Dominik Sołowiej poleca serial "Detoks"

25.09.2022, 12:25, akt. 11:24

Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie, że zgubiliśmy naszego smartfona albo zostawiliśmy go w pracy lub w kawiarni. Jakie odczucia nam towarzyszą? Ulga, spokój, relaks, a może strach, wściekłość i poczucie zagubienia?


źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jeśli poczuliśmy negatywne emocje, nie róbmy sobie wyrzutów. Takich ludzi jak my, narkotycznie przywiązanych do telefonów komórkowych, są na świecie pewnie z setki milionów, jeśli nie więcej. Skoro dziś mówi się o pladze uzależnienia od nowoczesnych technologii, to i my nie możemy wyobrazić sobie życia bez nieustannego zaglądania do Facebooka, TikToka albo Instagrama.

Z identycznym problemem zmagają się bohaterki francuskiego serialu komediowego o wymownym tytule “Detoks”. Manon, stawiająca pierwsze kroki na paryskiej scenie muzycznej, ma dość złośliwych internautów, wyśmiewających jej nieudany występ, a Léa, świeżo po rozstaniu z chłopakiem, którego wciąż kocha, zachowuje się jak rasowa stalkerka, czyli wciąż śledzi swojego byłego, włamując się na jego konta w mediach społecznościowych albo do kamery, którą facet ma przypiętą do kasku motocyklowego. Dziewczyny wiedzą, że coś jest z nimi nie tak, bo social media już dawno przestały sprawiać im przyjemność, stając się źródłem nieustannego lęku, frustracji i niskiego poczucia własnej wartości. Wpadają więc na banalnie prosty, choć rewolucyjny pomysł: postanawiają na miesiąc zrezygnować z życia online, odstawiając na bok (a właściwie niszcząc w przypływie szału) wszystkie swoje telefony, tablety i laptopy. Ale jak się poruszać po wielkim mieście bez smartfona z aktualnym rozkładem metra albo mapą? Jak poznać nowego faceta lub zadbać o swoją karierę, nie logując się do Tindera albo Linkedin? Przed takimi dylematami stają przebojowe dziewczyny, których życie, za sprawą cyfrowego detoksu, wywraca się do góry nogami. Na szczęście na świecie wciąż są rozwiązania offline, z których Manon i Léa będą mogły skorzystać.

Serial ten nie należy do propozycji super ambitnych, bo to lekka, czasem mocno przerysowana komedia obyczajowa, której klimat nie wszystkim będzie odpowiadać. Na początku widzowie mogą czuć nawet lekką irytację, bo czy detoks od nowoczesnych technologii to dobry temat na kilkuodcinkową produkcję? Wystarczy przecież odłożyć telefon na bok i wyjść do sklepu albo na spotkanie z przyjaciółmi. I sprawa załatwiona.

Twarde dane mówią jednak co innego. Jak podaje portal Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku, “10 lat to przeciętny wiek rozpoczęcia regularnego korzystania z telefonu komórkowego. Ponad 60% osób w wieku 15-35 lat ma telefon cały czas przy sobie w ciągu dnia, a blisko 82% nie rozstaje się z nim również w sypialni. Coraz więcej uczniów korzysta z Internetu przez telefon dłużej niż 3 godziny dziennie”. Za tymi liczbami czają się inne niepokojące zjawiska: obniżenie wydajności w pracy i szkole, pogorszenie się wyników w nauce, nerwice, depresje i zaburzenia snu. Co więc powinniśmy zrobić, by zapewnić sobie tzw. dobrostan, czyli dobre samopoczucie? Przede wszystkim odłączyć się od Internetu i mediów społecznościowych, zaczynając od kilkudziesięciu minut, a później, stopniowo, wydłużając czas na bycie offline. Proste, a jednocześnie skomplikowane jak fizyka kwantowa.

Ale zanim się na to zdecydujemy, zerknijmy do serialu “Detoks”, bo kilka pojawiających się tam pomysłów naprawdę warto wcielić w życie. Od oglądania seriali można oczywiście się uzależnić, ale to uzależnienie biorę na siebie, dając Państwu szansę na obejrzenie wyłącznie interesujących produkcji. A na te nigdy nie szkoda czasu i energii.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Praniu rozdano nagrody za najlepsze tomy poetyckie


Laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku 2023 została Marzanna Bogumiła Kielar za tom "Wilki". "Orfeusza Mazurskiego" za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Andrzej Zubkowicz za tomik "Nic pewnego".



Zbliżają się poetyckie imieniny Anny


Przed nami Poetyckie Imieniny - czyli 26 lipca o godz. 18 na Skwerze Anny Markowej spotkają się miłośnicy poezji. Podczas imieninowego spotkania czytane będą wiersze autorki wybrane i wydrukowane przez syna i synową pisarki.



Wszystko jest warte sfotografowania - nowa wystawa przy Wiktorii 5


W Galerii im. Slendzińskich przy ul. Wiktorii 5 można oglądać efekty prac fotograficznej grupy 52flickers. To wystawa pad nazwą "Punkt przecięcia".



O życiu, karierze i tajemniczej miłości - biografia Mieczysława Czechowicza


Był jednym z najbardziej tajemniczych polskich aktorów. Skryty, jeśli chodziło o życie osobiste, i wszechstronny aktorsko - bez względu czy trzeba było zagrać postać hrabiego, czy drania. Mieczysław Czechowicz nigdy nie zgadzał się na udział w „rodzinnych” sesjach zdjęciowych. Tylko najbliżsi wiedzieli, że miłością jego życia jest Wojtek, czyli Eugenia Śliwińska.



"Ach to Podlasie" - trzecia część zachwytów Lecha Pileckiego nad Podlasiem


Do tej pory w swojej serii książek opisał około 500 miejsc wartych odwiedzenia w naszym regionie. Pasjonat podróży po całym świecie i po naszym regionie Lech Pilecki prezentuje nam trzecią część "Ach to Podlasie".



SlowFest, czyli koncert Natury i Człowieka


20 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki w trzech podlaskich miejscowościach - tak w tym roku wygląda festiwal SlowFest. To wydarzenie z pogranicza sztuki i natury, rodzaj koncertu Natury i Człowieka.



Nadchodzi Podlaska Oktawa Kultur


W czwartek (25.07) głównie w Białymstoku, ale i kilku podlaskich miejscowościach, zaczyna się Podlaska Oktawa Kultur.



Rodzina, przyjaciele i czytelnicy pożegnali Edwarda Redlińskiego


Miał umiejętność obserwowania świata i wrażliwość społeczną, a jednocześnie ogromny talent literacki. Edward Redliński, autor arcydzieła "Konopielka", to najbardziej znany pisarz pochodzący z Podlasia. W sobotę (20.07) spoczął na cmentarzu w Juchnowcu Kościelnym.



Ukazała się książka "Żubr i inne opowiadania" Michała Androsiuka


Czy Michał Androsiuk jest pisarzem... namiętności małych miasteczek? Mógłby dowodzić tego jego zbiór "Żubr i inne opowiadania" przetłumaczony teraz na język polski przez Marcina Rębacza i wydany przez Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok