- Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz z producentem Swadą z Białegostoku jest wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Naukowcy raczej twierdzą, że nie, że to gwara, a w śpiewie Niczos słychać elementy języka białoruskiego, ukraińskiego, polskiego i rosyjskiego.
- Trudno byłoby autorytetom w dziedzinie językoznawstwa uznać język podlaski za odrębny język - zwraca uwagę przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego dr językoznawstwa Bazyli Siegień.
Czym innym jest gwara podlaska, którą posługuje się np. pan Kolorek, ja bym to określił odmianą polszczyzny kresowej, a jeśli mówimy o gwarze podlaskiej, w której śpiewa Niczos, to już jest gwara wschodniosłowiańska - dodaje dr Bazyli Siegień.
Z kolei lingwistka Maria Bolek oraz Paweł Chról po konsultacji merytorycznej z Andrzejem Żakiem z Instytutu Slawistyki PAN w serwisie "O języku" piszą tak:
Język podlaski - znany jako po swojomu, po naszomu, pudlaśki, prosty język, tutejszy czy chachłacki - to wschodniosłowiański język, który wykształcił się na polsko-ruskim pograniczu kulturowym i językowym. Stanowi wyjątkowy zbiór cech językowych, różniący się zarówno od standardowego ukraińskiego i białoruskiego. Posługuje się nim głównie ludność zamieszkująca część Podlasia i Polesia, co czyni go językiem regionalnym, lecz niezwykle bogatej historii - piszą Maria Bolek oraz Paweł Chról.
Najdalej idzie polsko-białoruski dziennikarz Jan Maksymiuk, który w swojej książce przedstawił nawet swoją koncepcję kodyfikacji języka podlaskiego - jako odrębnego od języka białoruskiego i ukraińskiego. Jak ma się jeszcze do tego śledzikowanie i nadreprezentacja słowa "dla" w podlaskiej mowie? A może rodzi się teraz nowy język?
Koncert, który wyłoni polskiego reprezentanta na Eurowizję w Bazylei - 14 lutego o 20:45 w TVP2. Podlaski duet Niczos i Swada zaprezentuje wtedy piosenkę "Lusterka". A rywalizować będzie m.in z takimi gwiazdami jak: Justyna Steczkowska, Janusz Radek czy Sonia Maselik.
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...
Prowadzący:
Andrzej Bajguz