Dominik Sołowiej poleca serial kryminalny "Portland Tower"

17.09.2023, 12:00, akt. 12:05

Serial "Portland Tower" nakręcony został na podstawie powieści Kate London, autorki trylogii kryminalnej "Metropolitan".


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Dominik Sołowiej poleca serial kryminalny "Portland Tower" | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Gdyby zestawić tematykę wszystkich seriali, o których mówiłem na antenie Radia Białystok, okazałoby się zapewne, że najczęściej proponowałem państwu seriale kryminalne. I nie tylko dlatego, że powstaje ich więcej niż seriali obyczajowych. 

Uważam, że dobry kryminał, pokazany na szklanym ekranie, to nie lada wyzwanie dla autora scenariuszy, reżysera i aktorów. Z jednej strony musi być przekonujący, realistyczny, trzymający się rzeczywistości, a z drugiej - powinien zaskakiwać, szokować i zmuszać nas do wyjścia ze strefy komfortu. 

Dziś więc zachęcam Państwa do obejrzenia interesującego brytyjskiego serialu kryminalnego "Portland Tower". Proszę sobie wyobrazić, że teraz, kiedy na platformach streamingowych pojawiają się wieloodcinkowe, długie produkcje, a filmy prezentowane w kinach trwają (o zgrozo!) ponad trzy godziny, serial "Portland Tower" to tylko "skromny" 3-odcinkowy sezon pierwszy i cztery odcinki sezonu drugiego. Jego twórcy udowadniają tym samym, że zależy im na widzu zainteresowanym dynamiczną, angażującą uwagę fabułą, stworzoną po to, by sprawnie opowiedzieć jakąś historię. 

A w tym przypadku mamy dobrze skonstruowaną opowieść o grupie londyńskich policjantów i śledczych z wydziału specjalnego, poszukujących odpowiedzi na pytanie, dlaczego doszło do tragicznej śmierć policjanta i nastolatki, którzy spadli jednocześnie z dachu wieżowca Portland Tower. Wyjaśnienie wydaje się oczywiste: młoda dziewczyna, która pojawiła się na dachu z porwanym dzieckiem swojej sąsiadki, próbowała zemścić się za wyrządzoną jej krzywdę. A śmierć doświadczonego policjanta to efekt nieudanej interwencji, która miała powstrzymać niedoszłą morderczynię. 

Na szczęście do rozwiązania sprawy zaangażowana zostaje bystra, nieustępliwa, myśląca nieszablonowo młoda pani detektyw z wydziału wewnętrznego, dla której nic w tej sprawie nie będzie proste i oczywiste. Idąc po nitce do kłębka, detektyw Sarah Collins dotrze, chociaż z trudnościami, do informacji wyjaśniających, co tak naprawdę wydarzyło się na dachu wieżowca Portland Tower w Londynie.

Zdradzę państwu jeszcze jeden istotny szczegół: nie spodziewajcie się zaskakującego wyniku śledztwa. Bo detektyw Collins nie ujawni międzynarodowego spisku, nie zdemaskuje tajnego agenta, nie pogrąży skorumpowanego polityka albo policjanta i nie będzie ścigać szajki handlarzy narkotyków. Zagadka okaże się bowiem banalna (i odrobinę budząca rozczarowanie), ale już sposób, w jaki zostanie rozwiązana, zasługiwać będzie na najwyższe noty. 

Bo "Portland Tower" to serial, który pokazuje żmudną, mało atrakcyjną pracę policjantów i detektywów, którzy nie dysponują, jak w słynnym serialu "CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku", doskonale wyposażonym laboratorium, w którym po układzie plam krwi na ubraniu ofiary są w stanie określić wzrost i wagę mordercy, kolor jego włosów i oczu oraz miejsce zamieszkania. Praca funkcjonariusza policji to najczęściej godziny przesłuchań, niezliczone wizyty w domach potencjalnych świadków przestępstwa oraz analizowanie zdjęć i zapisów z kamer monitoringu. 

I to właśnie pokazują nam twórcy "Portland Tower", ani na moment nie pozwalając sobie na podkręcanie akcji fabularnym rozwiązaniem rodem z filmów o Jamesie Bondzie. Nie epatują przy tym wulgarnością, okrucieństwem i niepotrzebną przemocą. I nie komplikują fabuły tylko po to, by dodać do odcinka kilkanaście zbędnych minut (nie ukrywam, że takie dłużyzny są potrzebne, bo widzowie, uwielbiający serialowe maratony, muszą mieć czas na zrobienie kanapki albo kawy). 

Ciekawostka: serial "Portland Tower" nakręcony został na podstawie powieści Kate London, autorki trylogii kryminalnej "Metropolitan". Zanim London poświęciła się pisarstwu na pełen etat, przez wiele lat była detektywem londyńskiej policji. I zdobyła ogromne doświadczenie w łapaniu bandziorów. Jej opowieściom możemy więc w pełni zaufać.Przeczytaj, zanim skomentujesz

Rozpoczyna się 7. edycja festiwalu "Kierunek Wschód"


Spektakle teatrów ukraińskich, niezależnych białoruskich, a także z Armenii, Macedonii Północnej, Litwy i Polski zobaczymy w Białymstoku. 7. edycję festiwalu "Kierunek Wschód" organizuje białostocki Teatr Dramatyczny.Spektakl "Szemrane tango" w Akademii Teatralnej w Białymstoku


To była wiosenna przygoda warsztatowa studentów drugiego roku wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku. Pracowali pod okiem znanego reżysera widowisk muzycznych Wojciecha Kościelniaka. W efekcie powstał spektakl "Szemrane tango" - oparty na twórczości Jaremy Stępowskiego.Joanna Kuciel-Frydryszak o swojej książce "Chłopki"


Jak wyglądało życie wiejskich kobiet przed II wojną światową, czyli naszych babć czy prababć, a może i matek? Jak ciężka była ich codzienność, pełna biedy, harowania od świtu do nocy, brak higieny, możliwości edukacji, podporządkowanie wobec od ojców i mężów. Opisuje to Joanna Kuciel-Frydryszak w swojej bestsellerowej książce "Chłopki".Ogólnopolski Festiwal Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich DECHA w Bielsku Podlaskim


To na pewno jest jeden z najzabawniejszych, najbardziej na luzie festiwali teatralnych. Organizowany jest przez grupę młodych ludzi z Teatru The M.A.S.K. z Bielska Podlaskiego i po raz dziesiąty zaprasza grupy teatralne z całej Polski do prezentacji swoich spektakli na scenie Bielskiego Domu Kultury.Andrzej Bieńkowski o dawnych, wiejskich muzykantach i przyszłości muzyki wiejskiej


1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki oraz Dzień Polskiej Muzyki. A my pytamy o dawnych wiejskich muzykantów, ich etos, wartości, ale i nieraz hulaszcze życie.Do kin wchodzą "Chłopi" - animowana adaptacja noblowskiej powieści Reymonta


Jesień jest bardzo łaskawa dla remake’ów dobrze nam znanych filmów. Na platformie streamingowej można od kilku dni oglądać nową wersję „Znachora”, a do kin wchodzą „Chłopi” - wyjątkowa animacja malarska i filmowe wydarzenie jesieni.Opera i Filharmonia Podlaska zainauguruje 69. sezon artystyczny


Koncertem symfonicznym w najbliższy piątek (6.10) nowy, 69. sezon artystyczny zainauguruje Opera i Filharmonia Podlaska. W planach na najbliższe miesiące są dwie premiery, wznowienia, spektakle dla najmłodszych, muzyka filmowa i wielkie dzieła oratoryjne.W Białymstoku trwa 15. Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus


Czy piosenka literacka jest kobietą? Można by wysnuć taki wniosek, biorąc pod uwagę zdecydowaną przewagę śpiewających młodych przedstawicielek płci pięknej na trwającym w Białymstoku 15. Festiwalu im. Łucji Prus.Ponad 50 artystów zaprezentowało swoje zdjęcia na wystawie "Wolność"


Zainteresowanie tą wystawą przerosło najśmielsze oczekiwania jej organizatorów. W dawnej hali mięsnej przy ulicy Bema w Białymstoku zrobiło się tłoczno. Wszystko za sprawą wystawy "Wolność".
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota SokołowskaREKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok