Kapliczka w Potoce upamiętni ofiary wydarzeń z 1945 roku 15.05.2018

15 maja 2018

Miejsce, w którym stanie kapliczka upamiętniająca ofiary wydarzeń z 1945 roku, 11.05.2018 r.,  fot. Michał Stepaniuk
Miejsce, w którym stanie kapliczka upamiętniająca ofiary wydarzeń z 1945 roku, 11.05.2018 r., fot. Michał Stepaniuk

Jutro miną 73 lata od tragicznych wydarzeń w Potoce. W maju 1945 roku wioska była spacyfikowana przez odział polskiego podziemia. Już wkrótce w centralnym miejscu Potoki stanie kapliczka w intencji osób, które zginęły tu 16 i 22 maja '45 roku. W audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy dziś tę wieś razem z proboszczem parafii w Topolanach ojcem Aleksandrem Aleksiejukiem.
Dziś będziemy też w Moszczonie Królewskiej, gdzie spotkamy się z Heleną Datczuk, która od kilkunastu lat prowadzi kronikę tej miejscowości.
Zaprasza Michał Stepaniuk


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Będą nowe niedźwiadki w ramach projektu „Białystok widzi mi się” 11.11.2014


Projekt „Białystok widzi mi się” po raz trzeci otrzymał wsparcie Białostoczan w ramach budżetu obywatelskiego. To na pewno świadczy o tym, że małe niedźwiadki, które kilka lat temu zaczęły się pojawiać na ulicach stolicy Podlasia spodobały się mieszkańcom. W następnym roku przybędzie kolejnych osiem.



Sejmik przeciwny zmniejszeniu planowanej strefy ochrony czynnej w Puszczy Białowieskiej 10.11.2024


Plany ograniczenia działalności gospodarczej na terenach Puszczy Białowieskiej mają Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Planują pomniejszenie obszaru, na którym może być prowadzona działalność gospodarcza. Obecnie to ponad 18 proc. terenów puszczy - akceptuje to UNESCO.



Sustrečy Zorki - 08.11.2024


Uczyli się pisać teksty, spotykali się z ważnymi osobistościami społeczności białoruskiej na Podlasiu, odwiedzali ciekawe miejsca. Dziś (08.11) pod Narewką skończyły się tradycyjne dziennikarskie warsztaty Sustrečy Zorki. Od wielu lat organizuje je dla dzieci i młodzieży uczącej się języka białoruskiego Tygodnik Białorusinów w Polsce Niva. W dzisiejszej audycji Pad znakam...



Co reżim Łukaszenki świętuje 7 listopada? 07.11.2024


Białoruś pozostaje jedynym postsowieckim krajem, w którym rocznica bolszewickiego przewrotu z 1917 roku nadal obchodzona jest jak święto. Dlaczego reżim Aleksandra Łukaszenki kurczowo trzyma się tego święta i jakie jeszcze relikty komunizmu funkcjonują w oficjalnej polityce historycznej w Białorusi w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie badacz stalinowskich represji Ihar...





W sejmiku województwa podlaskiego ma powstać komisji mniejszości? 05.11.2024


Jest to pierwszy krok do powstania statutowej Komisji Mniejszości. Dziś (05.11) radni Sejmiku Województwa Podlaskiego podjęli uchwałę zmieniającą statut województwa i powołującą dziesiątą stałą komisję mniejszości narodowych i etnicznych. Czym ma się zajmować ta komisja i co dalej po głosowaniu? M.in. o tym opowiadamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni.



Verami – młody muzyk i uchodźca z Białorusi 04.11.2024


Dziś rozmowa z młodym muzykiem, uchodźcą politycznym z Białorusi – Verami.
Utworów Verami mogła posłuchać publiczność tegorocznego festiwalu „Jesień Bardów” w Bielsku Podlaskim.



Wystawa „Białoruski strój” w Białymstoku 03.11.2024


Po Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przyszedł czas na Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. To właśnie tu do 28 listopada można oglądać wystawę Kaciaryny Wadanosawaj „Strój”. Zainteresowanie podczas wernisażu przeszło najśmielsze oczekiwania. Okazało się bowiem, że Białostoczanie są bardzo zainteresowani tematem białoruskiego stroju.



"Śviatyja dziady, lacicie siudy..." 01.11.2024


Przełom października i listopada to czas wspominania zmarłych, zarówno w kulturze ludowej jak i według tradycji chrześcijańskiej. Taka będzie też tematyka naszej dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. O białoruskich tradycjach wspomnienia przodków dawniej i dziś rozmawiamy z dr. Grażyną Charytoniuk-Michiej.




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok