Dominik Sołowiej poleca film "Kryzys"

24.09.2023, 11:03, akt. 08:13

Ból fizyczny był, jest i będzie częścią życia. Tak już bowiem jesteśmy skonstruowani, że z każdą upływającą chwilą nasze ciało traci witalność, elastyczność i odporność na choroby.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Z drugiej strony trudno się dziwić, że ludzkość, jak sięgnąć pamięcią, nieustannie podejmowała (skazany na porażkę) wyścig ze śmiercią, próbując wykorzystywać dobrodziejstwa natury i współczesne odkrycia medycyny. Okazuje się dziś, że zrobiliśmy o jeden krok za dużo - krok, który prowadzi nas w przepaść. A jest nim wynalezienie opioidów, a właściwie - wprowadzenie ich do masowego użytku. 

Opioidy to m. in. syntetyczne substancje (takie jak oksykodon i fentanyl) opracowane po to, by zwalczać ból (dodajmy, że fentanyl jest tani, łatwo dostępny, 50 razy mocniejszy niż heroina i 100 razy mocniejszy niż morfina). Dziś, jak podaje Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, z powodu przedawkowania opioidów w USA umiera dziennie 136 osób, a w 2021 roku opioidy doprowadziły do śmierci 108 tysięcy obywateli tego kraju. Wszystko zaczęło się w latach 90. od masowego przepisywania przez lekarzy OxyContinu, produkowanego przez koncern Purdue. Jak podaje portal Euractiv.pl, "za ukrywanie uzależniającego potencjału Oxy firma ostatecznie zapłaciła wielomiliardowe odszkodowania. Wcześniej od preparatu uzależniły się jednak tysiące Amerykanów, a Purdue Pharma przeszła do historii jako firma, która zapoczątkowała kryzys opioidowy w USA". Ten przydługi nieco wstęp jest po to, by zachęcić Państwa do obejrzenia wstrząsającego filmu fabularnego, opisującego mechanizmy wprowadzania na rynek nowych środków uśmierzających ból. “Kryzys”, bo taki tytuł nosi obraz, w którym występuje m. in. Gary Oldman, Armie Hammer i Greg Kinnear, pokazuje patologie, jakie powstają na styku biznesu i wysoko zaawansowanej medycyny.

Gary Oldman wciela się w rolę utytułowanego naukowca, doktora Tyrone’a Browera - dyrektora cenionego laboratorium, działającego przy jednej z uczelni. Pracujący pod jego kierownictwem specjaliści mają zbadać, czy środek przeciwbólowy, który ma być wprowadzony do sprzedaży, nie wywołuje uzależnienia. Początkowe analizy są entuzjastyczne: nowy, bezpieczny lek ma być jedną z najsilniejszych substancji przeciwbólowych, jakie dotąd wymyślono. Firma farmaceutyczna, która opracowała jego formułę, uruchamia więc wszystkie niezbędne formalności, konieczne do pozyskania zgody na masową produkcję i dystrybucję leku w aptekach. Ale końcowe badania laboratoryjne zwalają wszystkich z nóg: okazuje się, że lek nie tylko wywołuje uzależnienie, ale i szybko prowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu. Doktor Brower natychmiast przekazuje wyniki firmie farmaceutycznej, wierząc, że procedura wprowadzania nowego medykamentu zostanie zatrzymana. Niestety perspektywa przyszłych zysków kusi tak bardzo, że firma postanawia zataić niewygodne dla niej informacje. Naciska przy tym na uczelnię, prowadzącą laboratorium, oraz próbuje podważyć wiarygodność doktora Browera. Co zrobi nasz bohater? Ugnie się pod naciskami swojego szefa, obiecującego mu pieniądze na kolejne badania, a może zdecyduje się na otwarty konflikt z bezwzględną korporacją? Warto się o tym przekonać, obserwując mistrza Gary’ego Oldmana w akcji.

Ale “Kryzys” ma także drugi, równie ważny wątek kryminalny. Bo film ten to także opowieść o policjancie, pracującym pod przykrywką, który rozpracowuje gang przemycający do USA setki kilogramów narkotyków. Brutalność, bezwzględność, chciwość i żerowanie na ludzkiej naiwności: oto, co łączy świat gangsterów i menedżerów w skrojonych na miarę garniturach. Dziś więc wszystko zależy od nas: wchodząc do sklepu spożywczego albo apteki zastanówmy się, czy rzeczywiście potrzebujemy kolejnego opakowania środka przeciwbólowego. Bo chociaż substancje, które są w Polsce ogólnie dostępne, nie uzależniają tak jak opioidy, ale poważnie szkodzą, jeśli połykamy je w hurtowej ilości. Dlatego pamiętajmy o tym za każdym razem, kiedy rozboli nas ząb albo głowa. I zanim coś łykniemy, wybierzmy się do dobrego lekarza po diagnozę.


"Bona Jazzowo” - Artur i Ewa Żmijewscy w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy


Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.



Prace dyplomowe w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu


Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.



Dominik Sołowiej recenzuje siódmy sezon serialu "Black mirror"


Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.





Finał Nagrody Kazaneckiego - kto wygra?


Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?



Wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży "Podarowane muzeum"


Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?



Premiera w BTL-u musicalu rockowego "Serial Killer Story“


Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.



Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku


Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.



Ks. Leoncjusz Tofiluk świętuje 90 urodziny. Niezwykła wystawa jego dzieł w Supraślu


Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok