"Nowa konstelacja" i "Sygnał" - Dominik Sołowiej recenzuje seriale fantastycznonaukowe

21.04.2024, 10:44, akt. 10:50

Jeśli lubicie Państwo seriale fantastycznonaukowe, ta recenzja jest dla Was, bo dziś opowiem o dwóch bardzo podobnych do siebie propozycjach, do znalezienia na tej samej platformie streamingowej. Jeden serial zdecydowanie odradzam, natomiast drugi - z mniej renomowaną obsadą - to tytuł, któremu można poświęcić swój cenny czas.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
"Nowa konstelacja" i "Sygnał" - Dominik Sołowiej recenzuje seriale fantastycznonaukowe | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zacznijmy od serialu słabego, w którym główną rolę gra (niestety) jedna z moich ulubionych skandynawskich aktorek - Noomi Rapace (jeśli pamiętacie trylogię “Millenium” na podstawie powieści Stiega Larssona, to właśnie Rapace wcieliła się tam w rolę hakerki Lisbeth Salander). Serial “Nowa konstelacja” jest historią astronautki Jo Ericsson, która razem z międzynarodową załogą leci w przestrzeń kosmiczną, by tam przeprowadzić skomplikowany eksperyment, mający potwierdzić istnienie tzw. czarnej materii. Kiedy Jo uruchamia skaner, przywieziony w sekrecie na pokład statku, coś nagle uderza w jego poszycie. Ginie dowódca wyprawy, a ci, którzy przeżyją katastrofę, muszą błyskawicznie wrócić na Ziemię, wykorzystując mały statek ratunkowy. Uda im się to po skomplikowanych perypetiach. A kiedy życie astronautów zacznie wracać do normy, wydarzą się rzeczy zaprzeczające logice i zdrowemu rozsądkowi. Okaże się, że za sprawą tajemniczego urządzenia, które Jo Ericsson zabrała na orbitę, mogło dojść do rozszczepienia rzeczywistości, a właściwie... do kwantowego splątania dwóch alternatywnych światów. Co jest więc prawdą? Powrót na Ziemię Jo, a może jej śmierć w wypadku? Może ta metafizyczna dwoistość to efekt jakiegoś upiornego rządowego eksperymentu, który ma za zadanie sprawdzić wytrzymałość astronautów?

Aby nie spoilerować serialu, powyższe pytania pozostawię bez odpowiedzi. Zaznaczę tylko, że z podobną zagadką zmagać się będą bohaterowie niemieckiego serialu science-fiction, którego premiera miała miejsce w marcu tego roku. “Sygnał” to w pewien sposób kopia fabularna “Nowej konstelacji”, chociaż czas premiery sugeruje, że nikt nie miał okazji, by podkradać sobie pomysły. Tu także mamy astronautkę, prowadzącą eksperymenty w międzynarodowej agencji kosmicznej. Ona także doświadcza w kosmosie czegoś, co wydaje się być czystą halucynacją, a po powrocie na Ziemię uczestniczy w wydarzeniach, angażujących nie tylko ją, ale i jej rodzinę, nieświadomą tego, że nagle, za sprawą odkrycia, które miało miejsce tysiące kilometrów stąd, przyszłość ludzkości stanie pod znakiem zapytania.

Tyle o treści obu produkcji. Z pełnym przekonaniem rekomenduję Państwu obejrzenie niemieckiego serialu - mniej spektakularnego i z mniej znaną obsadą. Tu scenariusz ma ręce i nogi, całość splata się w spójną opowieść, z której ostatecznie coś konstruktywnego wynika. Ale potraktujcie ten felieton nie tylko jako zachętę do obejrzenia konkretnego tytułu. To także pretekst do refleksji o współczesnej fantastyce naukowej. 

Wspominałem niedawno o fenomenie “Problemu 3 ciał” - serialu, w którym pojawiła się, zagrażająca naszej planecie, obca cywilizacja. “Nowa konstelacja” i “Sygnał” wpisują się w ten klimat, pokazując świat, w którym nic nie jest jednoznaczne - świat ogarnięty niepewnością i szaleństwem. Nie byłoby tych seriali bez fizyki kwantowej, dyskusji o kosmitach, czarnych dziurach, alternatywnych wymiarach i zaginaniu czasoprzestrzeni. Dziś to tematy nośne, które zapładniają wyobraźnię naukowców, pisarzy i publicystów. Czuję w nich jednak jakąś podświadomą próbę ucieczki od ważnych kwestii, którymi trzeba się zająć tu i teraz, związanych z katastrofami ekologicznymi, niestabilnością ekonomiczną świata i wojnami, które nie wybuchłyby, gdyby ludzkość rzeczywiście uczyła się na błędach. 

Takich motywów w filmach i serialach będzie coraz więcej, bo z uzasadnioną tęsknotą przyglądamy się kosmicznej przestrzeni, szukając tam nowego domu. Może dlatego pojawiają się w sieci seriale łudząco do siebie podobne? Co Państwo o tym myślicie?


"Bona Jazzowo” - Artur i Ewa Żmijewscy w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy


Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.



Prace dyplomowe w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu


Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.



Dominik Sołowiej recenzuje siódmy sezon serialu "Black mirror"


Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.





Finał Nagrody Kazaneckiego - kto wygra?


Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?



Wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży "Podarowane muzeum"


Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?



Premiera w BTL-u musicalu rockowego "Serial Killer Story" [zdjęcia]


Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.



Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku


Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.



Ks. Leoncjusz Tofiluk świętuje 90 urodziny. Niezwykła wystawa jego dzieł w Supraślu


Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok