Profesor Jarosław Ławski uhonorowany nagrodą środowiska Topoi MISTRZ

28.01.2024, 14:13, akt. 14:24

Profesor Jarosław Ławski otrzymał nagrodę środowiska Topoi MISTRZ. Dostają ją "twórcy najwyższej rangi, których dzieło w istotny sposób wzbogaca polską kulturę, uświadamiając odbiorcom, że teraźniejszość połączona jest z przeszłością nierozerwalnymi więzami, a człowiek współczesny może zrozumieć siebie jedynie wtedy, gdy – w pokorze i prawdzie – kontaktuje się z tymi, którzy byli tu przed nim”.


fot. Krzysztof Korotkich
fot. Krzysztof Korotkich


0:00
0:00
Z profesorem Jarosławem Ławskim rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do tej pory jej laureatami byli Jarosław Marek Rymkiewicz oraz Tomasz Burek.

Prof. Jarosław Ławski jest historykiem literatury, eseistą, krytykiem, badaczem wyobraźni, komparatystą. Wybór jego prac edytorskich i redakcyjnych obejmuje kilkadziesiąt tomów. To redaktor naczelny kilku serii wydawniczych, autor licznych publikacji, m.in. „Wyobraźnia lucyferyczna. Szkice o poemacie Tadeusza Micińskiego «Niedokonany. Kuszenie Chrystusa Pana na pustyni»” (1995), „Marie romantyków. Metafizyczne wizje kobiecości: Mickiewicz, Malczewski, Krasiński” (2003), „Ironia i mistyka. Doświadczenia graniczne wyobraźni poetyckiej Juliusza Słowackiego” (2005), „Bo na tym świecie Śmierć. Studia o czarnym romantyzmie” (2008), „Mickiewicz – mit – historia. Studia” (2010), „Miłosz: «Kroniki» istnienia. Sylwy” (2015). Jest członkiem rady redakcyjnej czasopisma „Wiek XIX. Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza” oraz Kapituły Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego. Od 2015 przewodniczy jury Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego „Orfeusz”.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial “Iosi, skruszony szpieg”


Tytuł - “Iosi, skruszony szpieg” - może jest odrobinę pretensjonalny i zbyt bezpośredni. Ale gwarantuję Państwu, że 2 sezony tej produkcji obejrzycie w kilka dni, zaskoczeni jakością opowiedzianej historii, świetną grą aktorską i niepokojącą atmosferą lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to Argentyna, po brutalnej dyktaturze wojskowej wracała do demokratycznych rządów.



Anna Kamińska opowiada o historii Marka Jackowskiego w książce "Głośniej! Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu"


W sobotę (18.05) minęło jedenaście lat od śmierci Marka Jackowskiego - muzyka, bez którego - tak samo jak bez Kory - nie byłoby Maanamu. A bez nich polski rock brzmiałby i wyglądał zupełnie inaczej, również dzisiaj. Anna Kamińska, autorka wielu bestsellerowych biografii - w swojej książce "Głośniej" wzięła na warsztat życie chłopca z warmińskiej wioski, który...



Grażyna Dworakowska


dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury



Najnowsza książka Wiesława Fałtynowicza to kompendium wiedzy o jemiołach, porostach i wędrujących grzybach


Kiedy widzimy jemiołę, co myślimy? Że to pasożyt, który potrafi zabić drzewo, ale z drugiej strony, daje pretekst zakochanym do pocałunku i odegrała ważną rolę nad mitologiczną rzeką Styks. Pisze o tym Wiesław Fałtynowicz w książce "O czym szumią wężymordy".



Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zorganizował międzynarodową konferencję o bitnikach


Kim byli bitnicy? W jaki sposób idee bitników ujawniają się w filmach Davida Lyncha czy nagrodzonym Oscarami "Oppenheimerze" Christophera Nolana i jaki jest dziś wpływ bitników na kulturę? O tym dyskutowano podczas międzynarodowej konferencji European Beat Studies Network.



Mieszkańcy Tykocina mogli przedpremierowo obejrzeć kontynuację kultowej serii filmów - "U Pana Boga w Królowym Moście"


Premiera będzie pod koniec października, ale już teraz film mogli obejrzeć mieszkańcy kilku podlaskich miejscowości. Mowa o filmie "U Pana Boga w Królowym Moście" - czwartej części kultowej serii.



Wystawa Karoliny Jonderko jest o dorastaniu - można ją obejrzeć w Galerii im. Sleńdzińskich [wideo]


To wystawa o dorastaniu - stworzona przez artystkę Karolinę Jonderko. Jest ona jedną z najzdolniejszych polskich dokumentalistek - przy współpracy z grupą młodych ludzi z Wrześni pyta o inicjację, wchodzenie w świat dorosłych. Gdzie kryją się dziecięce lęki? Jak szuka się akceptacji w grupie? I co z pierwszą miłością?



W Książnicy Podlaskiej było smacznie - to wszystko za sprawą Festiwalu Literackiego "Autorzy i książki"


8. edycja Festiwalu Literackiego “Autorzy i książki", odbywającego się pod hasłem “Smacznego!”, to gwiazdy znane z telewizji, które mają na swoim koncie doświadczenia nie tylko kulinarne, ale i książkowe.



Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na wystawę fotograficzną Sławomira Wilczyńskiego - poświęconą mitologii Słowian


Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza nas w świat Słowian. To kolorowa prezentacja z modelkami przebranymi w skóry z dodatkiem metaforycznych symboli. Ekspozycja przedstawia fotografie Sławomira Wilczyńskiego, który tworzy pod pseudonimem "Wilczym Okiem".




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok