Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Powracamy do tematu Marszu Żołnierzy Wyklętych 10.02.2019 r.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W dzisiejszej audycji powrócimy do tematu Marszu Żołnierzy Wyklętych, który ma się odbyć w Hajnówce 23 lutego. Przypomnimy posiedzenie Rady Miasta Hajnówka, podczas którego radni wypowiedzieli się przeciw gloryfikacji Romualda Rasja "Burego" podczas marszu. W audycji zapytamy, dlaczego w ostatnich kilku latach powróciła sprawa wydarzeń 1946 roku na Podlasiu, o których, zdawało by się, powiedziano już wszystko.
W drugiej części naszego spotkania odwiedzimy II L.O. w Bielsku Podlaskim. Uczniowie 3 klas opowiedzą nam, czym kierowali się podczas wyboru przedmiotów, które będą zdawać na maturze.
Naszym gościem będzie też Irena Łozowik, której kanał na Youtub'ie ma już ponad 19-milionów wyświetleń.
Zaprasza Michał Stepaniuk
Po Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu przyszedł czas na Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. To właśnie tu do 28 listopada można oglądać wystawę Kaciaryny Wadanosawaj „Strój”. Zainteresowanie podczas wernisażu przeszło najśmielsze oczekiwania. Okazało się bowiem, że Białostoczanie są bardzo zainteresowani tematem białoruskiego stroju.
Przełom października i listopada to czas wspominania zmarłych, zarówno w kulturze ludowej jak i według tradycji chrześcijańskiej. Taka będzie też tematyka naszej dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. O białoruskich tradycjach wspomnienia przodków dawniej i dziś rozmawiamy z dr. Grażyną Charytoniuk-Michiej.
W nocy z 29 na 30 października 1937 roku sowieckie NKWD rozstrzelało ponad 130 przedstawicieli białoruskich elit. Wśród nich byli pisarze, naukowcy, badacze, kulturalni, społeczni i państwowi działacze. Wszyscy oni zostali pochowani na uroczysku Kuropaty pod Mińskiem, gdzie – według niektórych historyków – spoczywają prochy 200 tysięcy zabitych w okresie stalinowskich...
Jaką historię skrywają zapomniane cmentarze Podlasia - rozmowa z Janem Minkiewiczem - mieszkańcem wsi Kotły, który bada i opisuje historię naszego regionu.
W audycji Pod znakiem Pogoni usłyszymy relację z przeglądu "Śpiewające rodziny".
Jutro (29.10) radni Sejmiku Województwa Podlaskiego zadecydują o powołaniu nowej komisji – do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. Obecnie w sejmiku sprawy mniejszości znajdują się w gestii komisji kultury. O potrzebie powołania nowej komisji i jej zadaniach w audycji „Pad znakam Pahoni” opowie radny Igor Łukaszuk.
Koncerty, spektakle, prezentacje książek i filmy - w naszym regionie trwa Festiwal "Bardaŭskaja Vosień".
Wydarzenia października w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Źmicier Kościn (Radio Białystok) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Czy można używać określenia Teatr białoruski w Polsce? O tym rozmawiamy z redaktorkami książki "Szkice o najnowszym teatrze białoruskim 2010-2020".
Prowadzący:
Maksym Fionik