Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Weekend z 22. Festiwalem Filmów Dokumentalnych i polecenia filmowe Miłki Malzahn
Trwa intensywny weekend z 22. Festiwalem Filmów Dokumentalnych MDAG, który oferuje wyjątkowe doświadczenia filmowe, łącząc różnorodne tematy i style.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jednym z filmów, które szczególnie zapadają w pamięć, jest "Ciemna Strona Mount Everest" - piękny wizualnie dokument ukazujący nie tylko majestat Himalajów, ale też ich mniej znaną, mroczną stronę. To opowieść o pięknie i niebezpieczeństwach najwyższych szczytów świata, która zachwyca zarówno miłośników przyrody, jak i kinomanów.
W podobnym duchu refleksji i historii, lecz już w zupełnie innym wymiarze, festiwal prezentuje film "Riefenstahl". To głęboka i kontrowersyjna analiza życia Leni Riefenstahl - wizjonerki, fotografki i aktorki, która stała się ulubienicą Hitlera i jedną z kluczowych postaci propagandy nazistowskiej. Film prowokuje do zastanowienia się nad tym, czy talent artystyczny można oddzielić od politycznych poglądów. Warto przy tym wspomnieć o Muzeum Filmowym w Poczdamie, które doskonale uzupełnia tę refleksję, oferując bogate zbiory i historię kina, w tym filmy z legendarnego studia Babelsberg.
Z kolei w środę (21.05) w Kinie Forum odbędzie się przedpremiera "Gaucho Gaucho" - czarno-biały film, który zamiast napiętej fabuły stawia na nastrój i atmosferę. Przenosi nas do malowniczych górskich krajobrazów prowincji Salta w Argentynie, gdzie niewielka społeczność kowbojów - gauchos - żyje zgodnie ze swoim rytmem, pielęgnując tradycje i ciesząc się bliskością natury. Historia nastoletniej Guady, która marzy o zostaniu kobietą gauchą, to opowieść o wolności, prostocie i radości życia. Film jest spokojny i refleksyjny, co może wydać się nużące dla widzów przyzwyczajonych do szybkiej akcji, ale dla tych, którzy szukają w kinie oddechu i autentyczności, "Gaucho Gaucho" będzie prawdziwą ucztą.
Dla miłośników bardziej dynamicznych wrażeń kino Helios ma premierę "Mission: Impossible - The Final Reckoning". To pełna akcji opowieść o grupie wykwalifikowanych agentów z Ethanem Huntem na czele, którzy muszą uratować ludzkość, zanim będzie za późno. Film dostarcza emocji i adrenaliny, idealnych dla fanów kina sensacyjnego.
A jeśli ktoś preferuje domowy seans i fascynuje się uniwersum Gwiezdnych Wojen, to gorąco polecam serię "Andor". Pełna wojen, spisków i okrucieństwa, z dodatkiem szczypty miłości, oferuje głęboko zarysowane postaci i złożone fabuły, które angażują zarówno psychologicznie, jak i kosmicznie.
- To co tworzę, jest moje, to co widzisz, jest Twoje. Do takiej konfrontacji zapraszają obrazy - SERENDYPIE. W tej grze masz tylko jedno zadanie: dobrze się bawić. A kto wie - może przez przypadek coś odkryjesz - tak mówi białostocka artystka Joanna Kijak Rajca, która prezentuje swoje abstrakcyjne malarstwo w siedzibie Elite Home przy ul. Sosabowskiego 13 w Białymstoku.
Dokumentował stan wojenny, strajk w Stoczni Gdańskiej, wybór Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Jego fotografie są kanonem fotografii reporterskiej. Chris Niedenthal - jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów odwiedził Białystok i na spotkaniu w Książnicy Podlaskiej opowiadał o swoich najsłynniejszych zdjęciach zamieszczonych w książce "Właściwy moment. Pół...
To wystawa na trwającym Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. W Uniwersyteckim Centrum Kultury i Nauki na kampusie przy ul. Ciołkowskiego możemy oglądać dzieła sztuki pracowników i studentów Wydziału Studiów Kulturowych na ekspozycji pt. "Prawda kryje się pod powierzchnią".
Dla jednych jest to mistrzowskie wykonanie muzyki chóralnej, dla innych piękna modlitwa. Zadaniem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku jest łączenie artyzmu i duchowości, dlatego jest on też nazywany "festiwalem śpiewającej duszy".
W Białymstoku powstała Tkalnia Kultury Chrześcijańskiej. Ma szerzyć działalność i zrzeszać artystów dla których wartości są najważniejsze.
Trwają Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Festiwal w tym roku otworzyła wystawa "Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego".
Nowy dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku Dariusz Kryszpiniuk swoją pracę zaczął od remontów. To instytucja zlokalizowana w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego.
Wszystko było skąpane w niebieskim, chłodnym świetle, a na scenie zamiast Królowej śniegu pojawił się hologram Królowej Zła.
Danuta Kierklo - to wybitna aktorka Teatru Dramatycznego. Grała w spektaklach wielu scen, w tym też Teatru Wierszalin i przez wiele lat była związana ze studentami Akademii Teatralnej, gdzie była wykładowczynią. Mogliśmy podziwiać ją w filmie "Kruk".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz