Dominik Sołowiej poleca serial kryminalny "Portland Tower"

17.09.2023, 12:00, akt. 12:05

Serial "Portland Tower" nakręcony został na podstawie powieści Kate London, autorki trylogii kryminalnej "Metropolitan".


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Dominik Sołowiej poleca serial kryminalny "Portland Tower" | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Gdyby zestawić tematykę wszystkich seriali, o których mówiłem na antenie Radia Białystok, okazałoby się zapewne, że najczęściej proponowałem państwu seriale kryminalne. I nie tylko dlatego, że powstaje ich więcej niż seriali obyczajowych. 

Uważam, że dobry kryminał, pokazany na szklanym ekranie, to nie lada wyzwanie dla autora scenariuszy, reżysera i aktorów. Z jednej strony musi być przekonujący, realistyczny, trzymający się rzeczywistości, a z drugiej - powinien zaskakiwać, szokować i zmuszać nas do wyjścia ze strefy komfortu. 

Dziś więc zachęcam Państwa do obejrzenia interesującego brytyjskiego serialu kryminalnego "Portland Tower". Proszę sobie wyobrazić, że teraz, kiedy na platformach streamingowych pojawiają się wieloodcinkowe, długie produkcje, a filmy prezentowane w kinach trwają (o zgrozo!) ponad trzy godziny, serial "Portland Tower" to tylko "skromny" 3-odcinkowy sezon pierwszy i cztery odcinki sezonu drugiego. Jego twórcy udowadniają tym samym, że zależy im na widzu zainteresowanym dynamiczną, angażującą uwagę fabułą, stworzoną po to, by sprawnie opowiedzieć jakąś historię. 

A w tym przypadku mamy dobrze skonstruowaną opowieść o grupie londyńskich policjantów i śledczych z wydziału specjalnego, poszukujących odpowiedzi na pytanie, dlaczego doszło do tragicznej śmierć policjanta i nastolatki, którzy spadli jednocześnie z dachu wieżowca Portland Tower. Wyjaśnienie wydaje się oczywiste: młoda dziewczyna, która pojawiła się na dachu z porwanym dzieckiem swojej sąsiadki, próbowała zemścić się za wyrządzoną jej krzywdę. A śmierć doświadczonego policjanta to efekt nieudanej interwencji, która miała powstrzymać niedoszłą morderczynię. 

Na szczęście do rozwiązania sprawy zaangażowana zostaje bystra, nieustępliwa, myśląca nieszablonowo młoda pani detektyw z wydziału wewnętrznego, dla której nic w tej sprawie nie będzie proste i oczywiste. Idąc po nitce do kłębka, detektyw Sarah Collins dotrze, chociaż z trudnościami, do informacji wyjaśniających, co tak naprawdę wydarzyło się na dachu wieżowca Portland Tower w Londynie.

Zdradzę państwu jeszcze jeden istotny szczegół: nie spodziewajcie się zaskakującego wyniku śledztwa. Bo detektyw Collins nie ujawni międzynarodowego spisku, nie zdemaskuje tajnego agenta, nie pogrąży skorumpowanego polityka albo policjanta i nie będzie ścigać szajki handlarzy narkotyków. Zagadka okaże się bowiem banalna (i odrobinę budząca rozczarowanie), ale już sposób, w jaki zostanie rozwiązana, zasługiwać będzie na najwyższe noty. 

Bo "Portland Tower" to serial, który pokazuje żmudną, mało atrakcyjną pracę policjantów i detektywów, którzy nie dysponują, jak w słynnym serialu "CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku", doskonale wyposażonym laboratorium, w którym po układzie plam krwi na ubraniu ofiary są w stanie określić wzrost i wagę mordercy, kolor jego włosów i oczu oraz miejsce zamieszkania. Praca funkcjonariusza policji to najczęściej godziny przesłuchań, niezliczone wizyty w domach potencjalnych świadków przestępstwa oraz analizowanie zdjęć i zapisów z kamer monitoringu. 

I to właśnie pokazują nam twórcy "Portland Tower", ani na moment nie pozwalając sobie na podkręcanie akcji fabularnym rozwiązaniem rodem z filmów o Jamesie Bondzie. Nie epatują przy tym wulgarnością, okrucieństwem i niepotrzebną przemocą. I nie komplikują fabuły tylko po to, by dodać do odcinka kilkanaście zbędnych minut (nie ukrywam, że takie dłużyzny są potrzebne, bo widzowie, uwielbiający serialowe maratony, muszą mieć czas na zrobienie kanapki albo kawy). 

Ciekawostka: serial "Portland Tower" nakręcony został na podstawie powieści Kate London, autorki trylogii kryminalnej "Metropolitan". Zanim London poświęciła się pisarstwu na pełen etat, przez wiele lat była detektywem londyńskiej policji. I zdobyła ogromne doświadczenie w łapaniu bandziorów. Jej opowieściom możemy więc w pełni zaufać.Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial “Iosi, skruszony szpieg”


Tytuł - “Iosi, skruszony szpieg” - może jest odrobinę pretensjonalny i zbyt bezpośredni. Ale gwarantuję Państwu, że 2 sezony tej produkcji obejrzycie w kilka dni, zaskoczeni jakością opowiedzianej historii, świetną grą aktorską i niepokojącą atmosferą lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to Argentyna, po brutalnej dyktaturze wojskowej wracała do demokratycznych rządów.Anna Kamińska opowiada o historii Marka Jackowskiego w książce "Głośniej! Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu"


W sobotę (18.05) minęło jedenaście lat od śmierci Marka Jackowskiego - muzyka, bez którego - tak samo jak bez Kory - nie byłoby Maanamu. A bez nich polski rock brzmiałby i wyglądał zupełnie inaczej, również dzisiaj. Anna Kamińska, autorka wielu bestsellerowych biografii - w swojej książce "Głośniej" wzięła na warsztat życie chłopca z warmińskiej wioski, który...Grażyna Dworakowska


dyrektor Białostockiego Ośrodka KulturyNajnowsza książka Wiesława Fałtynowicza to kompendium wiedzy o jemiołach, porostach i wędrujących grzybach


Kiedy widzimy jemiołę, co myślimy? Że to pasożyt, który potrafi zabić drzewo, ale z drugiej strony, daje pretekst zakochanym do pocałunku i odegrała ważną rolę nad mitologiczną rzeką Styks. Pisze o tym Wiesław Fałtynowicz w książce "O czym szumią wężymordy".Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zorganizował międzynarodową konferencję o bitnikach


Kim byli bitnicy? W jaki sposób idee bitników ujawniają się w filmach Davida Lyncha czy nagrodzonym Oscarami "Oppenheimerze" Christophera Nolana i jaki jest dziś wpływ bitników na kulturę? O tym dyskutowano podczas międzynarodowej konferencji European Beat Studies Network.Mieszkańcy Tykocina mogli przedpremierowo obejrzeć kontynuację kultowej serii filmów - "U Pana Boga w Królowym Moście"


Premiera będzie pod koniec października, ale już teraz film mogli obejrzeć mieszkańcy kilku podlaskich miejscowości. Mowa o filmie "U Pana Boga w Królowym Moście" - czwartej części kultowej serii.Wystawa Karoliny Jonderko jest o dorastaniu - można ją obejrzeć w Galerii im. Sleńdzińskich [wideo]


To wystawa o dorastaniu - stworzona przez artystkę Karolinę Jonderko. Jest ona jedną z najzdolniejszych polskich dokumentalistek - przy współpracy z grupą młodych ludzi z Wrześni pyta o inicjację, wchodzenie w świat dorosłych. Gdzie kryją się dziecięce lęki? Jak szuka się akceptacji w grupie? I co z pierwszą miłością?W Książnicy Podlaskiej było smacznie - to wszystko za sprawą Festiwalu Literackiego "Autorzy i książki"


8. edycja Festiwalu Literackiego “Autorzy i książki", odbywającego się pod hasłem “Smacznego!”, to gwiazdy znane z telewizji, które mają na swoim koncie doświadczenia nie tylko kulinarne, ale i książkowe.Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na wystawę fotograficzną Sławomira Wilczyńskiego - poświęconą mitologii Słowian


Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza nas w świat Słowian. To kolorowa prezentacja z modelkami przebranymi w skóry z dodatkiem metaforycznych symboli. Ekspozycja przedstawia fotografie Sławomira Wilczyńskiego, który tworzy pod pseudonimem "Wilczym Okiem".
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota SokołowskaREKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok