podaje portal Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku, “10 lat to przeciętny wiek rozpoczęcia regularnego korzystania z telefonu komórkowego. Ponad 60% osób w wieku 15-35 lat ma telefon cały czas przy sobie w ciągu dnia, a blisko 82% nie rozstaje się z nim również w sypialni. Coraz więcej uczniów korzysta z Internetu przez telefon dłużej niż 3 godziny dziennie”. Za tymi liczbami czają się inne niepokojące zjawiska: obniżenie wydajności w pracy i szkole, pogorszenie się wyników w nauce, nerwice, depresje i zaburzenia snu. Co więc powinniśmy zrobić, by zapewnić sobie tzw. dobrostan, czyli dobre samopoczucie? Przede wszystkim odłączyć się od Internetu i mediów społecznościowych, zaczynając od kilkudziesięciu minut, a później, stopniowo, wydłużając czas na bycie offline. Proste, a jednocześnie skomplikowane jak fizyka kwantowa.

Ale zanim się na to zdecydujemy, zerknijmy do serialu “Detoks”, bo kilka pojawiających się tam pomysłów naprawdę warto wcielić w życie. Od oglądania seriali można oczywiście się uzależnić, ale to uzależnienie biorę na siebie, dając Państwu szansę na obejrzenie wyłącznie interesujących produkcji. A na te nigdy nie szkoda czasu i energii.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Przed nami finał piątej edycji Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok


Cztery nagrody i niespodzianki, a poza tym wieczór pełen zaskoczeń i muzyki. Przed nami finał piątej edycji Niebieskiego Mikrofonu.W ramach akcji "Zabytek miesiąca" można oglądać średniowieczny, dziecięcy bucik


Oto zabytek ze średniowiecza: wierzch wykonany ze skóry, cholewa ledwo powyżej kostki, a nosek - spiczasty. To dziecięcy bucik, który można oglądać w ramach akcji "Zabytek miesiąca".Wystawę rysunku Pawła Kody można oglądać w Galerii Podlaskiego Instytutu Kultury


To pierwsza wystawa w pięknie odremontowanej kamienicy Podlaskiego Instytutu Kultury przy ul. Kilińskiego 8.Dominik Sołowiej recenzuje film “Doppelgänger. Sobowtór”


Jest duży problem ze scenariuszami filmów szpiegowskich. Współcześni agenci ratują w nich świat skacząc z wieżowców, ścigając się szybkimi samochodami albo walcząc wręcz z setką napastników (i z walki tej wychodząc bez uszczerbku).Wystawę "Poziomy pamięci" Michała Siwaka można już oglądać w Centrum im. Ludwika Zamenhofa


"To jest tak, jakby się patrzyło na zdjęcie, a jednocześnie jak na malarstwo" - tak o wystawie "Poziomy pamięci" Michała Siwaka mówi jeden z pierwszych jej widzów.Queerowe opowieści w Galerii Arsenał


W Galerii przy ul. Mickiewicza pojawiły się setki ludzi, którym nieobca jest atmosfera wykluczenia lub nierozumienia - ta doświadczana osobiście jak obserwowana u innych.BTL DAJE JAZZU, czyli Białostocki Teatr Lalek z nową, muzyczną inicjatywą


BTL DAJE JAZZU to nowa, muzyczna inicjatywa Białostockiego Teatru Lalek, zrodzona z potrzeby obcowania z tym, co w polskiej muzyce najlepsze.W Muzeum Okręgowym w Suwałkach zainaugurowano rok Alfreda Wierusza


Najbliższe miesiące upłyną w Suwałkach pod znakiem Alfreda Wierusza – Kowalskiego. Kilka dni temu w tamtejszym Muzeum Okręgowym, otwarciem wystawy pamiątek, zdjęć i dokumentów związanych z artystą zainaugurowano rok Alfreda Wierusza w mieście w którym się urodził i spędził pierwszych 16 lat swego życia.Wystawa w supraskim Muzeum Ikon "Miłosierdzie, Eleos, Rachamim”


Podążyć za intuicją, a nie znanym wizerunkiem. Znaleźć treść, którą wizerunek ma przekazać – to hasło towarzyszyło drugiemu polsko-ukraińskiemu plenerowi w Łuczanowicach. Efekt – to wystawa w supraskim Muzeum Ikon „Miłosierdzie, Eleos, Rachamim”
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota SokołowskaREKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok