"Reniferek" to serial, który wciska w fotel - recenzuje Dominik Sołowiej

28.04.2024, 10:27, akt. 10:56

Moja koleżanka stwierdziła, że ten serial - cytuję - "mocno ryje beret", czyli, w tłumaczeniu na literacką polszczyznę, intensywnie wpływa na stan naszego umysłu. Jego tematem są bowiem problemy natury psychicznej, z którymi zmagają się ludzie pod każdą szerokością geograficzną, bez względu na wykształcenie, pochodzenie i zamożność.


źródło: mat. promocyjne Netflix
źródło: mat. promocyjne Netflix


0:00
0:00
Serial "Reniferek" - recenzja Dominika Sołowieja | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ciężko jest nam się do tych problemów przyznać, skoro współczesna kultura premiuje dziś młodość, zdrowie, sprawność, asertywność i kreatywność. Takimi cechami nie mogą się niestety pochwalić bohaterowie brytyjskiego miniserialu "Reniferek", dostępnego na jednej z platform streamingowych.

Mnóstwo kłopotów ma ze sobą dwudziestokilkuletni Donny - marzący o karierze komika kelner, pracujący na pełen etat w jednym z londyńskich pubów. Mężczyzna ma za sobą kilka nieudanych występów scenicznych, zakończony związek z piękną dziewczyną i minimalne perspektywy na awans. Zdołowany, na granicy depresji, Donny wyciąga przyjazną dłoń do młodej kobiety, która pojawia się w pubie, zamawia herbatę, ale nie ma pieniędzy, by za nią zapłacić.

I tak przygaszony uśmiech, kilka niezobowiązujących komplementów i herbata za darmo wystarczą, by Marta odkryła przed Donnym swoją prawdziwą twarz - chorej psychicznie, niestabilnej, przepełnionej agresją i nienawiścią stalkerki. Nie dzieje się to oczywiście od razu. Na początku Martę i Donny’ego łączą swobodne pogawędki w pubie, w trakcie których snują zmyślone opowieści o życiu, koloryzując to, co jest szare, nudne i przewidywalne.

Wszystko zmienia się, kiedy nagle na mailowe konto Donny’ego zaczynają przychodzić setki wiadomości od Marty, która - mówiąc w skrócie - chce Donny’ego na wyłączność, twierdząc, że facet musi się dla niej zmienić, być tym człowiekiem, którego poznała w pubie, i spełniać każdą jej zachciankę. Skołowany mężczyzna, zamiast iść na policję, brnie w relację, której nie rozumie, z której chce uciec i o niej zapomnieć. Ale nie potrafi tego zrobić, nawet wtedy, gdy w sieci znajduje mnóstwo artykułów o Marcie i jej problemach z prawem.

Czy Donny boi się swojej stalkerki? A może jej potrzebuje? Dlaczego na widok kogoś, kto wywołuje w nim strach, obrzydzenie i potrzebę ucieczki, mężczyzna staje się potulny jak baranek, wiedząc, że jego brak reakcji tylko nakręca kobietę, dając jej jeszcze więcej władzy? Rozwiązanie tej pokrętnej zagadki będzie tak nieoczywiste, jak sam fakt, że ktoś, czując, jak wokół niego zamykają się kraty więzienia, przytula się do nich, wierząc, że poza celą nie ma już prawdziwego życia.

Serial "Reniferek" to nie tylko opowieść o ofierze stalkingu. To także historia kogoś, kto kompulsywnie uzależnia się od drugiego człowieka. Chociaż trudno wykrzesać w sobie współczucie dla Marty, zaczynamy w pewnym momencie rozumieć, co stoi za jej zachowaniem, jakie traumatyczne doświadczenia wiążą się z jej perwersyjną potrzebą kontrolowania Donny’ego. Dlatego "Reniferek" to bardzo dobre, poważne, mądre kino, próbujące opisać fenomen ludzkiej psychiki, tak przedziwnie skonstruowane, że w zależności od programu, który ktoś wczyta nam do mózgu w dzieciństwie, albo na skutek bolesnego wydarzenia sprzed lat możemy, już jako ludzie dorośli, być dobroczyńcami ludzkości albo seryjnymi mordercami.

Niech dramaturgii doda serialowi fakt, że “Reniferek” nakręcony została na podstawie monodramu dramaturga Richarda Gadda, opisującego swoje autentyczne przeżycia. I dodajemy jeszcze, że to Gadd wciela się w postać Donny’ego.

Niech nas więc nie zwiedzie żartobliwy tytuł tej produkcji. "Reniferek" to serial, który wciska w fotel, pokazując, jak cienka jest granica między zdrowiem psychicznym a szaleństwem. Będziemy go oglądać z zaciekawieniem, frustracją, fascynacją i niechęcią, widząc, jak bardzo Donny przypomina nas samych - zagubionych, skrzywdzonych, niepewnych swojej wartości, walczących o sukces i uznanie. Już samo przyjrzenie się sobie w krzywym zwierciadle może mieć moc terapeutyczną.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca film "The Palace"


Przyzwyczailiśmy się do tego, że Roman Polański tworzy dzieła wybitne, oryginalne, poświęcone niebanalnym, ważnym tematom. Szczególnie w naszym kraju z wypiekami na twarzy śledzimy kolejne produkcje tego reżysera, widząc w nim kogoś, kto miałby potwierdzać niepodważalną rangę współczesnej kinematografii, tworzonej przez ludzi mniej lub bardziej związanych z Polską.



W Zbójnej powstaje izba kurpiowska


To - obok Ostrołęki, Wachu czy Kadzidła na Mazowszu oraz położonego w Podlaskiem Nowogrodu – uzupełnienie mapy placówek gromadzących eksponaty związane z Kurpiami. W położonej między Nowogrodem i Łysymi Zbójnej powstała - a właściwie cały czas jeszcze powstaje - izba kurpiowska.



Jakie są współczesne biblioteki?


Początek maja to zawsze święto bibliotekarzy i bibliotek. W czasach drogich książek, wydawanych w nadmiarze - trudno systematycznie tworzyć własną bibliotekę, więc warto korzystać z zasobów bibliotek, które są dookoła nas.



Zbliża się Noc Muzeów


W najbliższą sobotę (18.05) od 18:00 można będzie przebierać wśród atrakcji przygotowanych nie tylko przez muzea i galerie, ale prawie wszystkie instytucje kulturalne.



W Książnicy Podlaskiej pojawią się autorzy książek kulinarnych


Była edycja 'na wesoło", była "bliżej natury" - a w tym roku startuje festiwal poświęcony jedzeniu. Już za kilka dni w Książnicy Podlaskiej pojawią się autorzy m.in. książek kulinarnych.



Zbliża się 43. edycja Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej


W nadchodzącym tygodniu w Hajnówce rozpoczyna się święto muzyki cerkiewnej. W 43. Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zaprezentuje się 26 chórów z 6 krajów. Tradycyjnie będą też imprezy towarzyszące, m.in. z okazji ważnej dla Cerkwi w Polsce rocznicy.



"The Whispering Hole" i "Maybe We Can Have Fun Together" - dwie wystawy w Galerii Arsenał


Kakofonia dźwięku i cisza - a wszystko po to, żeby zobaczyć jak współczesna sztuka opowiada o świecie. Galeria Arsenał zaprasza do obejrzenia najnowszych wystaw: Gideon Horváth - "The Whispering Hole" oraz Ivan Svitlychnyi - "Maybe We Can Have Fun Together". Ta ostatnia wystawa pełna jest dźwięku.



W Galerii Podlaskiego Instytutu Kultury możemy oglądać wystawę akwareli Adama Ślefarskiego


Są obrazy drewnianych domów, ale i wysokich biurowców, dawnej i współczesnej architektury oraz ulic, podlaskich krajobrazów i przyrody. W Galerii Podlaskiego Instytutu Kultury przy ul. Kilińskiego możemy oglądać wystawę akwareli Adama Ślefarskiego.



W Białymstoku można oglądać wystawę "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady"


Jak reagowali mieszkańcy Niemiec, Węgier czy Polski na masową eksterminację Żydów w czasie II wojny światowej? Opowiada o tym wystawa w centrum Białegostoku "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady".




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok