“Amerykański koszmar” i "Morderstwo po amerykańsku: Laci Peterson” to seriale, które według Dominika Sołowieja warto obejrzeć

8.09.2024, 15:41, akt. 15:47

Nic tak nie elektryzuje Amerykanów jak pościg za mordercą uciekającym na autostradzie albo relacja na żywo ze strzelaniny w centrum miasta. Ale jest jeszcze coś, co obywatele USA uwielbiają i co fascynuje (o dziwo!) widzów na całym świecie: to nakręcone na podstawie nagrań policyjnych i wywiadów dziennikarskich seriale dokumentalne o zbrodniach popełnianych nie przez zawodowych przestępców, ale przez członków normalnych, niczym nie wyróżniających się rodzin.


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka
Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
“Amerykański koszmar” i "Morderstwo po amerykańsku: Laci Peterson” to seriale, które według Dominika Sołowieja warto obejrzeć | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tego typu produkcje zaliczamy do gatunku określanego mianem “true crime”. W tych filmach pojawiać się mogą sceny zagrane przez aktorów, ale najważniejszy jest w nich autentyzm. A skoro policjanci w USA muszą przed każdą interwencją włączać kamery video, przyczepione do mundurów na wysokości klatki piersiowej, to dzięki temu my, widzowie, oglądamy autentyczne relacje z przesłuchań, aresztowań i wizji lokalnych. Skoro więc wakacje dobiegły końca, postanowiłem opowiedzieć dziś o dwóch tytułach, które idealnie wprowadzą nas w mroczne jesienne klimaty.

Zacznijmy od “Amerykańskiego koszmaru”. Jest to prawdziwa historia, która wydarzyła się w 2015 roku w Vallejo w Kalifornii. Właśnie tam sympatyczna para młodych ludzi przeżyła traumatyczne włamanie i porwanie. Denise Huskins została uprowadzona przez zamaskowanego porywacza, a jej chłopak Aaron Quinn skrępowany i odurzony lekami. Jednak po tym, jak Denise została odnaleziona dwa dni później w okolicach rodzinnego domu, policja zaczęła podejrzewać, że cała sytuacja była zmyślona i że para sfingowała swoje porwanie. Całość przypominała bowiem fabułę filmu „Zaginiona dziewczyna” z Benem Affleckiem i Rosamund Pike w rolach głównych. Policjanci i dziennikarze natychmiast oskarżyli Denise i Aarona o nadużycie publicznego zaufania i niepotrzebne zaangażowanie służb. Tylko czy rzeczywiście młodzi ludzie sfingowali porwanie i późniejszy gwałt na Denis? Serial przedstawia szokującą historię, pokazując, jak błędne założenia i wpływ mediów na pracę policji mogą prowadzić do błędnych wniosków i niepotrzebnego cierpienia ofiar.

I jeszcze jeden tytuł. To serial "Morderstwo po amerykańsku: Laci Peterson” - kolejny doskonały dokument w stylu true crime. Produkcja z 2024 roku opowiada o jednym z najsłynniejszych i najbardziej wstrząsających przypadków morderstwa w Stanach Zjednoczonych. Historia skupia się na Laci Peterson - młodej kobiecie, która w 2002 roku zaginęła, będąc w zaawansowanej ciąży, oraz na jej mężu, Scottiem Petersonie, który już po pierwszym przesłuchaniu policji stał się głównym podejrzanym w tej sprawie. Twórcy dokumentu starannie rekonstruują wydarzenia, wykorzystując w stu procentach autentyczne nagrania policyjne oraz wywiady z osobami zaangażowanymi w sprawę. Wyłania się z tego historia człowieka, który z zimną krwią zamordował swoją żoną i nienarodzone dziecko, by móc związać się z inną kobietą. W serialu ważną rolę odgrywają oczywiście środki masowego przekazu, które od samego początku wpływały na odbiór tej sprawy przez społeczeństwo, wywołując medialną histerię.

Taki serialowych propozycji znajdziecie Państwo w Internecie mnóstwo. I chociaż to krwawe opowieści o zbrodni, zemście, niewierności i nienawiści, to świetne się je ogląda - przede wszystkim dzięki autentycznym nagraniom, oryginalnemu montażowi i narracji, która z minuty na minutę perfekcyjnie buduje napięcie. Polecam je do oglądania przede wszystkim po południu, bo jeśli obejrzycie Państwo nawet jeden odcinek wieczorem, na pewno spokojnie nie zaśniecie.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Muzeum Wołkowa zaprasza na pierwszą wystawę


Na przestrzeni wieków było źródłem inspiracji, mapą podróżników, przedmiotem badań naukowych i symbolem duchowych poszukiwań. Niebu poświęcona jest najnowsza (i pierwsza) wystawa w Muzeum Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej.



Wystawa prac Wiesława Jurkowskiego


Wystawa nestora białostockiego środowiska artystycznego Wiesława Jurkowskiego towarzyszyło inauguracji nowego roku akademickiego Akademii Teatralnej.



Cyklarium Słoboda - nowe miejsce na mapie miasta


Czasami to przestrzeń sama upomina się o obecność człowieka, zwłaszcza że dawno temu na terenie Kampusu największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce tu właśnie była wieś. Teraz jest Cyklarium Słoboda - od nazwy wsi.



Urszula Kozioł z nagrodą Nike


„Jeśli ktoś łaknie słów, a drugi człowiek ma w sobie coś, co mogłoby tę potrzebę zaspokoić, nie zjada tych słów, nie chowa ich w sobie, tylko dzieli się” – tak pięknie sprecyzowała, czym jest literatura Urszula Kozioł, laureatka Tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.



Gaudeamus studentów Uniwersytetu Muzycznego


Prawie 140 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w białostockiej Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Uroczyste "Gaudeamus" zabrzmiało w murach uczelni przy Kawaleryjskiej już po raz 50.



Miłka Malzahn m.in. o polskim kandydacie do Oscara


W cotygodniowym felietonie filmowym: do kultu młodości w "Substancji" do "Pod wulkanem".



"Z dziejów Starosielc" - książka na 150-lecie


"Z dziejów Starosielc" to publikacja z okazji 150-lecia tej dzielnicy. Miejsca na mapie Białegostoku wyjątkowego, bo z własną historią i podkreślającego swą odrębność.



"Moc bibliotek!" podczas Nocy bibliotek


To była 10. jubileuszowa edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Włączyło się w nią półtora tysiąca placówek w całej Polsce. Celem akcji jest ukazanie mocy literatury i siły lokalnej społeczności.



"Filmowe Podlasie Atakuje!". Złoty Golf przyznany za "Taniec w narożniku"


Złoty Golf, czyli Nagrodę Publiczności oraz 2 tys. złotych w ramach tegorocznej, 21. edycji akcji "Filmowe Podlasie Atakuje!" zdobył film "Taniec w narożniku" w reżyserii Jana Bujnowskiego.
W tym roku statuetka Złoty Golf 2024 to zaprojektowany przez Ulę Piskurewicz specjalny pamiątkowy talerz.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



La Venders - koncert live w Polskim Radiu Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok