Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Kapliczka w Potoce upamiętni ofiary wydarzeń z 1945 roku 15.05.2018
Jutro miną 73 lata od tragicznych wydarzeń w Potoce. W maju 1945 roku wioska była spacyfikowana przez odział polskiego podziemia. Już wkrótce w centralnym miejscu Potoki stanie kapliczka w intencji osób, które zginęły tu 16 i 22 maja '45 roku. W audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy dziś tę wieś razem z proboszczem parafii w Topolanach ojcem Aleksandrem Aleksiejukiem.
Dziś będziemy też w Moszczonie Królewskiej, gdzie spotkamy się z Heleną Datczuk, która od kilkunastu lat prowadzi kronikę tej miejscowości.
Zaprasza Michał Stepaniuk
Ponad 16 milionów złotych mają kosztować prace przy przebudowie ulic w centrum Dubicz Cerkiewnch. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać prawie dwa lata.
Wystąpiło ponad 160 wykonawców. W Białymstoku odbyły się rejonowe eliminacje Ogólnopolskiego Festiwalu „Biełaruskaja pieśnia – 2023”. W dzisiejszej audycji odwiedzimy białostocki koncert.
W audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy Przedszkole nr 1 w Hajnówce, gdzie już od dwóch dekad organizowane są zajęcia z języka białoruskiego.
Wojna rosyjsko – ukraińska i polityczna sytuacja w Białorusi, spowodowały wstrzymanie turystycznego ruchu do tych państw. W trudnej sytuacji znalazły się również turystyczne biura podróży, organizujące do tej pory wyjazdy na wschód.
Naprawa dróg powiatowych czy przebudowa budynku liceum – są to niektóre zadania zaplanowane do realizacji w tegorocznym budżecie powiatu hajnowskiego. Które drogi powiatu czeka naprawa i kiedy powiat hajnowski dogoni w rozwoju powiaty na zachodzie kraju – m.in. o tym w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiuamy ze starostą hajnowskim Andrzejem Skiepko.
Gościem audycji Pad znakam Pahoni będzie Wiktor Parchimczyk, który za udział w powyborczych prostestach na Białorusi, został skazany na tzw. "chemię".
W białostockim centrum „Nowaja Ziamla” zaprezentowano film, znanego białoruskiego yotubera z Lidy – PROEST. Film opowiada zmaganiach „zwykłych” Białorusinów o wolność ich ojczyzny, po wydarzeniach 2020 roku.
Była wspólna modlitwa i wspomnienia. Mieszkańcy, ich rodziny oraz samorządowcy spotkali się w Zaleszanach w 77 rocznicę spalenia wsi.
W audycji usłyszymy wspomnienia mieszkańców wsi spacyfikowanych w 1946 r przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej, dowodzony przez Romualda Rajsa „Burego”.
Prowadzący:
Jarosław Iwaniuk