Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Zakończenie Wielkiego Tygodnia 6.04.2018
Dziś w Cerkwi Prawosławnej Wielki Piątek - dzień, w którym wspomina się ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa. Jutro, w Wielką Sobotę, tradycyjnie oczekuje się już na Zmartwychwstanie. W tym roku Wielka Sobota będzie mieć u prawosławnych niezwykły charakter, gdyż na ten dzień (7 kwietnia) przypada również święto Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie. O tym niezwykłym świątecznym okresie porozmawiamy w naszej audycji.
Dziś będzie też dużo o historii. Zapytamy o digitalizację metryk cerkiewnych, którą zajmuje się Eugeniusz Siemieniuk oraz inni członkowie Podlaskiego Towarzystwa Genealogicznego. Naszym gościem będzie także Łukasz Leoniuk, który opowie o projekcie "Białoruskie ślady w Białymstoku". Zajrzymy także do Narwi. Tutejszy Gminny Ośrodek Kultury planuje wydanie albumu ze starymi fotografiami z obszaru gminy.
Zaprasza Michał Stepaniuk
Na jego utworach wychowało się kilka pokoleń czytelników. Dziś (23.03) mija 100. rocznica urodzin jednego z najbardziej znanych białoruskich literatów z Polski – Wiktora Szweda. Poeta urodził się na Białostocczyźnie we wsi Morze. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o uszanowaniu pamięci Wiktora Szweda w jego ojczystej gminie. Będziemy również wspominać poetę,...
Życie i twórczość Wasila Bykawa oraz polsko-białoruskich związków literackich i kulturalnych to tematy tegorocznej Olimpiady Języka Białoruskiego. Centralny etap odbył się w Bielsku Podlaskim. Wzięło w nim udział 12 uczniów z Bielska, Hajnówki, Białegostoku i Lublina.
Fundusz sołecki to środki wyodrębnione z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. Decyzję podejmują radni po konsultacji z sołtysami wsi. Aby sołectwo otrzymało pieniądze, rada gminy musi podjąć uchwałę o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego do 31 marca roku poprzedzającego rok, w którym wydatkowane zostaną środki.
Wiktor Szwed był jednym z najbardziej znanych białoruskich poetów w Polsce. Decyzją Rady Gminy Czyże od 1 września 2025 roku Szkoła Podstawowa w Czyżach będzie nosić jego imię.
Wystawę poświęconą życiu i twórczości rzeźbiarza Włodzimierza Naumiuka otwarto na skwerze Jana Leoniuka w Zabłudowie. Wernisaż połączony był z jubileuszem 90-lecia mieszkającego w Kaniukach rzeźbiarza. W dzisiejszej audycji „Pad znakam Pahoni” relacja z wystawy.
Z potrzeby rozmowy, podtrzymania tradycji językowych, dyskusji na ciekawe tematy w Białymstoku zrodził się Klub Języka Białoruskiego. Starsi i młodsi uczestnicy spotykają się by w luźnej atmosferze rozmawiać po białorusku, po - swojemu, po to, by pielęgnować piękno języka białoruskiego.
Gościem audycji Pod znakiem Pogoni będzie także lider zespołu J:Mors Uładzimir...
Niebawem Białorusini na całym świecie będą świętować 107. Rocznice ogłoszenia niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej. Takie uroczystości odbędą się także tradycyjnie na Podlasiu. O przygotowaniach do nich opowie zastępca dyrektora Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku Ilona Karpiuk.
W 2024 roku wilki zagryzły ponad siedemdziesiąt psów w miejscowościach gminy Narewka. Drapieżniki widoczne były również i na ulicach samego miasteczka. O problemach z wilkami rozmawiamy dziś z zastępcą wójta Narewki – Łukaszem Zasimem.
Alaksiej Dzikawicki to znany białoruski dziennikarz pochodzący z Pińska, który od wielu lat pracuje w Polsce, mi.in współkierował telewizją Biełsat. Obecnie jest zaangażowany w inny białoruski projekt medialny Belarus Tomorrow. Jednak Alaksiej to także poeta, tworzący w gwarze poleskiej. Wydał już dwie książki poezji „On’de” i „Switumuzyka”. Kolejna książka...
Prowadzący:
Rafał Androsiuk