Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe" - najnowsze dzieło Justyny Bednarek
"Cuda nad Rospudą" - baśnie bajarzy z Podlasia i Suwalszczyzny można znaleźć w nowym tomie z serii "Z Krainy Złotych Pól".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Autentyczne ludowe opowieści na język literacki przełozyła Justyna Bednarek - autorka licznych książek dla najmłodszych. Autorka zadbała, by charakterystyczne dla regionu zwroty pojawiły się w opowieściach, są wyjaśnione w specjalnym słowniczku. Przy każdej bajce jest też kod QR, który odsyła do nagrania ludowych opowiadaczy. To coś więcej niż książka, to kultura regionu - podkreśla Justyna Bednarek.
O szatę graficzną książki zadbał Maciej Szymanowicz. Ilustracje nawiązują do regionalnej architektury czy rzemiosła ludowego. Odnajdziemy w nich prawdziwe zabytki Suwalszczyzny i Podlasia. Drewniane cerkiewki, bogatą snycerkę okienną, tradycyjne stroje. Grzbiet książki został opatrzony haftem podlaskim.
"Cuda nad Rospudą" to już drugi tom w serii wydawniczej realizowanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Pierwszy - "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie" opracowany przez Joannę Papuzińską - miał haft rzeszowski, nawiązujący do regionu, z którego pochodziły baśnie.
"Rytuał Wody” to multisensoryczne doświadczenie artystyczne, które łączy teatr ruchu, światło, dźwięk i symbolikę wody. W centrum spektaklu znajdują się motywy pamięci, oczyszczenia i dialogu między kulturami.
Jeden z najbardziej znanych historyków w północno-wschodniej Polsce, autor książek z historii XIX i XX w. prof. Adam Czesław Dobroński został wyróżniony Nagrodą Srebrnej Róży przyznawaną przez Książnicę Podlaską w Białymstoku.
Pora oswoić świat technologii, prawda? Po dekadach wizji apokaliptycznych, po Robocopach, Terminatorach i innych metalowych apostołach zagłady, kino coraz częściej schodzi z wysokiego C na kameralne tony. Dziś – zamiast walczyć z maszynami o przetrwanie ludzkości – oglądamy historie o czułości, samotności i potrzebie bliskości. I bardzo dobrze, bo chyba wszyscy tego potrzebujemy.
Ta wystawa może wyzwolić w nas tęsknotę za wakacjami nad morzem czy jeziorem. Tomasz Bielski związany m.in. z białostocką grupą twórczą Bochemia prezentuje swoje malarstwo w galerii PIK przy ul. Kilińskiego.
Bohaterów tego filmu nie ma już z nami, ale wciąż wracamy do nich pamięcią, wspominając wpływ, jaki wywarli na kształt Kościoła katolickiego na świecie. A był to wpływ szczególny, bowiem miał miejsce w cieniu pontyfikatu Jana Pawła II, przypadającego na szczególny czas, w którym wschodnia Europa poddawana była istotnym politycznym zmianom.
Każdy zna tę opowieść - mała Gerda wyrusza w długą podróż pełną przeszkód, aby uratować najbliższego przyjaciela Kaja, który dał się uwieść i porwać przez Królową Śniegu. Kraina Królowej to samolubny świat, w którym można myśleć tylko o sobie, zapominając o przyjaciołach i tych, których kochamy.
Cerkiewna muzyka w wykonaniu chórów z kraju i zagranicy rozbrzmiewać będzie przez najbliższy tydzień w Hajnówce. W Soborze św. Trójcy rozpocznie się w poniedziałek (12.05) 44. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Zanim pojawiły się Facebooki, Instagramy i filtry „vintage”, był on – Biały Miś. Król letniskowych deptaków, bohater tysięcy zdjęć, które wypełniają rodzinne albumy między fotką z chrztu i ślubu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz