Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W skansenie kurpiowskim w Nowogrodzie trwają zdjęcia do serialu "Dewajtis"
Czy zaścianek szlachecki ze Żmudzi musi być na Żmudzi? Okazuje się że niekoniecznie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tak przynajmniej uważają filmowcy, którzy na zdjęcia do serialu "Dewajtis” według powieści Marii Rodziewiczówny wybrali m.in. skansen kurpiowski w Nowogrodzie i jego malownicze położenie nad Narwią.
Zdjęcia do siedmioodcinkowego serialu trwają już od pewnego czasu, a my odwiedziliśmy plan filmowy z mikrofonem.
Mamy nadzieję, że skansen kurpiowski w Nowogrodzie oczaruje widzów - to miejsce naprawdę warto odwiedzić i zwiedzić.
A ci którzy nie chcą czekać aż do premiery serialu "Dewajtis” mogą tam pojechać już dziś (20.08) na "Niedzielę św. Rocha”.
Od godz. 11:30 do 19:30 występy kapel i zespołów ludowych, pokazy tradycyjnej twórczości, kramy z rękodziełem oraz kurpiowskie gry i zabawy zręcznościowe.
No i ostatnia szansa, żeby obejrzeć na własne oczy zagrodę, którą obok skansenu – specjalnie na potrzeby kręcenia filmu wzniesiono, bo (tu spojler) niebawem – oczywiście też na potrzeby zdjęć filmowych – spłonie.
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...
Prowadzący:
Andrzej Bajguz