Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Prawosławne kolędy wydane przez Fundację Muzyka Cerkiewna 28.12.2017
To ciekawe muzyczne wydawnictwo i swego rodzaju dokumentacja historii festiwalu. Fundacja Muzyka Cerkiewna wydała płytę z prawosławnymi kolędami. Znalazły się na niej utwory prezentowane przez uczestników Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w latach 1991-2005.
Dziś spotkamy się też z uczestnikami warsztatów kulinarnych "Ziemniaczane fantazje" zorganizowanych przez Fundację Oni to My.
Jak w każdy czwartek zajrzymy też do najnowszej "Niwy".
Zaprasza Michał Stepaniuk
Nagrody Międzynarodowego Kongresu Badań nad Białorusią przyznawane są w kolki kategoriach – za publikacje w dziedzinie politologii, humanistyki i historii. W każdej z nich oddzielnie za artykuł i monografię. W tym roku Rada Ekspertów za najlepszą monografię historyczną uznała wydaną w Białymstoku książkę Tacciany Astrouskiej „Kultura i protest. Inteligencja, dysydenci i...
W Lewkowie Nowym zkończyły się organizowane przez redakcję Tygodnika Białorusinów w Polsce NIVA - XXXV „Sustreczy Zorki”.
W audycji spotkamy się z poetą piszącym po swojomu.
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce po raz dwudziesty odbędą się koncerty z cyklu Muzyka bez zastrzeżeń.
Jest to prestiżowe i ważne spotkanie naukowców z całego świata. W Gdańsku trwa XI Kongres badaczy Białorusi. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy wydarzenie.
Był jednym z założycieli Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce, inicjatorem imprez i kierownikiem białoruskich zespołów. Nie żyje białoruski działacz Wiktor Bura. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wspominamy tę niezwykłą osobę.
Jest to pierwsze z 12 głównych świąt roku liturgicznego. W cerkwi prawosławnej 21 września jest obchodzone Narodzenie Najświętszej Bogurodzicy. Jest to święto parafialne m.in. w Gródku. O znaczeniu tego święta i uroczystościach z nim związanych w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni opowiada proboszcz gródeckiej prawosławnej parafii ks. Mikołaj Ostapczuk.
Białoruscy artyści współcześni długo przed 2020 rokiem i fali emigracji z Białorusi wyjechali na Zachód. Główna przyczyna to brak wsparcia ze strony państwa. Władze – zdaniem założyciela Fundacji MochnArte Walentego Sielwesiuka – nie interesowały się sztuką współczesną.
W białoruskim konkursie literackim „Debiut” organizowanych przez Radę Programową Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa” dotychczas wzięło udział ponad tysiąc osób. Wśród uczestników były zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk